Evde Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Evde Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde bebek bakımı, konusunda yapılacaklar bebeklerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bebeklerin yapısı oldukça hassastır. Özel bir ilgi her zaman gösterilmelidir. Cildinden, saçlarına, kulaklarına, gözlerine, ağzı içi, tırnakları, bez bölgesine kadar vücudunun her bölgesinin bakımı bebeğin sağlığına olumlu yansıyacaktır. Bu konuda annelere büyük iş düşmektedir. Evde bebek bakımı konusunda yapılacaklar, dikkat edilmesi gerekenler konusunda sizlerle bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz. Bebeğinizin sağlığı açısından bunlara kulak vermelisiniz.


Evde bebek bakımı nasıl olmalı?


Bebeklerde cilt bakımı: Doğdukları ilk andan itibaren bebeğinizin cildine özen göstermelisiniz. Cildiyle ilgili sorunları ilk aylarda daha özenli takip etmeli, sorunlar varsa ilerlemeden giderilmelidir. Bebekleri etkileyebilecek sarılık, pişik, isilik, cilt döküntüsü, cilt kuruluğu gibi sorunlar takip edilmelidir. Normalde cilt vücudun en duyarlı olan organıdır. Bebeklerin cildi de yetişkinlerle kıyaslandığında 3,5 kat daha ince yapılıdır. Bebeklerin cildinde yağ tabakası olmadığı içinde daha fazla üşürler. Vücutları su kaybına karşı dayanıksızdır. Henüz sinir sistemlerinin ter salgısını uyaracak kadar olgunlaşmaması nedeniyle bebeğin cildi temiz tutulmalı, güneşten korunmalı, nemli olmalı, cildin kurumaması için önlemler alınmalıdır. Evde bebek bakımı sırasında bunlar oldukça önemlidir.

Bebeklerde tırnak bakımı: Bebeklerin tırnakları uzun olursa ciltlerini kolayca çizebilirler. Bu yüzden tırnakların uzunluğuna önem verilmeli, verev kesim yerine, tırnaklar düz kesilmelidir. Bu tırnaklardaki batmaya da engel olur. Tırnaklar nedeniyle bebeğinizin hassas cildi kızarabilir, şişlikler oluşabilir. Bu durumda antibiyotikli pomatla günde 2 defa iltihap oluşmaması için uygulama yapılmalıdır.

Bebeklerde saç bakımı: Evde bebek bakımı sırasında ilk aylardaki saç bakımı da önemlidir. Saçlı derideki konak oluşumuna karşı bebeğin saçlı derisine zeytinyağı ile bakım uygulanmalıdır.

Bebeklerde bez bölgesi bakımı: Anneler bebeklerinde bez bölgesine ayrı bir özen göstermelidir. Kakasına, çişine bakılmalı, bez değişimde cinsel organlar, kalça eklemi kontrolü yapılmalıdır. Pişik oluşmaması için cilt bakımına dikkat edilmelidir.

Bebeklerde göz bakımı: Doğdukları andan itibaren bebeklerin gözlerine özen gösterilmelidir. Bu dönemde gözyaşı kanalıyla gözyaşı kesesi dar olduğundan, bebeklerde çapaklanma sorunu yaşanabilir. Bu nedenle gözleri saf suyla ıslatılan pamukla sıkça silinmelidir. Bunlara rağmen çapaklanma oluşursa, bir göz doktorundan destek alınmalıdır.

Bebeklerde ağız içi bakımı: Evde bebek bakımı sırasında bebeğin ağız bakımına dikkat edilmelidir. Mantar sporları bebeğin ağız içine yerleşip pamukçuk dediğimiz soruna neden olabilir. Mantar yüzünden bebeğin damaklarında beyazlıklar meydana gelir. Bebeğinizin ağız içini her gün kaynamış soğumuş suya batırdığınız yumuşak bir bezle silmelisiniz. Başlangıç aşamasındaki pamukçuk için karbonatlı suyla ıslattığınız bezle silmeniz faydalı olur.

