bebekbakimi.gen.tr https://www.bebekbakimi.gen.tr Bebek, Bebek Bakımı ve Gelişimi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, bebekbakimi.gen.tr Sun, 25 Jan 2015 00:00:00 +0000 Sat, 16 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 İkiz Bebek Bakımı https://www.bebekbakimi.gen.tr/ikiz-bebek-bakimi.html Tue, 06 Nov 2018 17:51:05 +0000 İkiz bebek bakımı oldukça zor ve yıpratıcı olan bir süreçtir. İkiz bebekler de tıpkı diğer bebeklerde olduğu gibi doğdukları andan itibaren anne sütü ile beslenmek zorundadırlar. Peki annenin sütü iki bebeğe birden yeter İkiz bebek bakımı oldukça zor ve yıpratıcı olan bir süreçtir. İkiz bebekler de tıpkı diğer bebeklerde olduğu gibi doğdukları andan itibaren anne sütü ile beslenmek zorundadırlar. Peki annenin sütü iki bebeğe birden yeter mi, yetebilir mi Tek bebek sahibi olan anneler dahi sütünün yetip yetmeyeceği telaşına düşerken ikiz bebeği olan anneler ne yapsın Uzmanlar anne sütünün iki bebeğe de yeteceğini söylemektedir. Annenin süt üretebilmesi için vücut olarak yorgun olmaması gerekmektedir. Ancak bebeklerin kilo alımında bir problem var ise tavsiyelere gerek duyulabilir. İkiz bebekler ilk 5-6 ay birbirlerini tanımıyor gibi davranmaktadırlar. Bu durum ailelerin de dikkatini çektiği bir durumdur. İkiz bebekler altıncı aydan sonra gerek kendilerini gerekse ikizlerini keşfederler. İkiz bebekler arasındaki iletişim 1 yaşından itibaren güçlenmeye başlarken, bu iletişim iki yaşından itibaren bir ekip çalışmasına dönüşür. İkiz bebekler aralarında sadece kendilerinin anladıkları bir dil geliştirirler. 

İkiz Bebek Bakımı Nasıl Olmalıdır

İkiz bebeklerden biri diğerine göre zayıf veya kısa olabilir. Ancak aile bireyleri ikiz bebekler arasında bir kıyas yapmamalı ve bu duruma çok dikkat etmelidir. İkiz bebekleri iki ayrı kişilik olarak kabul etmelidirler. İkiz bebeklerden birinin sevdiği yemeği diğer bebeğin de sevmesi, birinin uyuduğu saatte diğer bebeğin de uyuması gerektiği düşüncesi  beklenmemelidir.  Bebeklerden birinin gelişimi diğerine göre gerideyse yahut yavaş ise erkenden önlem alınması gerekmektedir. İkiz bebekler çok fazla kucağa alıştırılmamalıdır. Çünkü ilerleyen süreçte anne bunun çok sıkıntısını yaşayabilir. İki bebeği de aynı anda sürekli kucakta tutmak belki doğdukları zaman mümkündür ama ilerleyen dönemde bu imkansız bir hal alacaktır. Annenin yahut bebeklere bakan kişinin ikiz bebeklerle evde yalnız kalabileceği unutulmamalıdır. Eğer ailenin durumu müsait ise bebeklere alınan her şeyin ikişer tane olmasında fayda vardır. Çünkü iki bebeğinde aynı anda sabitlenmesi gereken zamanlar olacaktır. Bebekler doğdukları andan itibaren aynı odada yani kendi odalarında yatırılmalı ve tek başlarına müdahale edilmeden uyumaları sağlanmalıdır. 

İkiz bebeklerin gece uyanmalarında veya sabah uyanmalarında birbirinin seslerinden dolayı erken uyanmalarını, rahatsız olmalarını engellemek için bebekler sesli ortamlarda uyutularak gürültüye alıştırılmalıdır. Eğer yine ailenin imkanı var ise bebeklere alınan oyuncaklar da aynı ve ikişer tane olmalıdır. Böylelikle oyuncak kavgasının önüne geçilir. İkiz bebeklere mümkün olduğunca birbirlerini erken fark etmeleri sağlanmalıdır. Bunu yaparken yataklarını yan yana koyabilir, karşılıklı mamalarını yedirebilirsiniz. Çünkü böylelikle birbirlerini oyalama çabasına gireceklerdir. Böylelikle anne de rahat nefes alabilir. İkiz bebekler belirli zamanlarda ayrı ayrı mekanlarda bulundurulmalıdır. bebeklerden biri anne ile parka giderken diğer bebek baba ile markete gitmelidir. Böylelikle ikiz bebekler bir bütün olmadıklarını, farklı bireyler olduklarını keşfederler ve bu duygu onlara yerleşir. Yine kıyafet giydirirken de bu duygu onlara yaşatılmalıdır. Mesela aynı modelin farklı farklı renkleri giydirilmelidir. Ya da model de rengi de farklı olabilir. İkiz bebeklere sahip bireyler evden çıkarken rahatça çıkabilmeli, psikolojik açıdan rahat olmalıdır. Yoksa evde bebeklerle yaşamak zorunda kalınabilir. İkiz bebeklerin ayda 1-2 defa anneanne veya babaannede kalması sağlanmalıdır. Bu hem anne ve babayı rahatlatır hem de acil durumlarda bebeğin yatağından başka bir yerde uyuyamaz ya da bende ayrı duramaz düşüncesini çürütür. 
]]>
1 Aylık Bebek Bakımı https://www.bebekbakimi.gen.tr/1-aylik-bebek-bakimi.html Wed, 07 Nov 2018 10:57:25 +0000 1 Aylık Bebek Bakımı, Bir aylık olan bebek çok hassastır ve hızla gelişip büyüdüğü bir dönemin sürecini yaşamaktadır. Bu dönemde bebeğin algıları ve görüşü giderek netleşmeye başlar. İlk öncelikle annenin sesine te 1 Aylık Bebek Bakımı, Bir aylık olan bebek çok hassastır ve hızla gelişip büyüdüğü bir dönemin sürecini yaşamaktadır. Bu dönemde bebeğin algıları ve görüşü giderek netleşmeye başlar. İlk öncelikle annenin sesine tepkiler verir. Anne kucağına aldığını anda anne kokusunu hisseder ve susar. Ani refleksler verir. Özellikle emme refleksi çok güçlüdür. Bu dönemde ihtiyaçlarını ağlayarak ifade eder. Bebek emme dürtüsü ile beslenir. Zaman içinde beslenme ve uyku alışkanlığı düzene girer. Ancak bu dönem bu alışkanlığı oluşturabilmek için çok sancılı geçen bir süreçtir. Bu nedenle bir aylık bebeğin bakımına çok özen ve dikkat gerektirir. Bir aylık olan bebek annesinin kucağında hemen meme arayarak annesinin memesini bulur ve hemen emmeye başlar. Anne kucağına aldığı anda anneyi hemen fark eder ve acıktığı zaman sadece anne kucağında sakinleşir. Bu durum bebeğin anne sütüne yaklaştığının sinyallerini verir. Bu nedenle bebek anne sütünün kokusunu algılayabilir. 

1 Aylık Bebek Neler Yapabilir

1 aylık olan bebeğin gözleri yavaş yavaş açıldığından dolayı görüş açısı yaklaşık olarak 15 ile 30 cm mesafeyi görebilir. Uzakta olan kişi veya nesneler bir aylık bebek için hala net değildir. Bu nedenle mesafe uzaklaştıkça görüş açısı bulanıklaşır. 
Bu dönemde bebekler çok fazla uyurlar. Bu nedenle gelişimleri de bir o kadar hızlıdır. Günde yaklaşık olarak 17 ile 20 saat arası uyurlar. Zaman ilerledikçe uyanık kalma süreleri de bir o kadar artacaktır. Bu dönemde uyanık kaldıkları bir kaç saat içinde genelde karınlarının doyması için anne sütü ile beslenerek emerler ve çok sakindirler. 

1 aylık bebekler çevrelerindeki cisimlerin hareket etmelerinden etkilenir ve kısa sürede bu hareketi takip ederler. Yakınında olan yüzlere bakarlar. Bulundukları ortamın havasına alışmışken başka bir ortamın sıcaklığına geçtiklerinde huysuzlaşırlar. Aynı zamanda bebeğinizin ana kucağına takacağınız rengarenk ve ışıltılı oyuncaklar bebeğinizin ilgisini çekmektedir. Ayrıca hoş sesler ve banyo yapmakta bebeğin bulunduğu ortama uyum sağlamasını ve yeni yeni şeyler keşfetmesini sağlar. 

1 Aylık Bebek Emzirilirken ve Yıkanırken Nelere Dikkat Edilmelidir

1 aylık olan bebek başını henüz kontrol edemez. Bu nedene yıkarken ve emzirirken bebeğin başını dik ve sabit tutmak gerekir. 1 aylık bebeğin bütün ihtiyaçları karşılandığı zaman kendini daha mutlu hisseder ve çevreye daha çabuk uyum sağlar. Bebeğinizi yıkarken bir eliniz ile bebeğin sabit tutmaya çalışırken avucunuz ile bebeği desteklemeye çalışın. Daha sonra  diğer bir yandan başına suyu birden dökün. Yavaş yavaş dökmeniz bebeğin boğulmasına neden olabilir. Bu dönemde bebek henüz tam gelişme göstermediği için hızlı ve pratik olmanız gerekir. Bebeği yıkadığınız su bebeğin canını yakmayacak sıcaklıkta olmalıdır. 1 aylık bebeği yıkarken bebeğinizin güven duygusunu arttırmak için yüzünüzü bebeğinizin görebilmesi için kendinize doğru yaklaştırın. 
]]>
Bebek Bakım Seti https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebek-bakim-seti.html Wed, 07 Nov 2018 20:51:48 +0000 Bebek Bakım Seti, özellikle yeni doğum yapan ya da yapmaya hazırlanan anne adaylarının en çok ihtiyaç duyduğu ürün gruplarının başında gelir. Bebek bakım setleri bir çok markada bulunabileceği gibi bu setlerin içinde bulunan Bebek Bakım Seti, özellikle yeni doğum yapan ya da yapmaya hazırlanan anne adaylarının en çok ihtiyaç duyduğu ürün gruplarının başında gelir. Bebek bakım setleri bir çok markada bulunabileceği gibi bu setlerin içinde bulunan ürünler ve miktarları da markaya göre değişim gösterebilmektedir. Özellikle bazı setlerin içinde sadece yeni doğana özel düşük miktarlı ürünler var iken bazı markaların setleri ise uzun süre idare edebilecek ve bebeğin her türlü bakım ihtiyacını giderebilecek türdedir. Fiyatları da ihtiyaca ve markaya göre değişim göstermektedir. 

Bebek Bakım Setinde Neler Olmalı:

Bebek bakım setleri kişinin ihtiyacına ya da bebeğin yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik gösterebilmektedir. Özellikle yeni doğan bebek için alınacak olan bakım setlerinde, set içindeki bakım malzemelerinin içeriğine dikkat etmek gerekir. Yeni doğan bebek için alkol içeren ya da ağır kimyasallar ihtiva eden ürünler kullanmak alerjik reaksiyonlara neden olabilir hatta bebeğin sağlığını ciddi anlamda tehdit edebilir. Bunun yanı sıra bebek bakım seti uzun süre kullanılacak ise yeni doğan dan bir yaşına kadar devam edecek kullanım tarihi olmalıdır. Bu gibi setler bazen mağazalarda uzun süre bekleyebileceği için set içindeki ürünlerin son kullanma tarihleri yaklaşabilir buna dikkat etmek gerekir.

Bebek bakım seti almaya karar veren kişi gerek ebeveyn gerekse hediye olarak alacak aile yakını olsun alacağı setin bebek ürünleri üreten bir markadan olmasına dikkat etmelidir. Genel kozmetik markaları ya da temizlik malzemeleri üreten markalar bebek bakım seti üretse bile bu gibi markaların ürünleri kimyasal içerebilir hatta paraben gibi bebeğe zarar verecek içerikler ihtiva edebilirler. Bebek bakım setleri her bütçeye uygun olarak bulunabilir, bu genellikle tercih edilen markaya göre değişim gösterebilir. Çok pahalı marka çok iyi olacak diye bir kural elbette yoktur ama içinde onlarca ürün olan bir setin fiyatının çok düşük olması da endişe sebebidir. 

Bebek bakım seti içerisinde mümkün olduğu kadar çok istifade edilecek ürün bulunmalıdır. Özellikle bakım ürünleri olarak şampuan ve bakım kremlerinin içeriği ve son kullanma tarihleri kontrol edilmelidir. Islak mendil kullanılmak isteniyorsa parabensiz ve alkolsüz ve deterjan ihtiva etmediğine dikkat etmek gerekir. Genellikle bebek bakım setleri içinde bulunan taraf ya da tırnak makası gibi ürünlerin bebeğe uygun olup olmadığına dikkat edilmeli ve güvenlik bariyerleri kontrol edilmelidir. Tek kullanımlık ateş ölçerler bulunan bebek bakım setlerindeki ateş ölçerler genellikle pek kullanışlı değildir ve yanlış sonuç verebilirler bunlara itibar edilmemeli ve ateş ölçer güvenilir bir markadan ayrıca temin edilmelidir. 

Bir bebek bakım seti içinde mutlaka bebeğin ayına uygun olarak, şampuan, vücut şampuanı ve banyo sonrası masaj yağı, pişik kremi, saç fırçası ve tırnak makası, ıslak mendil, olmalıdır. Bunların dışına bir çok markanın farklı içerikleri olsa da en temel ihtiyaçlar bunlar olacaktır. Bebek bakım seti içinde her ne kadar toz talk pudrası olsa da hekimler özellikle kız bebekler için talk pudrası kullanımını uygun görmemektedir. Bunun yerine pişik kremi ya da pomadı tercih edilmelidir.
]]>
Erkek Bebek Bakımı https://www.bebekbakimi.gen.tr/erkek-bebek-bakimi.html Thu, 08 Nov 2018 06:42:19 +0000 Erkek bebek bakımı, bebekler doğdukları andan itibaren ilk 2 hafta çok önem taşır. Anne ve bebeğin birbirine alışma süreside denilebilir bu sürece. Anne ve bebeğinin beslenmeleri, bebeğin doğumundan itibaren önem taşır. Anne Erkek bebek bakımı, bebekler doğdukları andan itibaren ilk 2 hafta çok önem taşır. Anne ve bebeğin birbirine alışma süreside denilebilir bu sürece. Anne ve bebeğinin beslenmeleri, bebeğin doğumundan itibaren önem taşır. Anne iyi beslenmeli ki bebeğine süt verebilsin. Yeteri kadar beslenemeyen bebeklerde ilk 2 hafta içerisinde sarılık gözlemlenebilir. Bebekler doğduklarında belli bir süreye kadar, 2 saatte bir emzirmek gerekir. Kimi bebek uyumayı çok sever, kimi bebek uyanık kalmayı. Uyuyan bebek için anne çok şanslıdır ama gece gündüz kavramını oluşturamayan bebek gündüzleri uyuyup, geceleri uyanık kalabilir. Bebeklere gece gündüz kavramını öğretmek zaman alabilir. Bunun için gündüzleri onunla konuşup, geceleri ise daha sessiz ortamlar yaratılabilir. gece ışık yakılmadan karanlıkta bebek uyutulabilir. Uzmanlar bebeklerin karanlık ortamlarda uyumasının daha sağlıklı olduğunu dile getirirler. Özellikle gece uykularının 12 ile sabah 4 arasında büyüme hormonunun salgılanmasından dolayı, uyumaları sağlanmalıdır. Bebeklerin uyumalarını sağlamak için banyo yaptırmakta faydalı olabilir. Banyo yapan bebek rahatlar ve uyumaya daha kolay adapte olur.

Erkek bebek sünneti ne zaman yapılmalı

Kız bebek bakımı arasında az da olsa farklılıklar olabilir. Bunlarda biri alt değiştirme farklılığıdır. Kız bebeklerinin altını temizlerken yukarıdan aşağıya temizlemek gerekir. Ama erkek bebeklerin altını temizlerken aşağıdan yukarıya doğru temizlemek gerekir. Erkek bebek bakımında bir önemli nokta da bebeğin doğar doğmaz sünnet edilip edilmemesidir. Bebeklerin acı hisleri ilk aylarda gelişmediğinden, doğar doğmaz sünnet yaptırmak en doğrusudur. Altı bezli olan bebeğin bu yolu atlatması daha kolay ve çabuk olur. Acı hissi olmadığından canı yanmaz ve 4 yada 5 gün kadar kısa sürede iyileşme görülür. 

Erkek bebeklerde gaz sancısı,

Kız bebeklere oranla gaz sancısı daha fazla görülebilir. Bebeklerde gaz olmaması için annenin de yediklerine çok dikkat etmesi gerekir. Eğer bebeğin o gün çok gazı varsa, anne o gün ne yediğine dikkat etmelidir ve gaz yaptığını düşündüğü besini bir süre almamalıdır. Gaz sancısı bebek, anneyi emerken hava yutmasıyla da meydana gelebilir. Emzirirken burnunu kontrol etmeli ve hava yutmasına engel olmalısınız. Yeni doğan bebeklerin sıcaklığı anne babaya oranla 2 kat düşüktür. Bu yüzden, anne ne giyiyorsa onun 2 katı olmalıdır. Tabii bu kış ayları için geçerlidir. Emzirirken annelerin en çok yakındığı olay meme başının yarılmasından kaynaklı kanamalar ve buna dayalı olarak sancılardır. Bunun için bazı kremler vardır, Lansinoh kremi çok iyi gelebilir. bu kremi sürdüğünüzde, emzirirken silmeniz gerekmemektedir. Bitkisel bir kremdir ve bebeğe hiçbir zararı yoktur.
]]>
3 Aylık Bebek Bakımı https://www.bebekbakimi.gen.tr/3-aylik-bebek-bakimi.html Thu, 08 Nov 2018 22:13:24 +0000 3 aylık bebek bakımı, Doğumdan yeni çıkmış annenin artık 3. ayda lohusalık dönemi de sona ermiştir. Eski gücüne ve sağlığına tamamen kavuşan anne artık bu dönemde bebeğine çok daha fazla vakit ayırıp bebek 3 aylık bebek bakımı, Doğumdan yeni çıkmış annenin artık 3. ayda lohusalık dönemi de sona ermiştir. Eski gücüne ve sağlığına tamamen kavuşan anne artık bu dönemde bebeğine çok daha fazla vakit ayırıp bebek bakımı konusunda kendini çok daha verimli hisseder. Acemilik süreci de az çok bitmiştir. Bebeğin bundan sonraki süreçlerini onunla birlikte yaşayıp öğrenecek ve ilk başlardaki panik ve heyecanı daha azaldığı için daha kontrollü hareket edebilecektir. Bebekler 3. aylarında uyku düzeni, beslenme, oyun gibi etkinlikleri artık az çok planlar duruma gelmiştir. Annenin ilk 2 aydaki kadar çok fazla yükü kalmamıştır en azından hafiflemiş durumdadır. Bebek artık annesi onu kucağına alıp göğsüne yaklaştırdığında besleneceğini anlamaktadır. Yatağına koyulduğunda uyku zamanı geldiğini ve uyuması gerektiğini de anlayabilir. Ve her şeyden önemlisi artık annesini tanımaya başladığından dolayı eskisi kadar şiddetli ağlamaz çünkü azıcık ta olsa ses çıkardığında annesinin gelip kendisiyle hemen ilgileneceğini bilir. Ve bu güven duygusu bebekleri inanılmaz derecede rahatlatır.

3 aylık bebek bakımı bakımı nasıl olmalı ve nelere dikkat edilmelidir

Bebek artık 3. ayına girmiştir ve aslında diğer 2 aya göre bakım konusun da değişen pek bir şey yoktur. Normal rutin olarak yapılan alt temizliği, beslenme, bebeğin giyimi, odasının ısısı gibi konulara ilk 2 aylık dönemde olduğu gibi son derece dikkat edilmelidir.

Bu dönemde bebeğin bez değişimi ağlayarak huzursuzluğunu belli ediyor ise ve beslenmesini yaptıktan sonra mutlaka kontrol ederek yapmalısınız. Bebek hala anne sütü ile beslenmeye devam ediyor olduğundan sizin yediğiniz şeyler doğrudan idrarı ve kakayı etkilemektedir. Bunun bilincinde olarak beslenmenize ve diyetinize devam etmelisiniz. Çünkü 3. aydan itibaren diğer aylara oranla bebekte pişik sorunu baş göstermeye başlar. Bundan dolayı alt temizliği sık sık ve düzenli bir şekilde yapılmalıdır. Ve oluşmuş bir pişik durumu söz konusu ise doktorunuza danışarak uygun pişik kremlerinden temin edebilirsiniz. Alt temizliği konusunda dikkat edilmesi gereken bir diğer noktada bebeğin kilosu ile orantılı uygun bez seçimidir. Çünkü idrar miktarı bebeğin büyümesine bağlı olarak artacağından bu miktarı taşıyabilecek ve sızıntı yapmayacak şekilde bez almalısınız.

Bebeklerin 3 aylık döneminde giyinme şekilleri daima  bizim kendi üzerimize giymiş olduğumuz giysiden bir kat daha fazla olmalıdır. Bebek 3 aylık döneminde hala kendi vücut ısısını kontrol edebilir durumda değildir. Bundan dolayı bebeklere mutlaka eldiven, çorap ve özellikle banyodan sonra uygun bir şapka giydirilmelidir.

3. ayda da bebek hala enfeksiyon kapmaya çok müsaittir çünkü bağışıklık sistemi henüz beklenen düzeyde gelişmiş değildir. Bundan dolayı kalabalık ortamlardan ve kendimiz yada babası veya aile bireylerinden biri hasta ise aynı ortamda bulunulmamalıdır. Ve bebeğin yattığı oda bebek başka bir yerde iken sık sık havalandırılmalıdır. Ama sonrasında odanın ısısı tekrardan bebeğin vücut sıcaklığına uygun bir seviyede ayarlanmalıdır.

3 aylık bebek bakımı için günlük banyolara devam edilmelidir. Böylece hem vücudu rahatlayacak hem de uykuları daha düzenli olacaktır. Banyo saatlerini son gece uykusuna geçmeden önce yaptırmaya dikkat etmelisiniz. Banyodan sonra uygun bir nemlendirici ile teni nemlendirilmelidir.

Beslenme düzeni yine sık sık acıktıkça ağlayarak kendini belli ettiğinde ve düzenli olarak yapılmalıdır. Anne sütü hazmı kolay olduğundan dolayı bebeğiniz sık sık emmek ister.

Bebeğinizin gelişimi için 3 ayda ses çıkaran ve hareket eden yumuşak oyuncaklar satın alabilirsiniz. Bebek bunlarla vakit geçirmekten çok hoşlanacaktır. Düzenli olarak çocuk doktorunuzla görüşerek bebeğinizin aşı takvimini takip etmeniz en önemli ayrıntılardan biridir.

]]>
4 Aylık Bebek Bakımı https://www.bebekbakimi.gen.tr/4-aylik-bebek-bakimi.html Fri, 09 Nov 2018 02:07:52 +0000 4 Aylık Bebek Bakımı, artık bebeğin yeni doğan sıfatından kurtulduğu günlerde anneler tarafından daha rahat bir şekilde yapılmaktadır. Bebeğin göz rengi bu aylarda koyulaşmaya başlayabilir. Bu dönemde bebek
4 Aylık Bebek Bakımı, artık bebeğin yeni doğan sıfatından kurtulduğu günlerde anneler tarafından daha rahat bir şekilde yapılmaktadır. Bebeğin göz rengi bu aylarda koyulaşmaya başlayabilir. Bu dönemde bebek çok hızlı değişimler yaşamaya başlar. Artık bebek yapamadığı birçok şeyi yapmaya başlar. Kasları bu dönemde gelişmeye başlayan bebek artık kafasını çevirebilir ve etrafına bakmaya başlar. Destekli bir şekilde oturabilen bebeğin hareketleri daha anlamlı ve daha kontrollüdür. Bacakları hareketlenmeye başlayan bebek, tekme atmaktan hoşlanır. Neye baktığını ve ne gördüğünü tam olarak anlayabildiği için 4 aylık bebeğin bakımı biraz daha kolaylaşmıştır. Anneler, ilk acemiliklerini atmış oldukları bu ay, bebeklerinin isteklerini daha iyi anlamaya başlarlar. 

4 Aylık Bebek Beslenmesi

İlk 6 ay sadece anne sütüyle beslenmesi önerilen bebekler, anne sütünün yetersiz gelmesi gibi durumlarda, doktor tavsiyesi ile yeni tatlarla tanışmaya başlayabilirler. Bazı bebeklerde alerji oluşabileceği için, her gün tek çeşit verilmelidir. 

4 Aylık Bebek Uyku Düzeni 

 Uykuları düzenlenmeye başlayan bebeğinize uyku rutini oluşturmak için en uygun zaman bu aydır. 4 aylık bebek nihayet gece boyunca uyumaya başlar ve gece uykuları 11 saate kadar çıkabilir. Bunun yanı sıra 2 yada 3 saat gündüz uykusu da uyur. Uyku bebek gelişimi için çok önemli olduğundan,  yorgunluk belirtileri gösteren bebeği yatağına koymak hem kolayca uykuya dalmasını hem de kendi kendine uyumayı öğrenmesi için gereklidir. Uykusunu güzel almış bir bebek, gün içinde yeni şeyler öğrenmeye daha açık olacağı gibi aynı zamanda da daha sakin olur. 

Bebeğin çok hızlı büyüdüğü bu aylar anne ve babayla bebeğin bağının giderek arttığı bir zaman dilimidir.  Aynadaki görüntüsü bebeğin dikkatini çekmeye başlar ve rahatça eşyaları kavrar. Dolayısıyla artık bu ayda küçük oyunlardan keyif almaya başlar. Birisi onunla ilgilendiğinde ona güler. Birtakım sesler çıkararak, karşısındakine tepki verir. Sinirlendiğinde yada ağladığında emerek yada müzikle sakinleşir. Diş çıkarma sıkıntıları bu ayda başladığı için diş kaşıyıcı işlevi de gören oyuncaklardan çok hoşlanır. Bebek bakımıyla ilgili öğrendiğiniz tüm bilgiler bebeğinizle keyifli zaman geçirmeniz için çok  önemlidir.
]]>
Bebek Bakımı Eğitimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebek-bakimi-egitimi.html Fri, 09 Nov 2018 05:58:54 +0000 Bebek Bakımı Eğitimi: Bebeklerde bilinmesi gereken bebeklerde yeni doğan ile ileri aylarda bakımları değişmektedir. Ayrıca bebekler normal yetişkinlere oranla bir çok konuda daha hassastır. Aynı zamanda yetişkinlerin organla Bebek Bakımı Eğitimi: Bebeklerde bilinmesi gereken bebeklerde yeni doğan ile ileri aylarda bakımları değişmektedir. Ayrıca bebekler normal yetişkinlere oranla bir çok konuda daha hassastır. Aynı zamanda yetişkinlerin organları ve dokularına oranla çok daha hızlı çalışmakta ve büyümektedir. Örnek verecek olursak bebeklerde en büyük problem kuşkusuz bebeklerin gaz çıkarmasıdır. Bunun nedeni ise mide sindirme yaparken aynı zamanda büyümektedir. Yani aslında siz ne kadar önlem alsanız da mutlaka gaz oluşacaktır. Bundan dolayı, bilinçli bir şekilde bebek bakımını gerçekleştirmenizde ilk dikkat etmeniz gereken bebeğin ayına göre eğitimi gerçekleştirmelisiniz.

Bebek Bakımı Eğitimi 0-1 Ay arası:
İlk doğar doğmaz bebeğin bakımları arasında dikkat etmeniz gereken bebeğin göbek bağının düşmesini beklemenizdir. Bu süre ilk hafta içinde düşebileceği gibi kimi bebeklerde iki haftaya kadar sürmektedir. Aynı zamanda bebeğinizi emzirmede ise ilk hafa içinde saatte bir veya acıktığını hisstettiğiniz anda vermelisiniz. Emzirmede özellikle erken doğum olanlarda emzirirken kollarınızda ki kemikler bebeğe zarar verebilir. Bundan dolayı bebeğinizi emzirirken altında süngerli veya yumuşak yastık üzerine yatırarak emzirebilirsiniz. Göbek bağının düşmesi ile birlikte artık gönül rahatlığıyla yıkayabilirsiniz. Yetişkinler gibi değil tabi ki bebeği yıkayacağınız suyu mutlaka ocakta önceden kaynatmanız gerekli ve ılık olduktan sonra yıkayabilirsiniz. Tabi ilk yıkamada suyu bir kerede boşaltmak değil bir bez yardımıyla silerek yıkamalısınız. Bebeği giydirme konusunda ise normal yetişkinler olarak bulunduğunuz oda sıcaklığına göre siz ne giyinmiş iseniz sadece üzerinizdekinin bir kat fazlasını giydirin. Çok fazla aşırıya kaçmayın ve kalça el ayak ile bacakların hareket kabiliyetlerini sınırlandıran tulumlardan uzak durun gelişimini etkileyebilir.

Bebek Bakımı Eğitimi 1-6 Ay Arası

İlk ayda aldığınız önlemler ile bebeğin bakımlarında ilk bir aydan sonra da devam edecektir. Bu ay içerisinde bebeğinize ilk altı kadar süt dışında asla başka besin takviyesi yapmayın ve bebeğinizi emzirmeye devam ediniz. Bu ay içerisinde bebeklerde en büyük problem gaz çıkarma sorunudur. Bunun için başka besinler aldırarak asla gaz çıkarmaya kalkışmayın. Bebeğin beline bol bol masaj yaparak çıkarmaya çalışın. Midenin gelişimi ve bebeğin sağlığı için ilk altı ay sadece anne sütü ile beslenmelidir. Bununla birlikte elbise giydirmede pamuksu ve aynı zamanda hava alışverişini gerçekleştiren elbiseleri tercih ediniz. Ve soğuk havalarda mutlaka önlem alınız. Aynı zamanda bebeğin bulunduğu odayı mutlaka gün içerisinde en az iki defa havalandırın.
]]>
2 Aylık Bebek Bakımı https://www.bebekbakimi.gen.tr/2-aylik-bebek-bakimi.html Fri, 09 Nov 2018 12:39:37 +0000 2 Aylık bebek bakımı, Öncelikle anne ve babaların bilmesi gereken, bebeklerin gelişiminin kendilerine özel olduğudur. Yapılan araştırmalar ve gözlemler ortalama üzerindendir. Bir bebeğin diğer bir bebekten gelişimi farklılık 2 Aylık bebek bakımı, Öncelikle anne ve babaların bilmesi gereken, bebeklerin gelişiminin kendilerine özel olduğudur. Yapılan araştırmalar ve gözlemler ortalama üzerindendir. Bir bebeğin diğer bir bebekten gelişimi farklılık gösterebilir. Bu normal bir durumdur endişe etmeye gerek yoktur. Bebeğin doğumundan itibaren gelişimi takip eden uzman bir doktoru muhakkak olmalıdır. Çok farklılık olduğu durumlarda doktor bunu fark eder ve ona göre bir yol izlenir. Özellikle yeni anne baba olan bireyler için 2 aylık bebek bakımı çok heyecanlı bir süreçtir. Çünkü artık hareketleri algılama sürecine girdiği için bu daha zevkli bir hal alacaktır. Gülümsemeler, mutluluk ifadesi sesler çıkarmaya başlar. 
 • Oyun, Ses ve görüntüler dikkatini çekmeye başlayacağı bu ay da dikkatini çeken çıngırak, müzikli oyun minderleri ve halkalar gibi renkli sesli oyuncaklar ile tanıştırılmaya başlanmalıdır. Ebeveynler 2 aylık bebek bakımı için bebeği ile konuşmalı ve ona dış dünyayı sevdirmelidir. Bu bebeğin ruhsal gelişimi için çok önemlidir. Algısal ve sosyal gelişimini desteklemek için bebekle yumuşak bir ses tonu ile konuşulmalı ve bebeğe ismi ile hitap edilmelidir.
 • Beslenme, 2 aylık bebek bakımında beslenme anne sütüne devam edilerek yapılmalıdır. En faydalı beslenme şekli anne sütüdür. Bazı durumlarda anne bebeğin kilosuna, ay ve durumuna bağlı olarak uzman doktor ile belirlediği mama ile bebeğini besleyebilir. Ayrıca bebek emerek, emzik ve biberonla sakinleşecektir. Bu bebeğin içgüdüsel olarak sakinleşmesine yardımcı olur. Emziren annelerin her emzirme öncesi ve sonrası göğüslerini ılık su ile temizleyip kuru tutmaları gerekir. Biberonla beslenen bebeklerin de emzik ve biberonları kaynatılarak dezenfekte edilir. 
 • Banyosu, Bebeğinizi ara ara banyo ettirmeniz gelişimi açısından önemlidir. Banyo ettirmeden önce banyo suyunu ve ortamı hazırlayınız. Mümkünse 2 aylık bebek bakımında banyo ettirirken daha tecrübeli birinden yardım alınız. Eğer yoksa banyodan sonra giyeceği giysileri hazır bulundurun. Ortamı ve banyo suyunu hazırlandıktan sonra sakin bir şekilde bebeğe suyu sevdirerek başı dik bir pozisyonda yıkayın. Bebeği banyo esnasında sıkıca tutun. Yumuşak bir sünger yada bezle cildine uygun ürünlerle yıkayın ve bebeği durulayın. Yumuşak bir havlu ile mümkün olduğunca hafif kurulayın. Kıyafetlerini dikkatlice giydirip bebeğinizi emzirin bu bebeğin sakinleşmesine yardımcı olur. 
 • Alt temizliği, Bebeğiniz bu süreçte muhtemelen altını daha sık kirletecektir. Yapmanız gereken alt değiştirme bezinin üzerine bebeği koymak, bu olası sürprizlere karşı önlemdir. Altını açıp ıslak mendil veya ıslak bir bezle cildini temizlemektir. Pişik önleyici kremi sürdükten sonra yeni bezini bağlayıp üzerini giydirebilirsiniz. Bebeğinizin altının uzun süre ıslak kalması pişiğe yol açar ve bu durum bebeğinizin de sizinde zorluk çekmeniz demektir. 
 • Yatış pozisyonu, Sağlıklı vücut gelişimi için 2 aylık bebek bakımında yatış pozisyonu önemlidir. Bebek ara sıra karın üstü yatırılıp boyun kaslarının güçlendirilmesi ve sırtının dinlendirilmesi gerekir. Bu esnada yetişkin kontrolünde olmalı ve asla yalnız bırakılmamalıdır. Ellerini kollarını hareket ettiren bebek başını dik bir pozisyonda tutma çabasında olacaktır. Uyanık olduğu zamanda yatağından dışarıda etrafı seyretmek isteyecektir buna uygun bir ortam hazırlanabilir. Bebeğiniz uyurken muhakkak kusma ihtimaline karşı yan şekilde yatırılmalıdır. 
 • Aşı takvimi, 2 aylık bebek bakımı içerisinde karma aşısı olan bebeği size en yakın sağlık kuruluşuna götürerek yaptırabilirsiniz. Burada takip eden sağlık personeli bebeğinizin kilosu, boyu ve gelişimi hakkında sizi bilinçlendirecektir. Doktorun vermediği hiç bir ilaç ve benzeri şeyi bebeğinize vermeyiniz.
]]>
Evde Bebek Bakımı https://www.bebekbakimi.gen.tr/evde-bebek-bakimi.html Fri, 09 Nov 2018 22:17:36 +0000 Evde bebek bakımı, konusunda yapılacaklar bebeklerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bebeklerin yapısı oldukça hassastır. Özel bir ilgi her zaman gösterilmelidir. Cildinden, saçlarına, kulaklarına, gözlerine, ağzı Evde bebek bakımı, konusunda yapılacaklar bebeklerin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bebeklerin yapısı oldukça hassastır. Özel bir ilgi her zaman gösterilmelidir. Cildinden, saçlarına, kulaklarına, gözlerine, ağzı içi, tırnakları, bez bölgesine kadar vücudunun her bölgesinin bakımı bebeğin sağlığına olumlu yansıyacaktır. Bu konuda annelere büyük iş düşmektedir. Evde bebek bakımı konusunda yapılacaklar, dikkat edilmesi gerekenler konusunda sizlerle bazı bilgiler paylaşmak istiyoruz. Bebeğinizin sağlığı açısından bunlara kulak vermelisiniz.

Evde bebek bakımı nasıl olmalı

Bebeklerde cilt bakımı: Doğdukları ilk andan itibaren bebeğinizin cildine özen göstermelisiniz. Cildiyle ilgili sorunları ilk aylarda daha özenli takip etmeli, sorunlar varsa ilerlemeden giderilmelidir. Bebekleri etkileyebilecek sarılık, pişik, isilik, cilt döküntüsü, cilt kuruluğu gibi sorunlar takip edilmelidir. Normalde cilt vücudun en duyarlı olan organıdır. Bebeklerin cildi de yetişkinlerle kıyaslandığında 3,5 kat daha ince yapılıdır. Bebeklerin cildinde yağ tabakası olmadığı içinde daha fazla üşürler. Vücutları su kaybına karşı dayanıksızdır. Henüz sinir sistemlerinin ter salgısını uyaracak kadar olgunlaşmaması nedeniyle bebeğin cildi temiz tutulmalı, güneşten korunmalı, nemli olmalı, cildin kurumaması için önlemler alınmalıdır. Evde bebek bakımı sırasında bunlar oldukça önemlidir.

Bebeklerde tırnak bakımı: Bebeklerin tırnakları uzun olursa ciltlerini kolayca çizebilirler. Bu yüzden tırnakların uzunluğuna önem verilmeli, verev kesim yerine, tırnaklar düz kesilmelidir. Bu tırnaklardaki batmaya da engel olur. Tırnaklar nedeniyle bebeğinizin hassas cildi kızarabilir, şişlikler oluşabilir. Bu durumda antibiyotikli pomatla günde 2 defa iltihap oluşmaması için uygulama yapılmalıdır.

Bebeklerde saç bakımı: Evde bebek bakımı sırasında ilk aylardaki saç bakımı da önemlidir. Saçlı derideki konak oluşumuna karşı bebeğin saçlı derisine zeytinyağı ile bakım uygulanmalıdır.

Bebeklerde bez bölgesi bakımı: Anneler bebeklerinde bez bölgesine ayrı bir özen göstermelidir. Kakasına, çişine bakılmalı, bez değişimde cinsel organlar, kalça eklemi kontrolü yapılmalıdır. Pişik oluşmaması için cilt bakımına dikkat edilmelidir.

Bebeklerde göz bakımı: Doğdukları andan itibaren bebeklerin gözlerine özen gösterilmelidir. Bu dönemde gözyaşı kanalıyla gözyaşı kesesi dar olduğundan, bebeklerde çapaklanma sorunu yaşanabilir. Bu nedenle gözleri saf suyla ıslatılan pamukla sıkça silinmelidir. Bunlara rağmen çapaklanma oluşursa, bir göz doktorundan destek alınmalıdır.