Bebeklerde burun bakımı: Günlük burun bakımı da bebeğiniz için önemlidir. Kış döneminde bu daha önemlidir. Çünkü bebekler sıkça burun tıkanıklığıyla karşılaşabilir. Bu yüzden bebeklerin burnu açık olmalı, düzenli temizlenmelidir. Aksi halde bebekler hırıltılı solunum sorunu yaşayabilir. Kusma sorunu da olursa, burunlarında tahriş olabilir. Bu nedenle bebekler nemli bir ortamda tutulmalı, gerekirse serum fizyolojik kullanılmalıdır. Evde bebek bakımı sırasında bebeklerinize iyi bakmalı, ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Onların bunları size söylemesi, derdini anlatması mümkün değildir. Huzursuz bir bebeğin mutlaka bir sorunu vardır.

Evde Bebek Bakımı Yorumları

soru

Vasıfe

04 Kasım 2018 Pazar

Merhaba bebeğim yeni doğdu ancak küveze koydular bir hafta orada kalacak ondan sonra sağlığına kavuşur ise evimize getireceğiz eşim de bende küvezde olduğu için biraz telaşlandık eve gelince nasıl bakarız diye kara kara düşünüyoruz evde bebek bakarken nelere dikkat etmeliyiz?

Cevap yaz

Yorum Yap

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebek Bakım Seti Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebek Bakım Seti Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebek Bakımı Eğitimi

Bebek Bakımı Eğitimi

Bebek Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebek Yağı Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Bebek Çorbaları Tarifi ve Malzemeleri

Bebek Çorbaları Tarifi ve Malzemeleri

Bebek Gelişimi ve Bakımı

Bebek Gelişimi ve Bakımı

Güncel

10 Aylık Bebek Beslenmesi ve Gelişimi

10 Aylık Bebek Beslenmesi ve Gelişimi

Güncel

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Yenidoğan Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

Güncel

8 Aylık Bebek Bakımı ve Gelişimi

8 Aylık Bebek Bakımı ve Gelişimi

Bebek Emzirme Pozisyonları

Bebek Emzirme Pozisyonları

2 Aylık Bebek Bakımı

2 Aylık Bebek Bakımı

5 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

5 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

9 Aylık Bebek Gelişimi Eğitimi ve Beslenme Şekilleri

9 Aylık Bebek Gelişimi Eğitimi ve Beslenme Şekilleri

9 Aylık Bebek Gelişimi, Bebeğiniz 9 aylık olduğunda bebeğinize masallar anlatmalısınız, çeşitli hayvan ve doğa seslerini taklit etmelisiniz, nesnelerin ses çıkarması[...]

Bebek Bakımı ve Gelişimi

Bebek Bakımı ve Gelişimi

Bebek, insanlığın oluşumunun anne karnından sonraki ilk evresidir. Bebeğin oluşumu kadınların yumurta hücresi ile erkeklerin sperm hücrelerinin sağlıklı bir şekilde [...]

İkiz Bebek Bakımı

İkiz Bebek Bakımı

İkiz bebek bakımı oldukça zor ve yıpratıcı olan bir süreçtir. İkiz bebekler de tıpkı diğer bebeklerde olduğu gibi doğdukları andan itibaren anne sütü ile beslenme[...]

4 Aylık Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

4 Aylık Bebek Bakımı Nasıl Yapılır?

4 Aylık Bebek Bakımı, artık bebeğin yeni doğan sıfatından kurtulduğu günlerde anneler tarafından daha rahat bir şekilde yapılmaktadır. Bebeğin göz rengi bu aylarda [...]

3 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

3 Aylık Bebek Gelişimi ve Bakımı

3 Aylık Bebek Gelişimi, gün gün ilerleme göstermektedir. Bebekler farklı sesler çıkarırlar, mimiklerle cilve yaparlar, dış dünyayla ilişkisi içerisinde olurlar ve esk[...]

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6