Bebeklerde ağız içi bakımı: Evde bebek bakımı sırasında bebeğin ağız bakımına dikkat edilmelidir. Mantar sporları bebeğin ağız içine yerleşip pamukçuk dediğimiz soruna neden olabilir. Mantar yüzünden bebeğin damaklarında beyazlıklar meydana gelir. Bebeğinizin ağız içini her gün kaynamış soğumuş suya batırdığınız yumuşak bir bezle silmelisiniz. Başlangıç aşamasındaki pamukçuk için karbonatlı suyla ıslattığınız bezle silmeniz faydalı olur.

Bebeklerde burun bakımı: Günlük burun bakımı da bebeğiniz için önemlidir. Kış döneminde bu daha önemlidir. Çünkü bebekler sıkça burun tıkanıklığıyla karşılaşabilir. Bu yüzden bebeklerin burnu açık olmalı, düzenli temizlenmelidir. Aksi halde bebekler hırıltılı solunum sorunu yaşayabilir. Kusma sorunu da olursa, burunlarında tahriş olabilir. Bu nedenle bebekler nemli bir ortamda tutulmalı, gerekirse serum fizyolojik kullanılmalıdır. Evde bebek bakımı sırasında bebeklerinize iyi bakmalı, ihtiyaçlarını karşılamalısınız. Onların bunları size söylemesi, derdini anlatması mümkün değildir. Huzursuz bir bebeğin mutlaka bir sorunu vardır.
]]>
Bebeklerde Ağız Bakımı https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebeklerde-agiz-bakimi.html Sat, 10 Nov 2018 21:48:33 +0000 Bebeklerde ağız bakımı, dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bebeklerde ağız bakımı kolayca yapılabilecek bir uygulamadır. Yeni doğan bebekler yalnızca süt ile beslendiği için dil üstünde beyazlaşmalar olabilmektedir. Bebeklerde ağız bakımı, dikkat edilmesi gereken bir husustur. Bebeklerde ağız bakımı kolayca yapılabilecek bir uygulamadır. Yeni doğan bebekler yalnızca süt ile beslendiği için dil üstünde beyazlaşmalar olabilmektedir. Bebeklerde ağız bakımını yapabilmek için iyi bir su kaynatılmalıdır. Kaynatılan su ılık bir hal aldıktan sonra anne parmağına sardığı temiz bir tülbent bezi veya gazlı bezi ıslatmalıdır. Daha sonra bebeğin çenesini aşağı doğru çekerek bebeğin ağzını açıp dil üstünü, yanak içlerini, damağı ve diş etlerini silerek temizlemelidir. Yalnız bu işlemi yaparken macun vs. gibi hiçbir şey kullanmamalıdır. Bebeğin ağzını temizlediği tülbent yumuşak ve çok temiz olmalı bu duruma çok dikkat edilmelidir. Bebeklerde ağız bakımı çok önemli bir durumdur. Bebeklerde pamukçuk oluşumunu engellemek için bebeğin ağız temizliğine çok dikkat edilmelidir. anne bebeğin kaşığını kendi ağzına almamalı, kendi kaşığını da bebeğine vermemeli bu duruma çok dikkat etmelidir. Böylelikle anne ağzında bulunan bakterilerin bebeğin ağzına geçmesi engellenir. Bebeğini emziren anne emzirme esnasında bebeğinin ağzını görebilir ve eğer bir problem varsa önlemini alabilir. Bebekte pamukçuk oluştuğunda bebek emmeyi reddedebilir, anneyi emmek bebek için acı veren bir süreç haline gelebilir, ve sağlıklı bir beslenme sağlanamaz. Pamukçuk bebeğin bazen dilinin üstünde meydana gelirken bazen de yanaklarda ve hatta ağzın bütün içinde oluşan beyaz oluşumlardır. Bu oluşum çok ilerleyen süreçte kanamalara dahi neden olabilmektedir. Bu yüzden önlem alınmalı ve erken tedavi uygulanmalıdır. 

Bebeklerde Ağız Bakımı Nasıl Olmalıdır

Bebeğin ağzında pamukçuk olmasa dahi bebeğin ağız bakımı yapılmalıdır. Anne kaynatılmış ve ılık hal almış suya parmağına doladığı temiz bir tülbent veya gazlı bezi batırdıktan sonra bebeğin ağzının içini, yanak içlerini, dilini üstünü silmelidir. Anne bu her emzirmeden sonra yayabileceği gibi birkaç emzirmeden sonra da yapabilir. Burada önemli olmak bebeğin ağız içinin temiz olmasını sağlamak ve pamukçuk oluşmasını engellemektir. Bazen bebekler anneyi çok fazla emdiği için sütün bir kısımını ağızdan çeneye doğru sızabilir veya bebek kusabilir. Böyle durumlarda kusmuğun kalıntıları bebeğin ağzında kalabilir ve bu durum zamanla pamukçuk oluşmasına  sebep olabilir. Bundan dolayı bebek kustuktan sonra mutlaka bebeğin ağız bakımının yapılmasına dikkat edilmelidir. Bebeğin ağzı temizlenirken yumuşak davranılmalıdır. Ağzında pamukçuk olan bir bebeğin ağız bakımı son derece önemlidir. Eğer bebeğin ağzında oluşan pamukçuk hafif ise %5 sodyum bikarbonatlı su ile ağız içi silinmelidir. Bebeğin altıncı aydan itibaren diş çıkarmaya başlaması ile bebeğin ağız bakımı değişmektedir. Artık bebeğin pamukçuk gibi bir sorunu değil de diş sağlığını gerektiren bir bakıma ihtiyacı vardır. Diş çürümeleri yine ağız temizliğinden kaynaklanan sorunlardır. Bebeği yere düşen emziğinin yıkanmaması, beslendikten sonra ağızda kalan besin ve mama kırıntıları bu diş çürümelerine sebep olmaktadır. Çocuk bir yaşına gelinceye kadar gazlı bez ile bebeğin dişleri silinmelidir. 1 yaşındaki bebekler için uygun olan diş fırçaları ve yine o yaş çocukları için olan macunlar kullanılarak dişler temizlenmelidir. 
]]>
Bebek Göbek Bakımı https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebek-gobek-bakimi.html Sun, 11 Nov 2018 20:34:30 +0000 Bebek göbek bakımı, anne babalar zaten minik bir canlıya kavuşmanın heyecanı ve stresini yaşarken birde hastaneden çıktıktan sonra bu miniğin göbek bakımında yapmaları gerektiğini öğrendiklerinde iyice panik olu Bebek göbek bakımı, anne babalar zaten minik bir canlıya kavuşmanın heyecanı ve stresini yaşarken birde hastaneden çıktıktan sonra bu miniğin göbek bakımında yapmaları gerektiğini öğrendiklerinde iyice panik olurlar. Ve nedense tüm ebeveynler de göbek bağı korkusu ister istemez oluşur ve dokumaktan çok çekinirler. Ama dikkatli davranarak ne yapılması gerektiğini bilirseniz boş yere endişelenmiş olduğunuzu anlarsınız. Önemli olan göbek bağı kendiliğinden düşene kadar ki süreçte zarar vermeden düzenli ve hassas bir şekilde göbek bağı hijyenini yapmaktır.

Bebeğin göbek bakımı nasıl yapılmalıdır

Göbek bağı anne karnında iken nasıl ki çok önemli ise bebek dünyaya gözlerini açtıktan sonra da aynı derece de önem taşımaktadır. Göbek bağı herhangi bir enfeksiyon riskine karşı günde bir defa mutlaka temizlenmelidir. Zaten doğum yapmış olduğunuz hastaneden ayrılmadan önce hemşireniz size göbek bağı temizliğini yapmanız gereken solüsyonu mutlaka verecektir. Bebeğinizin göbek bakımını bu solüsyon dışında başka herhangi bir madde ile yapmamanız gerektiğini aklınızdan çıkarmayın. Bu solüsyon ve birer kullanımlık gazlı bez yardımı ile göbek bağı temizliği yapılır. Solüsyondan gazlı beze bir miktar dökülür ve göbek bağının bağlı olduğu mandalın etrafı ve göbeğin kenarları bu solüsyonlu bez yardımı ile günde 1 kez silinir. Dikkat edilmesi gereken şey mandalın sadece üstü değil alt tarafı da uygun bir şekilde temizlenmelidir. Sadece üst tarafın temizlendiği alt tarafın temizlenmediği durumlar da göbek bağı daha geç düşmektedir.  

Doğum esnasında göbek bağı, bebeğin teninden 1-2 cm daha yukarıdan kesilir. Göbek bağı kesilirken bebek hiç bir şekilde acı hissetmemektedir. Bunun sebebi o kısımda sinirlerin olmamasıdır. Doğumu takiben ilk günlerde göbek bağı daha yapışkan ve sulu durumdadır. Rengi ise sarıdır. Göbek bağı yavaş, yavaş kuruyarak rengi kahverengiye dönüşür. Ve 1-2 hafta içerisinde de kendiliğinden düşer. Göbek bağında dikkat edilmesi gereken en önemli unsur göbek bağının daima temiz ve kuru tutulmasıdır. Göbek bağı kendiliğinden düştükten sonra hava ile temas etmeli ki daha çabuk iyileşebilsin. Yani bebeğin altını bezler iken göbek deliği kısmının açıkta kalmasına özen göstermeliyiz. Bazı bebekler de göbek bağı düştükten sonra göbeğin kenarlarında az miktar kanamalar görülebilir. Bu normaldir. Ama kanama uzun süreli ve çok ise mutlaka çocuk doktorunuza görünmenizde fayda var. Günlük göbek bağı pansumanlarını yaptıktan sonra bebeğin göbek kısmına kesinlikle bebe yağı yada losyon gibi maddeler sürülmemelidir. Ayrıca çevrenizden duyduğunuz herhangi bir şeyi de kesinlikle göbek bağına yada etrafına uygulamamalısınız. Bebeğin bezini sık sık değiştirirseniz göbek bölgesini çiş ile temas ettirmemiş olursunuz. Bebeğin göbeği düşene kadar 2-3 günde bir banyo yaptırılabilir düştükten sonra her gün yaptırabilirsiniz. Ve her banyodan sonra pansumanını yaparak göbek bağı bölgesinin kuru olmasını sağlamalısınız. Göbek düştükten sonra kanama, yeşil renkli akıntı, kötü koku gibi durumlarla karşılaşırsanız vakit kaybetmeden derhal doktorunuza başvurmanız gereklidir.

]]>
Yenidoğan Bebek Bakımı https://www.bebekbakimi.gen.tr/yenidogan-bebek-bakimi.html Mon, 12 Nov 2018 03:47:54 +0000 Yenidoğan Bebek Bakımı, yapılabilir. Doğum sonrasında yenidoğan bebek ile evdeki ilk bir veya iki gün yeni anne için biraz göz korkutucu görünebilmektedir. Doğumun zorlu sancıları aşıldıktan ve doğum gerçekleştikten sonra Yenidoğan Bebek Bakımı, yapılabilir. Doğum sonrasında yenidoğan bebek ile evdeki ilk bir veya iki gün yeni anne için biraz göz korkutucu görünebilmektedir. Doğumun zorlu sancıları aşıldıktan ve doğum gerçekleştikten sonra ilk mutluluk göz yaşlarınızı dökerken bir anda kendinizi, her ihtiyacı için size muhtaç bir ufaklığı kucağınızda tutarken bulursunuz. Belki daha önce hiç bir bebeğin bezini değiştirmediniz veya da bugüne kadar minik bir bebeği kucağınıza almadınız. Durum böyleyken, şimdi bir anda işin içine düştünüz ve yenidoğan bebek bakımı için uzman olma görevi karşınıza çıktı. Bu işi de kendi bebeğinizin üzerinde öğreniyorsunuz. Neyse ki, rehberlik ve güvenilir annelik içgüdüleriniz ile bebeğinizin bakımı sizin için hızla bir alışkanlık durumuna gelecek. 

Yenidoğan Bebek Bakımı (Hassas ve Şefkatli Cilt Bakımı) 

Yenidoğan bebeklerin ciltleri çok hassas ve narindir, çok dikkatli bir biçimde bakılması gereklidir. En önemli olan cildin temiz ve kuru tutulmasıdır. Bebeğinizin bezini her emzirme veya uyku sonrası veya da gerekli olduğunu düşündüğünüz her vakit değiştirmekte tereddüt etmemelisiniz. Yalnızca ıslağı iyice çeken (emen) en iyi kaliteli bebek bezlerinden kullanmalısınız ki bebeğiniz oturduğu zaman herhangi bir nem kalmamış olsun. Anne ve bebek için doğumdan hemen sonra ebe muhtemelen ilk birkaç hafta bebeğin altını yalnızca ham pamuk ve ılık su kullanılarak temizlenmesini tavsiye edecektir. (Herhangi bir neden ile bebek ıslak mendillerini kullanmanız gerekir ise, yalnızca "hassas" ve "kokusuz" olanları kullandığınızdan emin olmalısınız) 

Bebeğin cildindeki bütün buruşukları temiz ve kuru tutmuş olduğunuzdan her zaman emin olun, bu bebeğinizin sağlığı için önemli olmaktadır. Ebe yenidoğanın göbek deliğini nasıl temiz tutacağınızı da size gösterir (göbek bağının küçük kökü doğumdan sonra tutturulmuştur ve hala da bebeğin göbeğine bağlı duruyordur.) Yenidoğan ilk günlerde her gün banyoya ihtiyaç duymaz. 3-4 günde bir birkaç santimlik ılık su içine hızlıca sokup çıkarmanız yeterli olacaktır. Geri kalan vakitte başında durup, onu izlemek, yüzünü, ellerini ve ayaklarını nemli ham pamuk ile silmeniz yeterlidir. Bunlar söylenildikten sonra, bebek bezini doğumdan hemen sonra katranımsı, yapışkan ve kokulu ilk dışkısıyla doldurduğunda ilk banyosunu yaptırmak gerekebilmektedir. 

Yenidoğan Bebek Bakımında Dikkat Edilmesi Gerekenler 

İçgüdülerinizi izlemeniz çok işinize yarar, fakat yeni ebeveynlerin doğum sancısından itibaren uymaları gerekli olan bazı temel kurallar bulunuyor; 
 • Bebeğin o yumuşak ve sarkık başını desteklemelisiniz, bebeğin boynu daha yeteri kadar gelişmiş değildir. 
 • Bebek ne zaman acıkırsa beslemelisiniz, küçük midesi bu etapta çok fazla yemek alamaz, yani şimdilik istek üzerine süt kuralı hakimdir. 
 • Onun ne fazla soğuk ne fazla sıcak olduğundan emin olmalısınız. Uyku sırasında bebek ölümünü önlemek için verilen bütün önerileri dinlemelisiniz. 
 • Her şeyi hemen yapmaya çalışmayınız, en azından ilk hafta siz ve bebeğinizin dinlenmeye ve sakin durmaya ihtiyacınız olur.
]]>
Hasta Bebek Bakımı https://www.bebekbakimi.gen.tr/hasta-bebek-bakimi.html Mon, 12 Nov 2018 12:57:59 +0000 Hasta bebek bakımı, aileler için büyük bir telaş kaynağıdır. Bebeklerin zaten hassas olan yapısı hasta olduklarında daha dikkat çekici hale gelir. Anneler bir anda ne yapacaklarını şaşırırlar. Bağışıklık sistemleri hen Hasta bebek bakımı, aileler için büyük bir telaş kaynağıdır. Bebeklerin zaten hassas olan yapısı hasta olduklarında daha dikkat çekici hale gelir. Anneler bir anda ne yapacaklarını şaşırırlar. Bağışıklık sistemleri henüz tam gelişmediği içinde en küçük bir soğuk algınlığı bile bebeklerin düzenini bozar. Özellikle ateşi yükselmiş hasta bebeklerin beslenmelerine dikkat edilmelidir. Çünkü hasta olduklarında iştahlarını bir anda kaybederler. Buda onların hastalığa karşı daha savunmasız kalmasına neden olabilir. Bu yüzden dikkat edilmelidir. Bebeklerin hasta olduğu zamanlarda en fazla etkilendikleri sorunlar ateşin yükselmesi, kusma, iştah kaybı, burun tıkanıklığı, öksürük gibi belirtiler olur. Bir yandan tıbbi tedaviye devam ederken, bir yandan da bebeğinizi rahatlatacak önlemleri almalısınız. Bebeğinizin derdini anlatamadığını unutmayın. Bu nedenle hasta olduğu zaman onun derdine çare olmaya çalışın.

Hasta bebek bakımı nasıl olmalı

Bebeğiniz nezle, grip, anjin gibi hastalıklara yakalandıysa büyük olasılıkla ateşi yükselecektir. Bu durumda iştahını kaybeder. Özellikle katı mamaları yemek istemez. Ancak bağışıklık sistemlerini desteklemek için bebeklerin beslenmesi çok önemlidir. İlk 1-2 gün içinde bebeğinize katı mama vermemeye çalışın. Uyamadığı zamanlarda sıkça sulu besinlerle beslenmelerini sağlayın. Portakal suyu, mandalina suyu ve su sıkça verilebilir. Bunun dışında bebeğinizin damak tadına göre armut, greyfurt suyu, şekerli çay, limonata gibi sıvılarda verilebilir. Burada bebeğin hoşlandığı sıvıların verilmesi önemlidir. Eğer bebeğiniz süt içebiliyorsa, bunu da verebilirsiniz. Ancak süt içtiğinde kusuyorsa, vermemeniz daha iyi olur. Çünkü sütün hazmedilmesi daha zordur. Genellikle yağsız süt tercih edilmesi gerekir. Ateşlenmiş bebekler sütü daha zor hazmeder.

Bebeğinizin ateşi 1-2 gün sonra biraz hafifleyecek ve iştahı da açılmaya başlayacaktır. Bu durumda yemek yemeyi isterse yumuşak, kolay hazmedilen besinler verilebilir. Yumurtayı yedirebilirseniz yemesinde mahsur yoktur. Ateşli olduğunda sebzeleri, etleri, balık yağı, tereyağı, beyin, krema gibi besinleri sindirmeleri daha güç olur. Ancak bebeğiniz iştahlıysa bu besinleri bile hastayken yiyebilir. Bu durumda kısıtlama yapmanıza gerek kalmaz.

Bebeğiniz hasta olduğunda ateşle birlikte kusabilir. Bunun nedeni genellikle rahatsızlığı nedeniyle sindirimin yapılmaması, midenin rahatsız olmasından kaynaklanır. Eğer bebeğiniz kusuyorsa, bunun ardından birkaç saat midesinin dinlenmesinde yarar vardır. Bu aşamada bebeğinize istediği takdirde çok az su verebilirsiniz. Bebeğiniz hasta olduğunda iştahını kaybedebilir ve bariz şekilde kilo bile verebilir. Bu durumda anneler hemen telaş yapmamalıdır. Yemesi için onu zorladığınızda, iştahı yerine gelmeyecektir. Ancak mide ve sindirim sistemi normale döndüğünde iştahı eski haline dönecektir.

Hasta bebek bakımı sırasında bebeğinizin ateşi varsa giyimine de dikkat etmelisiniz. Çok sıkı ve kalın giysilerden kaçınmalısınız. Terini çekecek pamuklu giysiler en uygun olanıdır. İnce kat kat giyim tam onlar içindir. Gerekirse üzerindeki çıkararak ateşinin onu rahatsız etmemesini sağlayabilirsiniz. Bulunduğu ortamı nemli tutmalısınız. Gerekirse odasına bir buhar makinesi ya da kalorifer peteği üzerine kasede sıcak su koyarak bunu sağlayabilirsiniz. Bu önlemler aynı zamanda bebeğinizin öksürük ve burun tıkanıklığı gibi sorunları içinde rahatlatıcı olacaktır.

]]>
Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/anne-karninda-hafta-hafta-bebek-gelisimi.html Mon, 12 Nov 2018 20:03:54 +0000 Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi, anne karnında hamileliğin ilk on haftasına embiryonal dönem denir on haftadan doğuma geçen süreye ise fetal dönem denir embiryonal dönem içerisinde bebeğin bütün organları oluşur fetal Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi, anne karnında hamileliğin ilk on haftasına embiryonal dönem denir on haftadan doğuma geçen süreye ise fetal dönem denir embiryonal dönem içerisinde bebeğin bütün organları oluşur fetal dönemde de oluşan bu organlar gelişmeye başlar anne karnında geçen her hafta bebeğin gelişimi hızla oluşur. Hamilelik haftası hesaplanırken son adet tarihinin ilk gününden başlayarak hesaplandığı için dört hafta öncesinde bebek varlığından söz edilemez en son görülen adet tarihinden iki hafta sonra yumurtlama olduğu için döllenme bu günlerde oluşur ve üçüncü hafta da döllenme rahime doğru ilerler ve dördüncü haftada rahime ulaşır ve buraya yerleşir ultrason aletlerinde görülmesi beş altı haftada gerçekleşir. 

Anne karnında hafta hafta bebek gelişimi, gebeliğin dördüncü haftasından itibaren bebekten bahsedilir dördüncü hafta da bebek ultrasonda görülmez yaklaşık bir milim boyundadır. Beşinci haftada bebeğin boyu üç santim kadar olabilir kilosundan bahsetmek için çok erkendir ultrasonda görülebilir beyin damar sinir ve diğer organ sistemleri gelişmeye başlar altıncı haftada kalp atışları duyulabilir göbek kordonu oluşur göz kulak ve ağız boşluğu belirmeye başlar yedinci haftada bebeğin boyu yaklaşık 7-8 milim kadardır beyin omurga büyük damarlar göz böbrek karaciğer gibi organlar gelişmeye başlar sekizinci haftada bir buçuk santim kadar olur ve kilosu bir gram kadardır. Bebeğin kol bacak ve parmakları şekillenir yüz göz burun şekillenmeye devam eder iç genital yapı oluşmaya başlar dokuzuncu hafta da bebek iki santim ve iki gram kadardır kemik kıkırdak ve dokular oluşmaya başlar el parmakları belli olacak şekilde gelişmiştir bebeğin refleksleri gelişir. Onuncu haftada üç santim ve dört gram kadardır bebek artık amnion sıvısı içerisinde hareket etmeye başlar ilk defa idrar yapar.  

Anne Karnında Hafta Hafta Bebek Gelişimi
On birinci hafta da bebek ile anne rahmi arasında kan dolaşımı başlar bebeğin kalp damar sistemi beyin sinir ve iskelet sistemi işlevsel hale gelmiştir bebeğin el ve ayak tırnakları oluşmaya başlar. On ikinci haftada 15 santim ve 15 gram kadardır bebeğin tüm organları gelişmiştir bebeğin cinsiyeti belirmiştir fakat ultrason da gözükmez. On üçüncü haftada bebek yedi santim ve yirmi gram kadardır gözler birbirine yaklaşmaya başlar kulaklar normal yerine geçer yüzü normal insan yüzü haline gelmeye başlar gelişmiş ultrason cihazları ile cinsiyet belli olabilir On dördüncü hafta da dokuz santim ve 45 gram kadardır nefes alıp vermeye başlamıştır. On beşinci haftada boyu on santim kilo 70 gram kadardır bu hafta bebeğin vücudunu ince tüyler kaplar bu haftada bebek emmeyi öğrenir. On altıncı haftada anne bebeğin hareketlerini hissetmeye başlar boyu 11 santim kilosu yüz gramdır. Bebek sık sık hareket eder. On yedinci haftada bebek on üç santim ve yüz kırk gram kadar olmuştur bebek hızla kilo almaya başlamıştır emme yutkunma gözünü açıp kapama gibi refleksleri yapabilir. On sekizinci haftada on dört santime ve 200 grama ulaşır mekonyum ilk dışkı bağırsaklarda birikmeye başlar erkek bebekler de prostat bezi gelişir. Bebek tekme atmaya ve hıçkırmaya başlar. On dokuzuncu haftada bebeğin tüm cildini beyaz peynirimsi bir madde kaplar kız bebekse yumurtalıklar oluşur yirminci haftada soluk alıp verir yirmi birinci haftada kaş ve kirpikler belirmeye başlar yirmi dördüncü haftaya kadar bu gelişimler devam eder.

Yirmi dördüncü haftada ise akciğer gelişimi başlar yirmi beşinci haftada omurilik yapıları ve kan damarları gelişir yirmi dokuzuncu haftaya kadar akciğer gelişimi nefes alma sistemleri gelişir ve gittikçe kilo almaya başlar yirmi dokuzuncu haftada bebek ses ışık koku tat duygularını algılar otuzuncu hafta da bebek artık bin üç yüz gram ve kırk santim kadardır otuz birinci haftada bebeğin kilo artım hızı artar otuz beşinci haftaya kadar gelişim devam ederken kilo a]]> 1 Yaş Bebek Beslenmesi https://www.bebekbakimi.gen.tr/1-yas-bebek-beslenmesi.html Mon, 12 Nov 2018 21:09:38 +0000 1 yaş bebek beslenmesi, 1 yaşına girmiş bebek on iki aylık bebektir. Artık dişleri çıkmaya, yürümeye başlamıştır. Fakat bu bebekten bebeğe değişir. Bebeğimize cesaret vermek için elini tutup yürütmeye başlamak gerekir. 1 yaş bebek beslenmesi, 1 yaşına girmiş bebek on iki aylık bebektir. Artık dişleri çıkmaya, yürümeye başlamıştır. Fakat bu bebekten bebeğe değişir. Bebeğimize cesaret vermek için elini tutup yürütmeye başlamak gerekir. Bir kaç kelime konuşmaya başlayan bebek, ses çıkartmaya sesini tanımaya başlar. 

Bir çok gıdanın tadını tanımaya başlayan bebek, anneye ve babaya  yemek yedirme zorluğu yaşatır. Kendi kendine yemek yemeye, çatalı, kaşığı kullanmak istemeye başlar. Bebeklerde bir yaş itibariyle anne ve babanın onunla birlikte bir yada iki öğün yemek yemesi gerekir. Bebeğe uygun çatal, bıçak verilip kendi yemesini sağlamak çocuğun gelişimi için çok önemlidir. On iki aylık erkek bebeklerin en az 7450 g kiloda, 68.5 cm boyunda olması, kız bebeklerin ise  7200 g kilo 66 cm boyda olması gerekmektedir. Bir yaşındaki bebeğin sağlıklı bir gelişimi için günde bin kalori alması yeterlidir.
Süt, peynir, yoğurt, yumurta, kalsiyum ve protein için her gün bebeğimize vermemiz gereken gıdalardır. Et, balık, tavuk ve baklagiller(mercimek ve nohut gibi)  A ve B vitaminleri, protein, demir, çinko ve lif içerir. Ekmek, makarna, pilav, patates gibi gıdalar kalsiyum, B1 ve B6 için çok faydalıdır. Sebze ve meyveler içerisinde A ve C vitamini, folik asit, potasyum ve demir içerdiği için mutlaka yedirilmelidir. Tabi bu ek gıdalarla dışında en önemli besini anne sütünden alır. İki yaşına kadar emzirmeye devam etmeliyiz. Günde bir kez sebze, et ve baklagiller den yemek(bebeğimize uygun) yapmalıyız.

1 Yaş Bebek Beslenmesi
Bebeğimize etli sebze çorbası tarifi: 

Malzemeler:
 • Bir adet orta boy patates
 • Bir adet havuç
 • Bir diş sarımsak
 • Yarım kuru soğan
 • Yarım kabak
 • Bir tatlı kaşığı pirinç
 • Yüz gram kırmızı et (yağsız)
 • Tuz
 • Zeytinyağı
Hazırlanışı: Küp küp doğradığımız sebzelerimizi etle beraber tencerede kavurur uz. Sıcak suyu üstünü geçecek şekilde ekleyelim. Yaklaşık on beş dakika kadar kaynadıktan sonra pirinçleri ve tuzu ekleyelim. Tenceremiz in kapağını kapatıp yirmi dakika pişirdikten sonra altını kapatalım. Ilık olan çorbamızı blender yardımı ile püre haline getirelim. Artık çorbamızı bebeğimize yedirebiliriz.
]]>
3 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/3-aylik-bebek-gelisimi.html Tue, 13 Nov 2018 03:59:17 +0000 3 Aylık Bebek Gelişimi, gün gün ilerleme göstermektedir. Bebekler farklı sesler çıkarırlar, mimiklerle cilve yaparlar, dış dünyayla ilişkisi içerisinde olurlar ve eskiye göre daha az ağlarlar. Bebek eğer tek başına bırak 3 Aylık Bebek Gelişimi, gün gün ilerleme göstermektedir. Bebekler farklı sesler çıkarırlar, mimiklerle cilve yaparlar, dış dünyayla ilişkisi içerisinde olurlar ve eskiye göre daha az ağlarlar. Bebek eğer tek başına bırakılırsa sıkılır. Sürekli olarak sosyallik ister ve yanında birinin varlığı onu oldukça mutlu eder. Bebeğiniz farklı olan renk ve oyuncaklardan oldukça hoşnut kalır. Özellikle çıngıraklar bebeğin çok ilgisini çeker. Uzattığınız nesneleri almaya çalışır, onları yakalar ve birkaç saniye kadar tutar. Gözünün önünde yavaş hareket ettirdiğiniz oyuncakları bir yandan diğer tarafa kadar izler. Sadece gözüyle izler, oynatılan nesneyi görmek için kafasını da nesneyi götürdüğünüz yöne doğru çevirir. Sırt üstü yatarken dirseklerinden destek alarak başını kaldırır. 7-8 saat beslenmeden gece uyku uyuyabilir.

3 Aylık Bebek Gelişimi ve Yaşanan Değişiklikler

Bebeğiniz başını ve gövdesini daha iyi kontrol edecektir. Artık başını ve gövdesini çok fazla çevirmeden tek başına çevirecektir. Hareketleri daha çok gelişme gösterir. Her şeyi gözlemlemeye başlar, sizin yaptıklarınızı izler, uzattıklarınız nesneleri yakalar ve emmek için ağzına götürür. El ve parmaklarıyla ilgilenir, uzun süre onlara bakacaktır. Evirip çevirerek uzun süre elleriyle oynar. Görme yetisi neredeyse tam gelişme gösterir. Nesneleri ve renkleri tüm ayrıntılarıyla görecektir. Uyku düzeni, uyanıklık ve yeme düzeni tam anlamıyla oluşmaya başlar. Bebeğinizle oynarken yüzünüzün tamamını görebilmesi için direkt ona bakmanız gerekir. Pek çok farklı nesneyi bebeğinize göstermeniz gerekir. Bunun için de parlak renkli olan oyuncaklar, bebeğinizin dinlemesi, bebeğinizin dokunması, bebeğinizin izlemesi ilginç olan fakat bebek ağzına götürdüğünde yutma riski olmayacak kadar büyük oyuncaklar seçmeniz gerekir. Bebeğin yakalaması ve ulaşması için onu cesaretlendirmelisiniz. Yatağına kırılmayan bir ayna asmalısınız bu sayede bebeğiniz yalnız olmadığını hisseder ve kendini inceler. Eline küçük bir çıngırak verin, onunla nasıl ses çıkaracağını ve sallamayı ona öğretin. Onun yaptıklarından, memnun olduğunuzu belirtin, onu övün ve sık sık ismini anımsayın ve bebeğinize ismiyle hitap edin. Bebeğinize şarkı söyleyin, onunla dans edin. Ona ilgi ve sevginizi belirtin.

3 Aylık Bebek Gelişimi

3 Aylık Bebek Gelişimi Beslenme ve Bakım 

Bebeğinizi sadece anne sütü yada mamayla besleyin. Sütünüzü zorunlu durumlarda verilmek üzere depolamalısınız. Sütünüzü buzdolabında 24 saat kadar saklayabilirsiniz, derin dondurucuda ise 6 ay kadar saklayabilirsiniz. Doktorunuz önermeden bebeğinizi katı gıdalarla beslemeye başlamayın. Bebeğinizi iyi şekilde dinlendirin, bebeğin dengeli beslenmeye ve yeterince sıvı almasına özen gösterin. Küçük parçalı oyuncakları bebeğinizden uzak tutmanız gerekir. Bebeğiniz küçük bir sepet içerisinde uyuyorsa eğer ona bebek karyolası almalısınız. Özellikle parmaklıkların arasının sıkışmayacağı kadar dar olmayan ve yüksekliğin düşmeyeceği boyutta olmasına dikkat etmek gerekir. Bebeği dışarı çıkardığınız zaman sizin rahat ettiğiniz kıyafetin bir fazlasını giydirmelisiniz. Dışarıya çok fazla çıkmıyorsanız bile yavaş yavaş güvenilir bir bebek bakıcısı araştırmaya başlamanız gerekir. Onu siz beraberken bebeğinizle tanıştırmalısınız.

]]>
13 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/13-aylik-bebek-gelisimi.html Tue, 13 Nov 2018 23:09:41 +0000 13 Aylık Bebek Gelişimi, Bebeğinizin 13 aylık bebek gelişimi sürecinde onun ilgisini çekecek görsel ağırlıklı kitapları alın bebeğinize göstererek okuyun. Aynı zamanda basit masal kitapları da bebeğiniz için iyi olac 13 Aylık Bebek Gelişimi, Bebeğinizin 13 aylık bebek gelişimi sürecinde onun ilgisini çekecek görsel ağırlıklı kitapları alın bebeğinize göstererek okuyun. Aynı zamanda basit masal kitapları da bebeğiniz için iyi olacaktır. Bebeğinize sürekli olarak aynı şeyi okumak zorunda kalabilirsiniz fakat bu sözcükleri ezberlemesi için ideal olan bir yöntemdir. Bebeğinizin dik gelişmesini sağlayan en önemli araç kitaplar olacaktır ve bebeğinize okuyacağınız öyküler bu gelişime katkı sağlar. 13 Aylık olan bebeğinizi artık televizyonun önünde bırakarak, konuşmayı öğretmeye çalışmamalısınız. Konuşmayı öğrenme süreci sizin kontrolünüz dahilinde daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşir. Bebeğiniz 13. ay içerisinde olduğu için basit talimatları ve isteklerinizi kolayca anlayacaktır. Şimdilik kelime haznesinde birkaç kelime olsa da bebeğiniz gelişime sürekli olarak açıktır. Bebeğiniz anne ve baba kelimelerinin yanında sıklıkla kamyon kelimesi, araba kelimesi, bebek kelimesi, kitap kelimesi, ördek kelimesi, köpek ve kedi gibi ilgisini çeken kelimeleri söylemeyi öğrenecektir. Söylediği kelimeleri bebeğinize tekrar etmeniz oldukça önemli olan bir husustur. Bebeğinize kelimeleri nasıl söyleneceğini öğretirseniz bebeğin başarısı artar.

13 Aylık Bebek Gelişimi ve Sosyal Yetenekler

Bebeğinizin 13 aylık bebek gelişimi sürecinde onun ilgisini çekecek görsel ağırlıklı kitapları alın bebeğinize göstererek okuyun. Aynı zamanda basit masal kitapları da bebeğiniz için iyi olacaktır. Bebeğinize sürekli olarak aynı şeyi okumak zorunda kalabilirsiniz fakat bu sözcükleri ezberlemesi için ideal olan bir yöntemdir. Bebeğinizin dik gelişmesini sağlayan en önemli araç kitaplar olacaktır ve bebeğinize okuyacağınız öyküler bu gelişime katkı sağlar. 13 Aylık olan bebeğinizi artık televizyonun önünde bırakarak, konuşmayı öğretmeye çalışmamalısınız. Konuşmayı öğrenme süreci sizin kontrolünüz dahilinde daha sağlıklı bir şekilde gerçekleşir. Bebeğiniz 13. ay içerisinde olduğu için basit talimatları ve isteklerinizi kolayca anlayacaktır. Şimdilik kelime haznesinde birkaç kelime de olsa bebeğiniz gelişime sürekli olarak açıktır. Bebeğiniz anne ve baba kelimelerinin yanında sıklıkla kamyon kelimesi, araba kelimesi, bebek kelimesi, kitap kelimesi, ördek kelimesi, köpek ve kedi gibi ilgisini çeken kelimeleri söylemeyi öğrenecektir. Söylediği kelimeleri bebeğinize tekrar etmeniz oldukça önemli olan bir husustur. Bebeğinize kelimeleri nasıl söyleneceğini öğretirseniz bebeğin başarısı artar.

13 Aylık Bebek Gelişimi
13 Aylık bebek gelişimi oldukça önemlidir. Bu aşamada artık küçük bir insanla beraber yaşamaktasınız. Dışarı çıktığınız zaman bebeğinize ait olan eşyaları yanınıza almalısınız. Bebeğiniz için özel olan yiyecekler, bebeğinizin sevdiği oyuncaklar, fazlaca ıslak mendil, bebeğinizin bezi, yedek kıyafetleri, sütünü, bebeğin suyunu, biberonunu, suluğunu vb. şeyleri yanınızdan eksik etmeyiniz. Bebeğiniz kiloluysa eğer bu aylarda hareketliliği arttığı için kilo kaybı olabilir. Bunun yanı sıra bebeğiniz yemek seçmeye de başlar. Bazı bebekler bu dönemde hiç yemek istemez, bazı bebekler ise hiç yememiş gibi saldırarak yemek yer. Kilo alma hızı bu dönemde yavaşlar. Bu dönemlerde bebeğiniz iştahında azalma görülebilir. Bu durumda endişe etmeyin. Bebeğinizin büyüme hızı giderek yavaşladığından dolayı, öncekinden az gıdaya ihtiyaç duyması normal görülür. Bebeğiniz bu ay içerisinde diş çıkarma dönemine girmiş olabilir. Bu durun bebeğin yemek isteğini azaltır. Bebeğiniz yemek yediği zaman etrafı kirletmesiyle karşılaşabilirsiniz. Bu dönemde, bu durum sürekli olarak gerçekleşir. Eliyle yemek yemeye çalışır, kaşığını atar, ellerini yemeğin içine sokmaya çalışır. Bu durumların yaşanmasında bebeğinize kızmayın, sakince yapmaması gerektiğini ona belirtin. Büyük boy bir bebek önlüğü ve mama sandalyesinin altına geniş bir örtü örterek etrafı temiz tutmayı deneyin. Bu duru]]> Anne Karnında Bebek https://www.bebekbakimi.gen.tr/anne-karninda-bebek.html Wed, 14 Nov 2018 01:38:02 +0000 Anne karnında bebek, bilindiği gibi tam olarak 9 ay 10 gün kadar bir süre kalmaktadır. Bu süreç içerisinde anne karnındaki bebek hızlı bir gelişim evresi geçirerek doğuma hazır hale gelmektedir. Bu sıralarda bebeğin varl Anne karnında bebek, bilindiği gibi tam olarak 9 ay 10 gün kadar bir süre kalmaktadır. Bu süreç içerisinde anne karnındaki bebek hızlı bir gelişim evresi geçirerek doğuma hazır hale gelmektedir. Bu sıralarda bebeğin varlığı hamileliğin ilk 4 haftası içerisinde yapılan muayeneler ile tespit edilebilmektedir. Anne karnındaki bebek son derece hassas ve durgun bir yapıda yer almaktadır. Bebeğin anne karnındaki gelişimi ilerledikçe anne bebeğin içeride yaptığı hareketleri hissedebilmektedir. Anne karnındaki bebek hemen hemen annenin tüm yediği içtiği besinlerden etkilenebilmektedir. Bu nedenle ne olursa olsun kişinin karnında bebek var ise kişi bu durumdan son derece dikkatli bir şekilde beslenmelidir. Anne karnında bebek olduğu zaman kişilerde aş erme durumları görülebilmektedir. Bu durumlarda kişinin canı ansızın farklı yiyecekler isteyebilmektedir. Bu durum aslında direk olarak anne karnındaki bebekle ilişkilidir. Anne karnındaki bebeğin gelişimi aslında tam olarak hamileliğin ilk on haftadan sonra başlamaktadır .Yani kişinin hamileliğin ilk on haftasına gelinmeden kesinlikle kişiler bu tür hamilelik durumların varlığından söz edemez. Aksi durumda yanlış bilgilendirme olabilir. 

Anne karnında bebek gelişiminden bahsedecek olursa bu durum ilk on haftaya kadar bebeğin embriyonal olarak gelişmesinden başlamaktadır. İlk on haftadan sonraki dönem ise fatal dönem olarak değerlendirilmektedir. Bu dönemde tam olarak bebeğin oluşumu garanti bir hal alır ve bebeğin hızlı bir gelişme içerisinde olduğu gözlemlenir. Embriyonal dönem sonrasında bebeğin bütün organları oluşum gösterir ve kalbi atmaya başlar. Bebeğin kalp atışları özel tıbbi cihazlar ile dinlenebilmektedir. Anne karnında bebek ilk on haftadan sonra kendisini göstererek embriyonel dönemde oluşan organlarının gelişimi üzerinde çalışır. Anne karnında bebek hamileliğin onuncu haftasına geldiğinde bebeğin yapışık olan parmakları yavaş yavaş ayrılarak vital organların gelişimi sağlanmaktadır. Aynı zamanda iskelet gelişimi gerçekleşen bebeğin, iskelet üzerinde ki dişleri gelişmeye başlar. Eğer bebeğin ciniyeti erkek ise bu haftada bebeğin testosteron hormonları gelişir. Hamileliğin haftalar geçtikçe farklı durumlar göstermesi birçok kişiyi korkutabilmektedir. Bu durumda sık sık doktor kontrolü sizler için çok daha iyi olacaktır. 

Anne Karnında Bebek
Anne karnındaki bebek gelişimi süresinde annede mide bulantısı, ateş, kusma gibi durumlar gösterebilmektedir .Öyle ki bu gibi durumlar anne karnında bebek oluşumu sırasında son derece normal durumlar arasında yer almaktadır. Bu durumun yanında anne karnında bebek gelişimi ilerledikçe artık yavaş yavaş hareket etmeye başlayacaktır ve bu durumu anne rahat bir şekilde hissedecektir. Bu durum birçok anne için büyük mutluluktur. Bazen anne karnında bebek bazı sorunlardan dolayı yavaş gelişerek farklı sorunların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu durumda birçok soruna neden olan kişilerde korku durumlarına ve bebeğin hayati tehlikeler yaşamasına neden olabilmektedir. Unutulmamalıdır ki daha önce de söylediğimiz gibi anne karnındaki bebeğin son derece hassas olması nedeni ile annenin hareketlerine, egzersizlerine, yediklerine ve içtiklerine son derece dikkat etmesi gerekmektedir. Günümüzde bu gibi durumların ihmali nedeni ile birçok kişinin hayatı tehlikeye girebilmektedir. 
]]>
19 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/19-aylik-bebek-gelisimi.html Wed, 14 Nov 2018 04:02:06 +0000 19 Aylık Bebek Gelişimi,  kendi fotoğraflarınızı görebileceği kendisine özel bir köşesi olması gerekir. Aile bireylerinin fotoğraflarını gördüğü vakit bebeğinize bu kim diye sorun. Bebeğiniz doğru olarak cevap verdiğin 19 Aylık Bebek Gelişimi,  kendi fotoğraflarınızı görebileceği kendisine özel bir köşesi olması gerekir. Aile bireylerinin fotoğraflarını gördüğü vakit bebeğinize bu kim diye sorun. Bebeğiniz doğru olarak cevap verdiğinde onu güzel sözlerle onaylayın. Bu oyun hem bebeğinizin hafızasını geliştirir hem de aile kavramını öğrenmesini sağlamaktadır. Bebeğinizin sizin sesinizi duyması ve onla ilgilendiğinizi fark etmesi, bebeğinizin uykuya geçişini zorlaştırır. Bebeğiniz yatırmadan önce bir rutin oluşturmalısınız. Diş fırçalamayı belirtmelisiniz, pijama giymeyi öğretmelisiniz, masal kitabının okunmasını dinlemesini belirtmelisiniz. Ama en iyi uyku rutini bile bazen işe yaramayabilir. Bu aşamada sabırlı olmalısınız ve onu yatağında kendi haline bırakmalısınız. Bebeğiniz sizle konuşsa bile onunla iletişime geçmeyin, onu sadece izleyin. Bir süre sonra mutlaka uykuya dalacaktır.  Renkli ve hafif olan bir topla oyun oynamak bebeğinizin en sevdiği aktivitelerden birisidir. Topu bebeğinize atın ve topu tutmasını isteyin. Sonra da bebeğiniz size atsın, siz tutun. Basit komutlarla oynadığınız oyunun anlaşılır olması gerekir, fiziksel aktivite de çocuğunuzun gelişimine katkı sağlasın. Eğer bebeğinize bunu öğrettiyseniz isimlerini söylediğinizde tanıdık insanları size gösterecektir. Bebeğinizle özel olarak zaman geçirmelisiniz. Bütün vaktiniz ve ilginiz bu zamanlarda bebeğinize yönelik olmalı. Bebeğinizle olan ilişkiniz bu anlar gelişme gösterir. Bebeğinize özel olarak zaman ayırdığınızı ve onu içtenlikle sevdiğinizi bu özel anlar sayesinde anlar.

19 aylık bebek gelişimi, dil ve iletişim zorlukları yaşanmasında bebeğinizde öfke oluşturur. Bebekler bu aylarda kendilerini doğru ifade edemedikleri zaman sinirlenirler. Çok fazla üzüldükleri zaman, üzüntüleri hiddete dönüşür. Bebeğinizi anlamaya özen göstermelisiniz ve ona tahminlerinizi açık olarak ifade etmelisiniz. Bebeğiniz bu aylarda 15-25 arası kelime kullanır. Bu ayalarda ısırma ve vurma gibi davranışlarla karşılaşılır. Fakat bu davranışlar çocuğunuzun kavgacı olduğunu belirtmez. Bu durumu yine de göz ardı etmeyin ve ona müsamaha göstermeyin. Bu davranışlara anne ve baba tarafından uygun biçimde engel olmak gerekir. Bu davranışa neden olan birçok faktör vardır ve çoğu zaman bu davranışların sebebi oldukça basittir. Bu davranışların belirmesinde diş çıkarma belirtisi kaşıntıya sebep olduğundan dolayı bunu ısırarak gidermek ister. Isıran bebek, bunun acıya neden olduğunu bilmez. Merak ettiği için ısırıyordur. Yorgun olan, sıkılmış olan bir bebek sürekli olarak böyle davranışlar sergiler. Bu durumlarda bebeğinize dur, yapma-etme, vurma kelimelerini benimsetmek gerekir. Çocuğunuzun size her iki durumda da ihtiyacı olacaktır. Bebeğiniz dışlanmaktan, kendisine kızılmasından, fiziksel şiddete maruz kalmaktan bu davranışı sonlandırmaz ve hatta daha da fazlalaştırır.

19 Aylık Bebek Gelişimi
19 aylık bebek gelişimi sürecinde bu dönem bebeğin gelişim göstermesinde oldukça önemli olmaktadır. Bebek yürümeye başladığı zaman karşılaşılan öfke nöbetlerinde, anne ve babayı zorlayan süreçlerden biri olmaktadır. Bebeğiniz bunları hiç yaşamamış olabilir fakat bazı bebekler 4 yaşına kadar bu sorundan mustarip olmamaktadır. Kontrol sağlama, bağımsızlık kurma, kural koyma bu ayda gerçekleşen en önemli hususlardandır. Bebeğinizin kendi kendine yemek yemesi, kendi başına giyinmesi, kendisi uyuması, kendi başına yürümesi bebekler için önemlidir. Belirtilenleri başaramadıkları zaman yere yatarak tepinirler ve ağlarlar, nefessiz kalana kadar çığlık çığlığa bağırırlar. Bu durumlar, aileleri oldukça zorlayan öfke nöbetleri olmaktadır. Bu nöbetleri engellemenin en iyi yolu rutini korumak olacaktır. Bebeğinizin davranışları sonucunda neler olacağını bilmek ve onu takip etmek bebeğin kendini güvende hissetmesine ve sakinleşmesine yardımcı olacaktır. 
]]>
Anne Bebek https://www.bebekbakimi.gen.tr/anne-bebek.html Wed, 14 Nov 2018 17:50:22 +0000 Anne Bebek: Bebeğin duygusal gelişiminin doğumdan önce başladığı konusu hemen tüm pediatri uzmanlarının üzerinde uzlaştığı bir konudur.Bebek anne rahmine gelişmeye başladığı an  fiziksel ilişkiyle birlikte vücud Anne Bebek: Bebeğin duygusal gelişiminin doğumdan önce başladığı konusu hemen tüm pediatri uzmanlarının üzerinde uzlaştığı bir konudur.
Bebek anne rahmine gelişmeye başladığı an  fiziksel ilişkiyle birlikte vücudun salgıladığı hormonlar duygusal bir diyaloğun başladığının da habercisidir. Fakat salgılanan annelik hormonları sadece bedene haber vermekle yükümlü değillerdir, ruhsal olarak da anneliğe geçiş sürecinde uzun bir dönemi başlatır.

Özellikle bebek hareketlerinin anne karnında başlamasıyla birlikte bu ilişki bir basamak daha ilerler bununla birlikte hamilelik his olmaktan ziyade tam bir gerçeklik boyutuna geçer. Karındaki canlı, oynayıp adeta "ben buradayım" diye hissettirdikçe kişideki annelik hissi ortaya çıkar. Ortalama 30. haftalarda bu hareketler anneye özellikle cevap vermeye dönüşür ve anne bebek arasında karşılıklı diyaloğun temelleri başlar

Hamilelik ve anneliği bir kenara koyarsak, genel itibariyle insan vücudu hissedilen duygulara karşı belli hormonlar göndererek uyarıda bulunur

Örneğin, yoğun heyecan veya kızgınlık durumlarında salgılanan adrenalin gibi duyguların oldukça yoğun yaşandığı hamilelikte yaşanan duygu durumları karşısında anne vücudunda salgılanan enzim ve hormonlar direkt olarak bebek de hisseder, anne ile bebek yaşanan durumdan aynı biçimde etkilenmiş olmaktadır. Anne karnında bulunan bebek, annenin duygu hallerine uygun biçimde kendi hareketlerini hızlandırıp ağırlaştırabilir. Bu da anneyle bebeğinin aynı ruh halini paylaştığını gösteren bir delildir. Hamilelikte stresten, üzüntüden, heyecandan kaygı ve endişe yaratan durumlardan kaçınmak bu açıdan oldukça önemlidir Annenin, karnındaki bebeğiyle konuşmak, şarkı söylemek, müzik dinlemesi yada enstrüman çalmak gibi aktivitelerle hem kendini hem de bebeğin gelişmesini; doğum ve bebeklik dönemlerinin daha sakin ve huzurlu geçmesine yardımcı olduğu hekimlerce ispatlanmıştır.

En büyük ilişki “güven ortamı”

Anne Bebek

Anne ile bebeği arasında gelişen bağlarda bebek tarafındaki en güçlü bağ yaklaşık 18. haftalardaki bebeğin işitme yeteneğinin oluşmasıyla artık başlamıştır. İlk duyduğu ses annesinin kalbinin atış sesleridir. İlk gördüğü yer, tam olarak göremiyor olasa da, rahim içidir ve doğal olarak burası bebek açısından en güvenli o yerdir. İlk dokunduğu yer de yine annesinin rahiminin duvarıdır. Bebek, varoluşunun temelinin ve tek gerçekliğinin annesi olduğu bilinciyle hayata merhaba der. Dünyaya geldikten sonraki günlerde annesinin kucağında huzurlu olmasının nedeni şüphesiz ki, tanıdığı bu yegâne ortamı tekrar yaşayabiliyor olmasının verdiği ferahlıktır.

Anne tarafındaki güçlü bağ ise, her ne kadar atılan minik tekmelerle çoktan güçlendi ise de göbek bağının kesilip ilk defa bebeğini kucağına aldığı andan itibaren güven hissi artık başlamıştır.

Hamilelik ve doğumda meydana gelen bu güven duygusu yaşam boyu çocuğa ve anneye eşlik edecektir. Dokunarak yada konuşarak iletişim doğru kurulduğunda bebek sevildiğini, istendiğini ve kendisine değer verildiğini hisseder, güven hissi başlar. Güvende olma hissi çocuğun fiziksel ve sosyal dünyayı keşfine destek olmaktadır. Güvende olduğunu bilen çocuk kendine de güvenle bakar, kendini değerli görür ve bebekliğinden itibaren hayat yolunda sağlam adımlarla ilerleyen bir birey olarak hayata güzel algılarla başlamış olur. Bebeğinizin sizinle duygusal bir bağ kurmak istemesinin diğer kanıtı da yanınızda olduğunuzda sürekli tebessüm etmesidir. Bebeğinizin sabah ilk uyandığınızda sesinizi duyduğunda ellerini kollarını sallaması sizi sevdiğinin bir başka yoludur.

]]>
Bebek Beslenmesi https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebek-beslenmesi.html Wed, 14 Nov 2018 18:12:59 +0000 Bebek Beslenmesi, Bebekler ilk zamanlarda konuşmaz, yürümez ve derdini anlatamayacak şekilde canlılar olmaktadır. Genellikle her bebek aynı şekilde beslenmemektedir. Yani bazen farklı şekillerde emzirilip yada mamaya başlanmaktadır Bebek Beslenmesi, Bebekler ilk zamanlarda konuşmaz, yürümez ve derdini anlatamayacak şekilde canlılar olmaktadır. Genellikle her bebek aynı şekilde beslenmemektedir. Yani bazen farklı şekillerde emzirilip yada mamaya başlanmaktadır. Bazı bebekler anne sütünü iki yaşına veya daha fazla olana kadar devam etmekte ve bırakmamaktadır bazıları ise yaşına girmeden bırakmaktadır. Anneler ise bebeklerini bir şekilde doyurma şekillerini araştırmaktadırlar. Bebeklerin genellikle ay ay beslenmeleri değişmektedir. Yani bebek ay olarak büyüdükçe anne sütü yetersiz gelir ve ek gıdalara başvurulmalıdır. Ayrıca bebekler gelişme durumunda iken bir çok sıkıntıyı anneler çekmektedir. Kısaca bebeğinizin beslenmesini düzensiz yaparsanız çevresel faktörlerden etkilenirler yemekten ve mamadan uzak durular fiziksel olarak gelişimleri etkilenir ve beslenmeye dikkat edilmediği zaman ruhsal bile etkilenmektedir. Bebek beslenme zamanını anne çok iyi bilmeli ve öğrenmelidir çünkü konuşamadıkları için belli edemezler fakat her annenin bebeğini anlayabileceği hareketleri bulunmaktadır. Birde bebek beslenmesini etkileyecek en büyük faktör hastalık ve diş çıkartmaları olmaktadır. Diş çıkartan bir bebeği beslemek oldukça zor olmaktadır.  

Dört ayılığa kadar olan bebek beslenmesi şöyledir. Bebek ağladıkça ve acıktıkça anne sütü verilmelidir ki gelişimi hızlı sağlansın. Anne sütü yoksa veya yetersiz ise anne sütüne benzer olan biberonla verilebilecek mama kullanılmalıdır. Altıncı ay ve sekizinci ayda bebek beslenmesi hem ilk heyecan hem de zor günler beklemektedir. Yapılması gereken ise yedirilecek olan ürünü çok iyi tanımak ve ek gıdaya geçiş için mümkün olduğu kadar bilgiye sahip olmak veya öğrenmek gerekmektedir. Bebeğin tercih ettiği gıdalara saygı duyarak istemediği şeye zorlamamak gerekmektedir. Birde bebeğinizi tanımanız ve ondan gelen sinyalleri anlamanız gerekmektedir. Fakat ek gıda verirken dikkat edilmeli sindirim sistemi alışkın olmadığı için çok zorlanmamalı ve sütten kesilmemelidir hala süt veriliyor olunmalıdır.  Ayrıca anne sütü çok yok ise meyveler sıkılarak suyu ile ara öğün şeklinde verilebilir.  Sekiz ve on aylık bebek beslenmesi için meyve püresi hazırlanarak verilir tabi süt var ise anne sütünden kesilmemelidir hala devam edilmeli ve takviye olarak sebze çorbası, muhallebi tarzı mamalar, kavanoz mamaları gibi yiyecekler de verilebilir. Ayrıca tavuk çorbası, şehriyeli çorba, yoğurt ile bebe bisküvisi karıştırılarak verilir. Haşlanmış yumurta ve tuzsuz peynir ezilerek yedirilebilir. 

Bebek Beslenmesi
Gelelim on ve on iki aylar arası beslenmeye. Anne sütü hala devam edilmelidir yok ise mama yapılarak devam edilir. Günlük en az 300 ml. olmalıdır. Ayrıca evde hazırlanan yemeklere yavaş yavaş geçilebilir. Yemeklerin sadece suyu değil kendisi ezilerek verilmelidir. Haftada 1-2 öğün haşlanmış veya ızgara olacak şekilde taze balık ve haşlanıp ezilmiş karaciğer verilmeye başlanabilir. Kahvaltı yaptırılacak bebeğe mama, haşlanmış yumurta, suda bekletilmiş peynir, bir dilim ekmek ve son olarak meyve püresi verilebilir. Ayrıca annelere tavsiyem bebeğinize pekmez ve reçel de verin oldukça faydalı olup bebeğinizin kanına ek yapmaktadır. Ayrıca on ikinci aydan sonra bebeklerin beslenme hızı yavaşlayabilir bu durum anneleri mutsuzluğa kaptırmasın. Çünkü bebek artık 12 aydan sonra bir çok keşiflere rastlayacak algıları açılacak ve yemekten daha farklı ve güzel şeylerin olduğunu hissederek yemekten birazda olsa uzaklaşacaktır. 
]]>
6 Aylık Bebek https://www.bebekbakimi.gen.tr/6-aylik-bebek.html Thu, 15 Nov 2018 10:26:41 +0000 6 aylık bebek, Bebeğinizin gelişimiyle birlikte zamanın nasıl geçtiğini anlıyorsunuz ve artık bebeğiniz 6 aylık. Artık çok hareketli, kıpır kıpır dur durak bitmeyen bir enerjisi ile yeni yeni beceriler öğrenerek gelişimi 6 aylık bebek, Bebeğinizin gelişimiyle birlikte zamanın nasıl geçtiğini anlıyorsunuz ve artık bebeğiniz 6 aylık. Artık çok hareketli, kıpır kıpır dur durak bitmeyen bir enerjisi ile yeni yeni beceriler öğrenerek gelişimine devam etmekte arada yaramazlıklar yapmaktadır. Altını değiştirirken, yemek yedirirken her anında hareketli bir gelişim gösterecektir. Emeklemeye devam edecek, kucağa gelmek istediğinde kollarını açarak size işaret verecektir. Bu ayda destekli şekilde oturtmaya devam edebilirsiniz. Oturttururken yastıklarla desteklenmeli ve önüne sevdiği oyuncaklardan bırakırsanız onunla vakit geçirir ve oturma hevesi artar bu da denge için çok önemlidir. Bu aylarda bazı bebekler desteksiz de oturabilir. Bunu kendiniz anlarsınız. Hatta bir eşyaya tutunarak ayağa kalkmaya başlayabilirler. Ancak ellerini bırakacak hale gelemezler. Ses çıkartan oyuncakları çok severler ve bundan gayet mutlu olurlar. Bu oyuncakları sizlerle paylaşmak isterler, o oyuncakları kaybettiklerinde ararlar. Bu dönemde de nesneleri ağızlarına götürmeye devam edeceklerdir. Bunun bir nedeni de diş çıkmasının işareti de olmaktadır. Oyuncakları vurarak ses çıkarmayı severler.

Oyun oynandığında çok mutlu olur sizi de mutlu edecek hareketlerle bunu anlatır. Tam tersi durumda canı sıkıldığında ve mutsuz olduğunda bağırma ve ağlayarak bunu belli eder. Oyuncağını  vermek istemez ve görsel merak son derece etkilidir. İlgisini çeken her şeyi takip etmeye başlar. Göz rengi de bu aylarda belli olmaya başlar. Yine aynı saatlerde uyanmaya devam eder. Uyandığında veya yabancı biri gördüğünde sizi görmediği için korkup ağlayabilirler. Uyku düzeni gündüzleri sabah ve öğleden sonra olabilir. Katı mamalara devam etmekle birlikte anne sütü de ihmal edilmemesi önerilir. Anne sütü bebek sağlığı ve gelişimi yönünden çok değerlidir. Gece uykuları aralıksız 10 saat olmalıdır. Bunun için karnını tok tutmalı, güzel ve doyurucu beslenmelidir.  6 aylık bebekler de düzen oturtmak için 3 gün kuralı vardır. Altı aylık bebek, üç gün süre ile aynı saatte uyuyup, uyanır ve yer ise düzeni kurmuşsunuz demektir.

6 Aylık Bebek

Yabancıları ayırt etmeye başlamakla birlikte mutluluğunu, sevgi ve korkusunu, heyecanını belli etmeye başlamaktadır. Zekası çok hızlı bir şekilde gelişir. Kendi adını bilmekle beraber, konuşmasa bile anne, baba gibi kelimeleri kullanır sesler çıkartır bu çıkardığı seslere de sevinir. Sizinde çıkardığınız sesleri taklit etyemeye çalışarak bunu oyun haline getirebilir. Bebeğinize sesler çıkartarak veya şarkılar söyleyerek ellerinizi çırpın, sözcükleri hafif bir tonda korkutmadan ve vurgulayarak söyleyin. Bununla birlikte bebeğinizi yüzü koyun yere yatırın gövdesini kaldırmaya çalışmayı öğretin. Ellerini kullanmayı geliştirmek için küçük toplarla oynamayı öğretin.

Diş çıkarma ayı bebekten bebeğe fark etmekle birlikte genellikle altıncı ayda diş çıkarmaya başlayabilirler. Bunu diş çıkarma belirtilerinden de anlayabilirsiniz. Diş çıkarma dönemlerinde bebekler sizin için hiçte iyi geçmeyecek günlerin başlangıcıdır. Çok asabi ve huysuz olmakla birlikte uykusuz olabilirler. Yine bu dönemde bebeklerin ateşlerinde uzun süre sürmeyen hafif ateşi yükselebilir. Genellikle bütün bebekler de diş çıkarma belirtileri bunlardır ama bir başka hastalığında habercisi olabilirler bunun için doktor kontrollerini ihmal etmemeniz önerilir. Bebek diş çıkarma belirtilerinden birisi de diş çıkarma öncesi çok salya akıtmaya başlarlar. Bu yüzden ağız çevresini sürekli kuru tutmak bebeğin ağız ve cilt sağlığı için çok önemlidir. Bebek eline aldığı bütün nesneleri ağzına götürüp ısırmaya çalışacaktır. Alacağınız diş kaşıyıcılar bebeğinize yardımcı olacaktır. Huzursuzluk ve sinirlilik hali geceleri de devam edecek uykusundan sık sık kalkacak en sevdiği yemekleri bile yemekten vazgeçecek. 

]]>
10 Aylık Bebek https://www.bebekbakimi.gen.tr/10-aylik-bebek.html Fri, 16 Nov 2018 10:25:50 +0000 10 aylık bebek,  Bebeğiniz artık sizinle birlikte sofraya oturup yemek yiyebilir ve bundak çok zevk alır. Meyveleri soyup eline verin. Pütürlü ve posalı yemeğe alıştırın. Bebeğinizin dikkatini çekecek renkli ve de 10 aylık bebek,  Bebeğiniz artık sizinle birlikte sofraya oturup yemek yiyebilir ve bundak çok zevk alır. Meyveleri soyup eline verin. Pütürlü ve posalı yemeğe alıştırın. Bebeğinizin dikkatini çekecek renkli ve desenli plastik tabaklar, bardaklar, çatal bıçak takımları yemek yemesini eğlenceli hale getirir ve kolaylaştırır. Kendi kendine yemeğe teşvik eder.

Bebeğiniz bu dönemde herşeye ellemek, dokunmak, onları hissetmek ister. Aynı zamanda keşfetmek ve yeni şeyler öğrenmek ister. Bu da dokunma ve sıcaklık hissini geliştirmesini sağlar. Üstüne birşeyler dökeceği için bebeğinize önlük giydirin. Bebeğinizin kendince yaptığı denemelere engel olmayın. Dökmeleri en aza indirmek için ona yemeğini derin bir kasenin içinde verin. Bebeğinize yemek verdiğiniz tüm malzemeleri kırılmaz materyallerden seçiniz. Bebeğinizi kaşığa alıştırın. Sürekli olarak kaşığı eline verin. Böylelikle yemek yeme ve oyun oynama becerisi gelişir. Bebeğiniz yemekleri döktügünde sakin davranın ve ona kızmayın. Dur ve yapma gibi sözcükler onu hırçın yapar.

10 Aylık Bebek
10 aylık bebeğin fiziksel gelişimi:

Evinizde bulunan mobilyaların üstüne çıkmaya çalışır. Evdeki eşyalarla oynamayı çok sever. Evdeki renkli mandalları, saksıdaki çiçeğin topraklarını büyük bir zevkle etrafa saçar. Kendi soyunup giyinmek ister. Giyinirken size yardımcı olur. 

10 aylık bebeğin uykusu: Gece uykusu düzene girer. Geceleri sık sık uyanıp ağlamaz. Bütün gece rahat uyuyabilir.

10 aylık bebek bu ayda neler yapabilir
 • Yüzüstü yatarken oturur duruma geçer.
 • Oyuncağını elinden almaya çalıştığınızda size karşı koyar.
 • Rastgele anne ve baba diyebilir. 
 • Birisine ya da bir şeye tutunarak ayakta durabilir.
 • Eşyalara tutunarak yürüyebilir.
 • Anlaşılmaz garip bir dil kullanarak konuşabilir.
 • Bardaktan tek başına su içebilir.
 • İstediği bir şeyi ağlamadan da belli edebilir.
 • Bir an için destek almadan ayakta durabilir.
 • Oyun yapmak için el çırpabilir ve el sallayabilir.
]]>
4 Aylık Bebek https://www.bebekbakimi.gen.tr/4-aylik-bebek.html Fri, 16 Nov 2018 12:59:01 +0000 4 aylık bebek, İkinci üç aylık dönem giren, her gün büyüyüp gelişen bebeğiniz "yeni doğan" sınıfını geçti artık. Fiziksel gelişimi aynı şekilde hızla değişim gösteren bebeğinizde saçı, rengi, şeklide son halini 4 aylık bebek, İkinci üç aylık dönem giren, her gün büyüyüp gelişen bebeğiniz "yeni doğan" sınıfını geçti artık. Fiziksel gelişimi aynı şekilde hızla değişim gösteren bebeğinizde saçı, rengi, şeklide son halini alacak hale gelmiştir. Belki fark etmeyebilirsiniz ama doğumdaki saçların yerine yeni saçlar çıkıyor ve daha da devam edecektir. Bebeğin göz rengi bu aydan sonra değişebilir. Genellikle yeni doğan bebekler de goz rengi mavimsi olur. Bu ay ve daha sonraki aylarda bilhassa 6. aydan sonra değişmez ise bebeğiniz renkli gözlü olacaktır. Bunlarla birlikte fiziksel yeteneklerde bu dönemde gelişecek. Dik tutulabilir ve bebekte kafasını tutmaya başlayacaktır. Ayrıca kafasını her tarafa çevrilebilir duruma gelecektir.

Bebeğinizin vücudu da kasları gelişip güçlendikçe toparlanmaya başlayacaktır. Yüzüstü yatarken kolları ile başını kaldırabilir. Bundan sonra ki aylarda kas bakımından geliştikçe hareketleri değişecektir. Artık kendisi dönmeye başlayacak tam dönemese bile tek tarafina bu aylarda dönecektir. Bebeğiniz destekli şekilde oturmaya devam edecek ve bundan gayet mutlu olacak. Parmağınızdan tutup tek başına kalkmaya oturmaya çalışacaktır. Desteksiz oturmak için bir süre daha beklemesi lazım. Bebeğiniz altı alınmış, uykusunu almış, karnı da tok ise keyfi yerindedir ve bu zamanlarda tekme atmayı çok sever ve bundan mutlu olur. Elleri ile bacaklarını dokunacak ilerlemiştir. Ellerinden tutup ayağa kaldırdığınızda ayakta durmaya çalışacak. Bu ay kimi bebeklerde yüzme hareketi ile emeklemenin ilk hareketlerini yapmaya başlarlar.  

Bebeğin 4. ayında meyve püresi, yoğurt gibi katı gıdalara alışması için geçmeniz tavsiye edilir. Bunuda bir öğünde bir gıdayla başlayın böylelikle bebeğin gıdaya karşı alerjisini de ölçmüş oluruz. Kimi bebeklerde yeni gıdaya alışmak zor, kimilerinde ise çok hevesli olurlar. Yeni gıdaları istemezlerse ısrar etmeyin. Bu ay katı gıdalara alışma dönemidir. 

4 Aylık Bebek

Yeni verilen gıdalarla artık beslenme düzenini değiştirilirken, bebek anne sütünü giderek daha az alacaktır. Bu dönemde katı gıdaları, sütten önce vermeye çalışın; çünkü süt ve katı gıdalar doyurucudur. Ancak bazen yemeğe katı gıda ile başlamak hoş olmayıp bebeği sinirlendirebilir, özellikle sabah bebek için anne sütünü çok arar ve uyanır uyanmaz anne sütü ister. Eğer yeni gıdalara tepki gösterirse önce emzirin, ardından yeni mamasını verin. Buna rağmen yine almazsa emzirmeye devam edin. Zaman içinde bebeğinizin öğün sayısı değişecek ve günde dört defaya inecektir. Yatmadan önce de sütünü isteyecektir. Bebeğiniz dahada acıkıyorsa yarım saat arayla süt ve mama verin. 

Bu ay bebeğin tükürük bezleri fazla çalışır ve ağzından çok tükürük akar. Cildinde buna bağlı kızarmalar oluşur. Ağız bölgesini kuru tutmak ilk çaredir. Vazelin veya mısır nişastası sürmek bir diğer tedavidir. Daha fazla devam ediyorsa doktora başvurunuz. Tükürük akmasının genelde diş çıkarmayla ilişkisi olduğu söylenebilir. Ancak bu çok kesin değildir ve başka bir hastalığın habercisi olabilir. Kimi bebekler de bu aylarda bir dişi patlayabilir, ancak genelde ilk diş 6. aydan sonra çıkar.Eğer bebeğiniz diş çıkartıyorsa bazı hareketleriyle size anlatır mesela, ellerini sık sık kulağına ve çenesine götürür. Her iki bölgede de aynı kaslar olduğu için bebeğin kulağı mı ağrıyor, yoksa dişi mi çıkıyor, belli değildir. Bunu anlamak için diş etlerini hafifçe ovmanız yeterlidir. Bebeğiniz bağırmaya başlarsa, diş çıkarıyor demektir. Genellikle çoğu bebekler diş çıkarma süresince sinirli ve huzursuz olur. Bu zamanlarda bir diş kaşıyıcı yardımcı olacaktır. 

]]>
Bebek Kurabiyeleri https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebek-kurabiyeleri.html Sat, 17 Nov 2018 01:47:47 +0000 Bebek Kurabiyeleri: Bu kurabiyeleri mevlidlerinizde, doğumgünlerinizde ve özel günlerinizde yapacağınız güzel bir seçenektir. Çocuklerınızın severek yiyeceği bir kurabiyedir. Yapması da olduça zevkli ve eğlencelidir. Bebek Kurabiyeleri: Bu kurabiyeleri mevlidlerinizde, doğumgünlerinizde ve özel günlerinizde yapacağınız güzel bir seçenektir. Çocuklerınızın severek yiyeceği bir kurabiyedir. Yapması da olduça zevkli ve eğlencelidir.

Malzemeleri
 • 1 paket margarin 
 • 1 yumurta
 • 1 çay kaşığı tarçin
 • 2 - 3 su bardağı un (alabildiği kadar un)
 • Şeker hamuru
 • Bal 

Hazırlanışı

Şeker hamuru bal hariç bûtün malzemeleri kulak memesi kıvamında yoğuralım. Sonra hamuru streç filme saralım. Buz dolabında bir saat kadar bekletelim. Sonra cıkarıp üzerine un serptiğimiz yağlı kâğıtların arasında merdane yardımıyla yarım santim kalınlığında açalım ve beğendiğiniz kurabiye kalıplarıyla kesip şekil verelim. Hamur bitene kadar devam edelim. Daha sonra kurabiyelerimizi önceden ısıtılmış 180 dereceye ayarlı fırında pişirmeye bırakalım. Kurabiyeler altın sarısı rengine bürünene kadar 10 dakika pişirelim. Kurabiyeleri şeker hamuru ile kaplayacağımız için pişen kurabiyeleri soğumaya bırakalım.Bebek Kurabiyeleri Kurabiyelerimiz soğuduktan sonra şeker hamurunun elimize yapışmaması için nişasta ya da pudra şekeri kullanalım, (ellerimiz kuru olmalı ) şeker hamurunu ince bir şekilde açalım ve kurabiye kalıbı ile şekil verelim. Şeker hamurunu yapıştırmak için kurabiyenin üzerine hafif bal sürelim. (Kenarlara yakın yerlere bal sürmeyelim, bal ve sıkışınca yayılır ve kenarlardan akar ). Onun üzerine şeker hamurlu deseni yapıştıralım. Kurabiyelerimiz bitince buz dolabına kaldırıp biraz donmalarını bekleyelim. Sonra bunları teker teker kurabiye poşetlerine ya da kutuya koyalım. Poşetlemeyecekseniz bir gece bekletip sonrasında hava almayacak şekilde kavanoz veya saklama kaplarında serin bir yerde sunum yapacağınız zamana kadar 9-10 gün saklayabilirsiniz. Kendi isteğiniz gibi süsleyebilirsiniz. Afiyet olsun...
]]>
9 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/9-aylik-bebek-gelisimi.html Sat, 17 Nov 2018 07:39:03 +0000 9 Aylık Bebek Gelişimi, Bebeğiniz 9 aylık olduğunda bebeğinize masallar anlatmalısınız, çeşitli hayvan ve doğa seslerini taklit etmelisiniz, nesnelerin ses çıkarmasını sağlayarak sesler ve eşyalar arasında ilişki kurm 9 Aylık Bebek Gelişimi, Bebeğiniz 9 aylık olduğunda bebeğinize masallar anlatmalısınız, çeşitli hayvan ve doğa seslerini taklit etmelisiniz, nesnelerin ses çıkarmasını sağlayarak sesler ve eşyalar arasında ilişki kurmasını öğretmeye çalışmalısınız. Bebeğinizle yaratıcı oyunlar oynamaya devam edin. Bunun yanı sıra kavramların devamlılığını takip etmesini sağlamak onun zihinsel gelişimini de tetiklemelisiniz. Bebeğiniz ani olarak gözden kaybolan nesneleri algılamakta zorluk çekmez, onları o an için göremese de hala var olduğunu fark eder. Nesne ve hareket devamlılığı tamamen gelişme gösterir. Bununla birlikte yavaş yavaş sorun çözme becerisi de gelişme gösterir. Örnek verecek olursak eğer bebeğiniz bir oyuncağa kavuşamıyorsa önündeki engelleri kaldırmaya çalışır ve eşyaların etrafında dolaşmaya çalışacaktır. Bebeğiniz kendi için imkanı dahilindeki en uygun çözümü bulmak için hareket edecektir, bu konuda çözüm aramaya çalışır. Bebeğiniz nesnelerin yerini aklında tutmaya başlar. Bundan dolayı daha önceden öğrendiği çeşitli yolları uygular, önceki deneyimlerinden faydalanmaya çalışacaktır. Bebeğiniz aynı sesleri defalarca çıkarmaya devam eder ve artık kesik kesik de olsa heceler bazı sözcükleri söylemeye çalışır. Bu konuşma girişimlerinde bebeğinizi dinleyerek ve onu anladığınızı belli ederek onu motive edebilirsiniz.

9 aylık bebek gelişimi aşamasında baş ve vücudunu rahatça kontrol ederek tutunup ayağa kalkacaktır. Mükemmel bir şekilde emekler. Objeleri rahatlıkla tutar ve onlarla oynar. Oynamak için birbirine benzeyen oyuncakları bir araya getirir. Belli objeler arasında kesin ilişki oluşturur. Anahtarı kilide sokmaya çalışır, kapağı kavanoza kapatmaya çalışır, kumandayı televizyona doğru tutma şeklinde hareket eder. Dışarı çıkıyoruz dediğinizde ayakkabısını aramaya başlar. Yemek yiyeceğini söylerseniz hazırlık yapar. Ayakkabı sözcüğünü, bisküvi sözcüğünü, top gibi pek çok sözcükleri bana getir, bana ver gibi basit emirleri söyler. Yüksek sesten korkmak gibi yeni korkular geliştirmeye başlar. Elle tutamadığı soyut cisimler onun için korku oluşturur. Korna sesinden korkuyorsa eğer mutlaka arabadan geldiğini ona belirtin. Matkap sesini, çamaşır makinesi çalışırken çıkardığı seslerin kaynağını ona gösterin. Sesle nesne arasında ilişki kurduğu zaman korkusu azalacaktır. Kalkıp yürümek isteyecek, fakat tek başına başaramaz, destek isteyecektir. Mobilyalara tutunarak dolaşacaktır. İlginizin hep ona yönelik olduğunu belirtin, sürekli olarak onu takdir etmenizi isteyecektir. Alkışlanmayı öğrenecektir ve iyi olduğunu düşündüğü işleri yapınca alkışlanmak isteyecektir. Başkalarının duygularına karşı duyarlılık oluşturur, üzülen yada ağlayanlar onu etkiler, oda beraber ağlamaya başlar. Becerileri geliştikçe kendini daha uzun süre oyalar, özellikle etrafı keşfetmekten çok hoşlanacaktır. Tehlike kavramını tam olarak bilmediği için bu dönemde merak başına iş getirebilir. 

9 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinize sesli olan oyuncaklardan almalısınız, nasıl ses çıkaracağını bebeğinize gösterin. Oyuncaktan ses çıkardığı zaman onu alkışlayın. Banyo küvetini suyla doldurun ve bebeğinizi içerisine oturtun, yavaş yavaş yüzüne su atın, onun da sizi ıslatmasına izin vermelisiniz. Şarkı söyleyerek parmaklarınızla hareketleri bebeğinizin vücudunda göstererek birlikte eğlenmelisiniz. Yatak ve uyku zamanı için bir düzen oluşturun. Uyku zamanına yakın bebeğinizle beraber uyaran oyunlar oynamayın.

Beslenme ve Bakımı

Bebeğinizi beslerken taze besinleri seçmeye özen göstermeniz gerekir. Bebeğinizi sofraya oturtun ve ona uygun yumuşak yiyeceklerden tatmasına müsaade edin. Biberonunu yada bardağını tutmaya yardımcı olun. Bebeğinizi yanında olmadığınız zamanlar banyodan uzak tutmalısınız. Bebeğiniz ilaçlara ulaşmaması gerekir. İlişkinizde ona kurallar belirleyin. Her düşüşte yardımına gitmeyin. Kendi başının çaresine bakmasına müsaade edin, fakat gö]]> 18 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/18-aylik-bebek-gelisimi.html Sun, 18 Nov 2018 07:10:15 +0000 18 Aylık bebek gelişimi sürecinde bebeğinizle beraber vakit geçirmeniz ve bebeğinizle beraber bir şeyler yapmanız, ona öğrenme ve yeni beceriler geliştirme kabiliyetine inandığınızı belirtir. Bebeğinizin öz güveni

18 Aylık bebek gelişimi sürecinde bebeğinizle beraber vakit geçirmeniz ve bebeğinizle beraber bir şeyler yapmanız, ona öğrenme ve yeni beceriler geliştirme kabiliyetine inandığınızı belirtir. Bebeğinizin öz güveni gelişme gösterdikçe, sizin bu desteğinize ve saygınıza ihtiyaç duymaya yine de devam eder. Bebeğinizin yaptığı şeyleri beğenmesiniz bile, ona sevginizin azalmadığını belirtin. Ondan çok şey beklediğinizi bilmesi gerekir, fakat sevginizin azalmadığını fark ederek kendine daha çok güvenir, her şeyin doğrusunu yapmak için yaptıklarını tekrar dener. Yaptığınız her aktivitede ona seçenek sunmanız gerek. Oyun oynarken bebeğiniz kendi istediği oyunu seçsin, yemek yerken kendi istediği şekilde ve kendi istediği yemeği yesin, giyinirken istediği kıyafetleri giyinsin. Bunlar bebeğinizin hem dil becerisini geliştirecek, hem de bebeğinizin itiraz ihtimali bu sayede azalacaktır. Çok fazla seçenek bebeğinizin kafasını karıştıracak ve sizin de sabrınızı zorlayacaktır. O mu bu mu diye sormak yeterli olur. Bebeğiniz yaptıkları şeylerin düşünür ve o şekilde karar verir. Bebeğinizle oynarken oyuna heyecan katmalısınız fakat zorluğu abartmamanız gerekir. Yenilgiler için bebeğinizi eleştirmeyin sürekli olarak bebeğinizin çabalarını ve başarılarını övün. Tekrar denemenin önemini ona belirtin. Oyunun kurallarında hayal gücünüze göre biraz da çocuğunuzun mizacına göre değiştirin. Çünkü bebeğiniz 18 aylık bebek gelişimi sürecinde oldukça hassas olacaktır. Fakat her şeyin istediği gibi olmayacağını belirtin ve zorluklarla mücadele etmek gerektiğini bebeğinize hissettirin. Oyunlar onlar için hafif, yaratıcı ve eğlenceli olması gerekir. Mesaj kaygısı güderek bu özellikleri de göz ardı etmemeniz gerekir.

18 Aylık bebek gelişimi, bu aylarda bebeğiniz renkler konusunda farkındalığı oluşmaya başlamaktadır. Yaşanan bir durumu zihninde canlandırarak, ona göre hareket edebilir. Bu zamana kadar baktığınız kitapların bu aşamada oldukça fazla etkisi vardır. Bebeğiniz gelişim sürecinde ona kitap okumanıza ve renkli sayfalar göstermenize bayılır. Bebeğiniz kitaplarla ilgili sorduğunuz soruları cevaplar, sunulan seçeneklerden bir tanesin seçer, parmağıyla istediğini belirtir. Bebeğinize kendi duygularıyla nasıl başa çıkacağını bu süreçte öğretmelisiniz. Bebeğinize yardımcı olun ve onu dinleyin. Oyuncağına kızdıysa, sevecen bir şekilde tutarak tekrar yardımcı olun ve oyuncağı değiştirin. Duygularına değer verdiğinizi gördüğü zaman onunla başa çıkmayı öğrenir. 18 Aylık bebek gelişimi sürecinde bebeğinize karakter gelişimi için sağlam bir temel oluşturmak oldukça önemli olan bir husustur. Bebeğinizin konuşabildiği kelime haznesi 15-30 kelime arasındadır fakat bebekten bebeğe bu durum farklılık gösterir. Yeni şeyleri denemek ve bunlarda başarısız olmak, bebeğinizin yenilgi oluşturmasına ve cesaretinin kırılmasına neden olan şeylerdir. Oyunlar bebeğiniz için eğlenceli bir öğrenme aktivitesidir bunu bilmelisiniz.

18 Aylık Bebek Gelişimi

18 Aylık bebek gelişimi sürecinde bebeğiniz sevdiği kişilere ve tanıdığı kişilere selam verir, onlarla kucaklaşabilir. Yabancı olan kişilere karşı utanma davranışı sergiler. Bu aylarda bebeğiniz genel olarak kendi yemek yemek isteyecektir, yemeği döke saça yemeyi çok sever. Kendi kendine yiyip içmesine izin verilmelidir. Bebeğiniz benim ve ben kavramını öğrenir. Tuvaletini yaptığını kendi fark eder ve sizi bu konuda uyarmaya çalışır. Bebeğiniz inatçı davranışları devam ettirebilir. Bazen anneye, bazen de babaya düşkünlük belirtisi oluşturur, bu durum günden güne daha çok değişkenlik gösterir. Yapmak istediği bir şeyi yapamadığında, herhangi bir oyuncağı çalıştıramadığında veya bir şeye ulaşamadığı vakit kızar, oyuncağı atar ve hırçınlaşabilir. Bu gibi durumlarda onunla konuşarak buna sinirlendiğini biliyorum demeniz gerekir ve onu anladığınızı da belirtmeniz gerekir. 18 Aylık bebek gelişimi süreci]]> 7 Aylık Bebek Beslenmesi https://www.bebekbakimi.gen.tr/7-aylik-bebek-beslenmesi.html Sun, 18 Nov 2018 23:51:13 +0000 makalenizin özgünlük oranı düşük en az %85 olmalı7 aylık bebek beslenmesi : Doğumdan itibaren bebeklerde açlık ve tokluk metabolizması harekete geçer. Bu nedenle anneler b makalenizin özgünlük oranı düşük en az %85 olmalı


7 aylık bebek beslenmesi : 
Doğumdan itibaren bebeklerde açlık ve tokluk metabolizması harekete geçer. Bu nedenle anneler bebeklerine aşırı ısrarcı olmamalıdır. Yemek yemediğinde çabuk paniye kapılan bir duygu durumuna düşmemelidir. Besinlere ilk kez tanışan bebeği anlamaya çalışmalı ve metabolizmanın ihtiyaçlarının değiştiği dönemdir. Bu dönemde sadece besinsel içeriği yüksek gıdalar tercih edilmeli ve besinler asla üst üste verilmemelidir. Altı aydan sonra ek gıdalara başlayabiliriz. Ek besinlere devam ederken bebekler aynı zamanda yeni besinlerle tanıştırmalıyız. Ek gıdalar 6 - 12 ay arası azar azar olarak arttırılır. Bu oranla anne sütünün azaltırmasın gerekir. Buna göre 6 -8 ay arası günlük enerjinin % 70 -80 'i anne sütünden gemeli, ek gıdaya geçtiğimiz zaman besin çeşitlerinden hergün iki tanesi seçilerek verilmelidir. 8 aydan önce 4 öğün kahvaltıya geçilmemelidir. Eğer anne sütü yok veya yeterli değilse, tüm besin çeşitleri verilebilir. Besinler mümkünse çatalla ezilerek, cam rende kullanılmalıdır. Eğer bu şekilde ezemiyorsak ve bebek pütürlerden çok rahatsız oluyorsa rondo veya blender kullanılabilir. Ama blender-rondo kullanımı meyve -sebzelerin vitamin-mineral içeriğini azaltabilir. Ancak bu alışkanlıktan en son 8.ayda mutlaka kurtulmak gerekir. Yoksa ileride çiğneme problemi, yediklerini çıkartma şeklinde enerji alımında kısıtlılığa neden olabilir. 

7 ay sebzeleri ve kurubaklagiller : 
Daha önce denediğiniz sebzelere ek olarak artık çeşitleri artırma zamanı gelmistir. 6. Ayın sonu 7. Ayın başı gibi brokkoli, karnabahar, enginar, kereviz  kullanabiliriz. Bu dömemde yavaş yavaş peynire başlamalıyız. Tuzu alınmış sade bir beyaz peynir türü tercih edilebilir. Başlangıçta tek başına kullanılmamalıdır. Peynire azar azar başlayıp miktar arttırmalıyız. Yumurta sarısı ile kahvaltı öğününde omlet şeklinde vermeye başlayabiliriz. Bebekler için kahvaltı çok önemlidir. Faydalı ve sağlıklı kahvaltı hazırlamak için sabah kahvaltısında ince dilimlenmiş tuzu alınmış beyaz peynir ve bir tatlı kaşığı pekmezde ekleyip verebiliriz. Öğle vaktinde ince ince kıyılmış veya dilimlenmiş ve derisinden ayrılmış tavuk bulundan yapılmış sote verilebilir. Akşam 1-2 kase sebze çorbası 1-2 yemek kaşığı evde mayalanmış yoğurt verebiliriz. 

7 Aylık Bebek Beslenmesi
Turunçgiller ve muz : 
Portakal, mandalina, limon, greyfurt gibi turunçgiller  C vitamini bakımında oldukça zengin olup bu dönemde verilir. Bebeğin artan demir ihtiyacına yanıt olarak et ile birlikte verilebilir ya da yeşil yapraklı sebzelerle birlikte alındığında demir kullanımını arttırır. Su bu dönem içerisinde 1-2 çay bardağı olarak verilir. Potasyum içeriği ile birlikte büyüme, gelişme ve kas yapısının düzgün çalışmasında çok büyük etkisi vardır. Meyve sularını evde kendiniz hazırlayıp verirseniz çok daha faydalı olur. Mevsimine göre meyveler seçmelisiniz ve hazır yiyeceklerden uzak durmalısınız.


Bitkisel yağlar : 
Özellikle zeytin yağını omega 9 dediğimiz yağ asitlerinden oldukça zengin olup bu dönemde bebeğin zeka gelişimini olumlu yönde etkilerken, sinir sisteminin oluşmasında aktif olarak yer alır. Isıya oldukça duyarlı olduğunda yemeklere pişirme işlemi tamamlandıktan ve tencereyi ateşten aldıktan sonra ilave edilmelidir. Diğer sıvı yağlar da kullanılabilir.

1 yaşına kadar bebeğe verilmemesi gereken gıdalar :
Bal, içeriğindeki alerjenler ve kalpte ritim bozukluğuna yol açabilecek bazı toksinler dolayısıyla bebekler için tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Çilek ve balık dışı deniz ürünleri alerjiye neden olabilir. Tatlandırıcı içeren her türlü hazır gıda, doğal olmayan meyve suları kullanılmamalı. Yumurtanın beyaz kısmı, yapısındaki proteinler nedeniyle alerjik ö]]> Bebek Emzirme https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebek-emzirme.html Mon, 19 Nov 2018 05:17:54 +0000 Bebek emzirme, doğumdan sonraki ilk ay bebeği ve anneyi bekleyen önemli bir süreçtir. Çoğu algı ve gelişimsel sürecin yaşandığı bu dönemde bebeğin temel besini anne sütü olmalıdır. Bu dönemde hiç bir ek gıda Bebek emzirme, doğumdan sonraki ilk ay bebeği ve anneyi bekleyen önemli bir süreçtir. Çoğu algı ve gelişimsel sürecin yaşandığı bu dönemde bebeğin temel besini anne sütü olmalıdır. Bu dönemde hiç bir ek gıda anne sütünün yerini tutamaz. Bu nedenle bebeklerde özellikle ilk 6 ayda emzirme çok önemlidir. Bebeğin ek gıdalara bir hazırlık süreci ve gelişimini tamamlamasının sağlandığı bir süreç olarak görülmelidir. Anne sütünün mucize bileşimi diğer besinlerde bulunmamaktadır. Üstelik anne sütü bu özelliklerine rağmen, metabolizmada sindirimi ve hazmı kolay bir besindir.

Bebek emzirme nasıl olmalı, nelere dikkat edilmelidir

Emzirme bebeğin sağlığına olduğu kadar, annenin sağlığı içinde önemli bir etkendir. Bu dikkate alınarak annenin bebeğini emzirirken doğru emzirme pozisyonlarını tercih etmesi gerekir. Böylece emzirme süreci rahat geçirilir. Emzirme sürecindeki bir kadının günlük ihtiyaç duyduğu kalori miktarı normalden 500-600 kalori fazla olmalıdır. En az 2 litre sıvı almalı, öğünlerde et, balık, tavuk, kuru baklagillere yer verilerek yeteri kadar protein alması sağlanmalıdır. Sebze ve meyvelerde buna dahil edilmelidir. İyotlu tuz kullanılmalıdır. Memelerden süt salgısının kolay olması açısından, vücutta ödem oluşumuna dikkat edilmelidir. Ödem az olursa süt miktarı da fazla olur. Bu yüzden lahana, karpuz, salatalık gibi besinler tüketilerek, ödem azaltılmalıdır.

Bazı bitki çayları da anne sütünü arttırabilir. Özellikle mine çiçeği, amberçiçeği, çemen otu, rezene bunların arasındadır. Rezene ile hazırlanan bitki çayı sütün artması bakımından, günde 2 fincan içilebilir. Bebek emzirme döneminde nane tüketilmesi, nane çayı içmek, sigara içilmesi ise, sütü azaltacaktır. Bu süreçte annelerin memelerinin birini daha fazla emzirmesi, diğerini daha az emzirmesi halinde, süt kanalları etkileneceğinden sütün miktarı azalır. Bu durma aşamasına kadar gelebilir. Bu yüzden emzirme her iki memede dengeli olmalıdır.

Bebek Emzirme

Bebek emzirme pozisyonları

Bebek emzirme sırasında annenin rahat etmesi oldukça önemlidir. Çünkü anne bebeğini emzirmekten keyif almalıdır. Bebeğin başı ile bedeni aynı düzlemde olmalıdır. Yüzü memeye dönükken, burnu da meme ucunun karşısında olmalıdır. Anne de bebeğini vücuduna yakın tutmalıdır. Bebek yeni doğan döneminde olduğunda ise, bebeğin başı, boynu ve poposu mutlaka desteklenmelidir. Anne eliyle meme altına destek yapmalı, bağ parmağıyla memenin üstünü tutarak, meme ucu bebeğin ağzına konmalıdır.

Yatar pozisyonda bebek emzirme: Anne yataktan kalkamadığı zaman ya da dönemeyecek kadar rahatsız olursa, bu pozisyonda bebek emzirilebilir. Bebeğin altı yastıkla desteklenerek, annesine paralel halde yatırılır. Bu pozisyonda bebek annenin memesini kavrar.

Beşik pozisyonunda bebek emzirme: Anne oturabilir hale gelince dönebildiğinde bebeğin altı yastıkla desteklenir. Annesinin kucağına verilerek, emzirilebilir.

Çapraz beşik pozisyonunda bebek emzirme: Küçük bebeklerde, başını zor tutan bebeklerde bu pozisyonun tercih edilmesi gerekir. Emzirme sırasında bebek öteki kolla tutulmaktadır.

Çanta (Futbol topu) pozisyonunda emzirme: Bu pozisyon özellikle ikiz bebeklerdeki emzirmede faydalıdır. Bebeklerden biri annesinin koltuk altından emzirilirken, diğeri de öbür koltuk altından diğer memeden emzirilir.

]]>
Bebek Cinsiyeti https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebek-cinsiyeti.html Tue, 20 Nov 2018 03:09:42 +0000 Bebek cinsiyeti, her anne baba için önemli bir unsurdur. Ancak kız olsun erkek olsun bir bebek aile için yeni bir yaşam kaynağıdır. Gebelik dönemindeyken bebeğin cinsiyeti yumurta hücresiyle spermin döllenme aşamasın Bebek cinsiyeti, her anne baba için önemli bir unsurdur. Ancak kız olsun erkek olsun bir bebek aile için yeni bir yaşam kaynağıdır. Gebelik dönemindeyken bebeğin cinsiyeti yumurta hücresiyle spermin döllenme aşamasında oluşur. Cinsiyeti belirleyen unsurlar ise kromozomlardır. İnsandaki 46 kromozomun 2 tanesi cinsiyet kromozomudur. Erkeklerde XY olarak, kadınlarda da XX şeklinde belirtilir. Y kromozomu erkeklik, X kromozomu ise kadınlık genlerini taşımaktadır.

Bebek cinsiyeti ne zaman belli olur

Bebeğin anne karnındayken cinsiyeti kadın ve erkekten gelen kromozom çiftiyle cinsiyeti meydana gelir. Kadınlarda daima X kromozomu bulunmaktadır. Çünkü yumurtlamada kadında üreme hücresi ikiye ayrılmakta, ancak ayrılan parçalar X kromozomuna sahip olmaktadır. Erkeklerde ise ikiye ayrılan hücrelerde 2 seçenek olur. Çünkü erkeklerde X ve Y kromozomu taşıyan 2 sperm hücresi bulunmaktadır. Kadınlardaki X kromozomunun erkeklerdeki X, Y kromozomuyla birleşmesi bebeğin cinsiyetini oluşturur. Eğer erkekten gelen X kromozomu olursa, bebek kız, Y kromozomu olursa bebek erkek olur. Yani bebeğin cinsiyetini döllenmede erkeğin spermi belirler.

Bebek Cinsiyeti

Bebek cinsiyeti ultrasonda ne zaman belli olur

Gebelik döneminde çiftlerin en büyük heyecanı bebeklerinin cinsiyetini öğrenme aşamasında yaşanır. Döllenmeyle birlikte bebeğin cinsiyeti belli olsa da, ultrasonda bunu görebilmek için belli bir zaman geçmelidir. Bu süreç yaklaşık 14-16 haftalık gebeliği gerektirir. Bebeklerde 11. haftada erkeklerin penisi gelişir. Bu cinsiyetin belirlenmesinde önemli bir konudur. Çünkü 11. haftadan önce bebeğin cinsiyeti ultrasonda görünmez. Bu haftadan itibaren cinsiyetin ultrasonda görünmesi olası kabul edilse de, bazen bu yapılamaz. Bu yüzden en iyi tespit 12 ve 14. haftalar arasında olur. Buna rağmen uzmanlar tarafından cinsiyet tespiti için 14-16. haftalar tavsiye edilir. Ultrasonda bebeğin pozisyonu uygun olursa, bu haftalarda görülebilir. Bunun dışında cinsiyet tespiti için,16. ve 20. haftalarda ultrason tetkiki yapılır.

11. ve 14. haftalarda yapılan bebek cinsiyeti tespitinde beşte bir kadar hata payı olabilir. Bunun hakkında yapılan bir araştırmada 148 gebe kadında bir değerlendirme yapılmış, % 80,30 oranında doğru, % 19,70 oranında hatalı tespit olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle aileler erken yapılan cinsiyet tespitindeki hata olasılığını göz önüne almalıdır.

]]>
5 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/5-aylik-bebek-gelisimi.html Wed, 21 Nov 2018 02:49:40 +0000 5 Aylık Bebek Gelişimi, Bebeğiniz ilk 4 ayı doldurup 5. aya adım attığı vakit sesinize tepki oluşturur, konuşanı görebilmek için döner ve sizi arar. Annesinin sesini duyunca ağlamayı bırakır ve oldukça heyecanlanır. Bebe 5 Aylık Bebek Gelişimi, Bebeğiniz ilk 4 ayı doldurup 5. aya adım attığı vakit sesinize tepki oluşturur, konuşanı görebilmek için döner ve sizi arar. Annesinin sesini duyunca ağlamayı bırakır ve oldukça heyecanlanır. Bebeğinizle ilgilendiğiniz zaman size gülümser ve size yanıt olarak kendi dilinde konuşmaya çalışır. Pek çok farklı ses çıkarmaya çalışarak dikkati üzerine çekmeye çalışır. Bunların bir kısmı kendine özgü yapılan hareketlerdir. Bebeğiniz duyduğu kelimeleri taklit etmeye başlayabilir. Gördüğü hareketleri de taklit etmeye çalışacaktır. Elinden oyuncağının alınması yada onu mutsuz eden bir davranışı protesto etmeye başlar bundan dolayı bağırır, ağlar veya kendini sıkarak tepki verecektir. Bebeğiniz her şeye dokunmak isteyecek olup, her şeyi tutmak ve tatmak isteyecektir. Elindeki oyuncağı diğer eline alabilir. Bebeğinizin uykusu, bebeğinizin yemesi, bebeğinizin dışkılaması belli saatlerde olacaktır.

5 aylık bebek gelişimi içerisinde genel olarak bebeğinizde emekleme benzeri hareketler başlayacaktır. Bebeğinizi yatağında yatırdığınızdan zaman farklı yerlerde bulmaya başlarsınız. Bebeğiniz yabancılaşma başlamaktadır. Sürekli görmediği kişilere ağlayarak yada saklanmaya çalışarak tepki verir. Kilo artışında yavaşlama meydana gelir. 5 aylık bebek gelişim sürecinde bebeğiniz genellikle doğum kilosunun iki katına ulaşır. Bu süreçte bebeğin çıkarmış olduğu sesleri taklit ederek onu konuşmaya teşvik etmelisiniz. Bebeğinize kısa ve net olan cümlecikler kurun ve o kelimeleri tekrarlayarak bebeğinizle konuşun ve ona sürekli olarak şarkılar söyleyin. Bebeğinizin başka bebeklerle karşılaşmasını sağlamalısınız, birbirlerini inceleyip konuşmalarına izin vermelisiniz. Bebeğinizi sık sık kucaklayın, ona sevginizi gösterin. Yatak üzerine takılan müzikli dönenceleri bu ayda kaldırmalısınız, bebeğiniz uzanıp onları yakalayabilir ve ondan dolayı yaralanabilir. Bebeğinizin elleriyle rahatça kavrayacağı yumuşak, sesli oyuncaklardan çok hoşlanır. Yavaş yavaş oyuncak tercihi başlayacaktır.

5 Aylık Bebek Gelişimi

5 Aylık Bebek Gelişimi, Beslenme ve Bakım 

Bebeğinizin beslenmesine anne sütüyle yada mamayla devam etmelisiniz. Bebeğinize 1 yaşından önce inek sütünü alerji riski sebebiyle vermeyin. Doktorunuz katı besinlere başlamanızı öneriyorsa eğer her besine tek tek ve bir iki kaşıkla başlamalısınız, bebeğiniz katı gıdalara alıştıkça miktarını arttırın. Bebek doyduğunu belirttiği zaman yedirmeyi bırakın, aşırı olarak beslemeyin. Yemek saatleri bebek ve sizin için de zevkli bir zaman olmasına dikkat  etmelisiniz. Karşılıklı inatlaşmalardan kaçınmalısınız. Bebeğiniz ana kucağından kolayca kalkıp yuvarlanabilecek kadar büyümüş durumdadır, dikkatli olmanız gerekir. Bebeğinizi yüksek olan yerlerde tek başına bırakmayın. Ana kucağında veya pusetinde mutlaka bağlı olmasına özen göstermelisiniz. Evinizi bebek için güvenli bir hale getirmeye başlamanın zamanı geldi, elektrik kabloları, yuvarlanabilen tabureler gibi araçları ortadan kaldırmalısınız. Masa ve sehpa gibi eşyaların sivri köşeli olmamasına dikkat etmelisiniz. Özellikle sarkan örtüler ve üzerinde bulunan ağır ve kırılabilen eşyaların meraklı bebeğiniz için oluşturacağı tehlikeleri göz önünde bulundurmanız gerekir.

]]>
14 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/14-aylik-bebek-gelisimi.html Wed, 21 Nov 2018 16:58:04 +0000 14 Aylık bebek gelişimi, Bir yaşını geçmiş bebekler artık yürümeye başlamıştır. Vücudunu tanımaya, belirli kelimeler kullanmaya(anne, baba, dede) kızgınlığını ve sevincini mimiklerle ve hareketleriyle belli etmeye başlam 14 Aylık bebek gelişimi, Bir yaşını geçmiş bebekler artık yürümeye başlamıştır. Vücudunu tanımaya, belirli kelimeler kullanmaya(anne, baba, dede) kızgınlığını ve sevincini mimiklerle ve hareketleriyle belli etmeye başlamıştır. Bu dönemdeki çocuklar dokunmaya bayılırlar. Hatta mümkün oldukça çok şeye dokunmak hissetmek isterler. Örneğin evimizdeki prizler, yerdeki bir kırıntı, duvardaki boşluklar gibi. Her şeyi keşfetmek isteyen çocukları güvenli bir ortamda ve takip altında büyütmek onların gelişimi için gereklidir. 14 aylık bebeklerde azı dişlerin çıkmasıyla huzursuzluklar da başlar. Bu zamanlarda çocuklar iştahsız, uykusuz ve ateşli olurlar. Anne ve baba için zorlu bir süreçtir.

14 Aylık Bebek Gelişimi
Gelişimindeki gözle görülür davranışlar:
 • Yardımsız ayakta durabilir.
 • Yürürken bir nesne taşır yada sürükler.
 • Ne istediğini anlatmak için kelimeler kullanır yada hareketleriyle belli eder.
 • Çevresindeki kişileri taklit eder.
 • Yabancılardan korkar.
 • Çatal, kaşık kullanır.
 • Eğilerek yerden bir cismi alır.
 • Dört beş kelime kullanır.
 • El sallar.
 • Oyuncaklarını tanır.
 • Komik şeylere gülüp kahkaha atar.
 • Kağıt ve kalemle karalama yapar.
 • Televizyondaki reklamlar, müzikler dikkatini çeker.
]]>
8 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/8-aylik-bebek-gelisimi.html Thu, 22 Nov 2018 12:45:29 +0000 8 Aylık Bebek Gelişimi, İlk zamanlarda sadece varlığıyla hayatımızda olduğunu düşündüğümüz bebeğimiz, ailemize katılmasıyla beraber aslında biz anne babaları fazlasıyla etkilemektedir. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren 8 Aylık Bebek Gelişimi, İlk zamanlarda sadece varlığıyla hayatımızda olduğunu düşündüğümüz bebeğimiz, ailemize katılmasıyla beraber aslında biz anne babaları fazlasıyla etkilemektedir. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren çaresizdir ve sizin ilginize, bilginize ihtiyaç duyar, sevginize muhtaçtır. Size bağımlı ve muhtaç olan bebeğiniz, her şeyiyle kendine özgü özellikleri ve davranışları sergiler beslenme alışkanlığı, uyuma alışkanlığı, ağlama alışkanlığı kendine özgüdür. Dış görünüş olarak komşunun bebeğinden ve çevrenizdekilerin bebeklerinden çok farklı olacağından gelişim süreci de farklılık gösterecektir. Yeni doğan bebeğiniz, ev halkı için ve özellikle anne için yeni bir yaşam arz eder. Bebeklerin ilk günlerde genel olarak uyuması, meme emmesi, kaka yapması ve çiş yapması dışında fazla bir eylemleri olmaz. Sadece yeni tanıştığı bu dünyayı fark etmeye başlayarak, bebeğiniz için çok yeni olan yaşamayı öğrenmeye çalışmaktadır. Bebeğiniz dünyayı ilk önce gözlerinle, sonra ellerinle, sonra bacaklarınla keşfetmeye başlar.

8 aylık bebek gelişimi sürekli olarak değişim ve gelişim içerisinde devam eder. Bebeğiniz küçük oyuncakları baş ve işaret parmağıyla yakalamaya çalışır. Tuttuğu eşyaları ağzına götürmeye çalışmaktan hariç oyuncuları dikkatli olarak incelemeye başlar. Bebeğiniz yardım almadan oturur pozisyonda durabilir, bebeğiniz emekleme hızlanır ve kendini yukarı çekerek ayağa kalmak için çaba sarf eder. Başkalarıyla oynamaktan çok hoşlanır. Geçmişi hatırlar, yeniden karşılaştığı olayları hatırlar ve davranışlarını değiştirir. Bebeğin annesine karşı olan ilgisi oldukça artar, onun yaşam kaynağı olduğunun farkına varır, annesinin gözünün önünden ayrılmasını istemez, bu süreçte ayrılık korkusu başlamaktadır. Bebeğiniz etrafında gördüğü her şeyi merakla incelemeye çalışır. Eline aldığı her şeyi çiğner kafasına vurur, fırlatır. Tırmanmayı çok sever, alçak mobilyalara tırmanır, merdivenlere tırmanır, açabildiği çekmecelere tırmanmaya çalışır, nasıl geri döneceği umurunda olmaz. Bebeğiniz ne istediğini iyi bilir. Kişiliği daha fazla gelişme gösterir. Yoluna çıkıldığında oldukça sinirli bir ifade sergiler. Kendi yeme sitilini ayarlar ve menüsünü oluşturmaya başlamaktadır. Görüşü tam olarak gelişme göstermiş olur. Etrafındaki tüm ayrıntıları ayrıntılı olarak seçer. Sözcükleri söylemese de mimikleriyle konuşmanızı taklit edecektir. Ev içindeki yapılan bütün davranışları izler. Sizin istediğiniz zaman değil kendi istediği zaman, hazır olduğunda ve uygun yerde öğrendiklerini tekrarlayacaktır.

8 Aylık Bebek Gelişimi

8 aylık bebek gelişimi süresince bu aşamada bebeğinizi taklit etmekten hoşlanacağı eğlenceli sesler yapın, hareketler gerçekleştirin. Bebekler ve çocuklar için hazırlanan müzikleri ve şarkıları bebeğinize dinletin. Ayakta pozisyona getirerek dans etmesini sağlayın, bebeğinizin yürümesini, tempo tutmasını sağlamalısınız. Bebeğinizle beraber sizde emekleyin. Hızlandıkça onu övün. Büyük çocuğunuz varsa eğer onu da size katılmaya ikna etmelisiniz. Oyuncaklarını bir sepete koyun, nasıl çıkaracağını bebeğe öğretin, sonra yeniden sepeti doldurun ve onun boşaltmasına izin verin. Bebeğinizle beraber alışverişe çıkın, kalabalık ortamlar onun için uyarıcı ve eğlenceli olacaktır. Bebeğinizi kucaklayın, onu öpün, onunla konuşmak için zaman ayırın. 

8 Aylık Bebek Gelişimi, Beslenmesi ve Bakımı Bebeğinize yeni deneyeceğiniz besinleri bebeğiniz açken vermelisiniz. Bebeğinizin eline kemirmesi için az pişirilmiş sebzeler verin, bisküvi verin, meyveler de verebilirsiniz. Bebeğinize domates yedirmeye ve portakal suyu içilmeye başlayabilirsiniz. Bebeğinizin bağımsızlık gösterilerine hazırlıklı olmanız gerekir. Ani olarak bebek yemek istemez fakat kaşığı reddederse bunu sorun yapmamalısınız. Yemeği önüne bırakın, kendini beslemesine izin verin. Tabi bu arada ortalığın batmasına hazırlıklı olun. 8 aylık olan bebeğinizin favori oyun alanı mutfağınız olacaktır, alt çekmecelerle oynamayı]]> 3 Aylık Bebek https://www.bebekbakimi.gen.tr/3-aylik-bebek.html Fri, 23 Nov 2018 08:40:24 +0000 3 aylık bebek, Bebeğiniz artık 3 aylık bu aylarda bütün güzellikleri ortaya çıkmaktadır. Elleri, ayakları, gözleri, cildi her bir bölgesi yavaş yavaş yerine oturmaya başladı. Daha çok hareketli, ilgili ve düzenli olarak 3 aylık bebek, Bebeğiniz artık 3 aylık bu aylarda bütün güzellikleri ortaya çıkmaktadır. Elleri, ayakları, gözleri, cildi her bir bölgesi yavaş yavaş yerine oturmaya başladı. Daha çok hareketli, ilgili ve düzenli olarak çevresinde ve odada eşyaları nesneleri ve yüzleri tanımaya çalışır. Bu ay bebeğin sosyalleşme ayı da diyebiliriz. Yüzüstü yatarken kollarıyla başını kaldırmaya çalışır. Ses duyduğunda sese doğru kafasını çevirir. Bu aylarda bebek kendi ellerini ve ayaklarını tanıdığı aylar olduğu için ses çıkartan patikler giydirilerek oyunlar oynayarak yapacaklarını geliştirmesine yardımcı olunur.


Seslere karşı çok duyarlı olacağı için yumuşak sesler çıkartan oyuncaklar vermelisiniz. Sizde onunla oyun oynarken yüzüne bakmayı ve konuşmayı ihmal etmeyin. Zamanla göreceksiniz sizin verdiğiniz seslere tepki verecek mutlu bir şekilde güldüğünü fark edeceksiniz. Ellerini fark etmeye başladığı için ona vereceğiniz oyuncaklar güvenlik konusunda son derece dikkat edilmelidir. Çünkü eline aldığı oyuncakları ağzına götüreceği için çok sert ve sivri kenarları olan ve boğazına yutabilecek kadar küçük olan oyuncakları almamanız tavsiye edilir. Orta büyüklükte ve yumuşak oyuncaklar başlarda kullanılması bebek için daha iyi olacaktır. Bebeğin ikinci ayında olduğu gibi zıt renkler, siyah beyaz gibi renklerin yanında canlı renkleri de fark etmeye başlarlar. Bu dönem izleme ve takip etme özelliği gelişeceğinden bulunduğu ortamlara kırmızı gibi canlı resimler veya nesneler bırakarak onları izlemesine yardımcı olacaksınız. Takip ve izleme olgunluğuyla birlikte sizi devamlı takip edebilir ve yanından ayrıldığınızda ağlamaya başlayabilirler.

3 Aylık Bebek
Bu ayın sonlarında yüksek sesle gülebilir ve çeşitli sesler çıkartabilir. Devamlı aynı ses ve müziklerden sıkılmaz. Yeni şarkı bulacağım diye zahmete girmeyin ancak ne kadar çeşitli müzik ve şarkı bilirseniz o kadar iyi olacaktır. Bebeğiniz bir şeylere uzanmaya başladığı zamanlardır yüzükoyun yatarken kafasını kaldırabilir gözüyle cisimleri de takip edebilir.

Bebeğiniz uyku düzeni değişmeye başlayacaktır. Günlük 15 saat uyumaya devam edecek yada sizde uyku düzenini ayarlayabilirsiniz. Bebeği sallama yerine yatağa bırakıp kendi kendine uyumasını öğrenmeyi sağlamalısınız. Yine çok huysuz olursa bu yönteme başvurursunuz. Ancak bunu alışkanlık haline getirmemeniz önerilir. Buna alışarak sallanmadan uyuyamaz haline gelir. Bebeğinize düzen tutturmak için her gün aynı saatte yedirip içirmeye, aynı saatte uyutup uyandırmaya özen gösterin ve bebeklerin çoğu bu düzene uyacak ve seveceklerdir. Bunu çığlık atarak gülmeleri ile size belli edeceklerdir. Bebek bakım kremi veya masaj yağlarıyla masaj yapabilirsiniz. En iyi masaj zamanı bebeğin altını aldıktan sonradır.

Bebek ağladığında kucağınıza almayı unutmayın. Çünkü bu hareket onun size karşı duyacağı güven duygusunu geliştirecek ve anne-bebek ilişkisine yardımcı olacaktır. Onunla ilgilendikten sonra sizi görüp takip edebileceği bir yere bırakarak, bebeğin yüz ve vücut hareketleriyle size ne anlatmak istediğini kavrayabilirsiniz. Ağlama hali bebekler için en önemli iletişim yoludur ve size de bunu anlatmanın en iyi yoludur. Farklı ağlamalar farklı istekleri anlatır ancak burada anneliğin kutsal özelliklerinden biri çıkacak zamanla o ağlamalardan bebeğinizin ne istediğini anlayacaksınız.
]]>
10 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/10-aylik-bebek-gelisimi.html Fri, 23 Nov 2018 15:22:39 +0000 10 Aylık Bebek Gelişimi, Bebeğinizin sizinle daima iletişim içinde olduğunu unutmayın. İlk konuşma deneyimi için belki birkaç aya daha ihtiyacınız olacaktır fakat o sizinle konuşmasa da bir bağlantı halinde olur. Bebeğin 10 Aylık Bebek Gelişimi, Bebeğinizin sizinle daima iletişim içinde olduğunu unutmayın. İlk konuşma deneyimi için belki birkaç aya daha ihtiyacınız olacaktır fakat o sizinle konuşmasa da bir bağlantı halinde olur. Bebeğiniz konuşmaya benzer sesler çıkarmanın yanında sizi dinlemeyi oldukça sevecektir. Bebeğinizle konuşmanızdan çok hoşlanacaktır. Artık basit ifadeleri komut ve kelimeleri kolaylıkla anlayacaktır. Kimi bebekler bu aylarda bilinçli sözcükler kullanır ve isteklerinize tepki oluşturur. Saklanır ve tekrar ortaya çıktığınız oyunlar oynar, görünerek kaybolduğunuz küçük numaralar bebeğinizi mest edecektir. Örnek olarak bebeğinizin sevmiş olduğu battaniyeyi alarak, yüzünüzü kapatıp açarak onun eğlenmesinin sağlarsınız veya vücudunun bir bölümünü battaniyenin altına saklayıp onu aramanız ve bunu yaparken sevecen seslerle oyun oynadığınızı bebeğinize belirtmeniz, onun gelişimi açısından, bebeğinizin keyif alması için harika bir yöntem olacaktır. Eğer farklı nesneler veya oyuncaklarla oyuna koyulmuyorsa ilk olarak bunu elinizle yapmayı denemeniz gerekir. Bebeğiniz sizi mutlaka taklit edip, bu süreçten keyif alacaktır ve bebeğinizin algıda devamlılık becerisi gelişme gösterecektir. Her hareketinizi mutlaka bebeğinize anlatmalısınız, bebeğinize yapılanları açıklayın çünkü sizi dinlemeyi çok sever. Şarkı dinlemek, melodiler duymak bebeğiniz için oldukça önemlidir. Müzikle birlikte el hareketleri yapmalısınız, şarkı sözlerini hareketlerinizle belirtmelisiniz. Şarkıda yürüdüm diyorsa yürümeli, güldüm diyorsa gülmelisiniz. Bebeğiniz bu şekilde kavramlar ve kelimeler arasında bağlantı kurarak anladığı komutlar fazlalaşacaktır.

10 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğiniz 10 aylık bebek gelişimi sürecinde mobilyalara ve merdivenlere tırmanacaktır. Ev eşyalarıyla oynamayı çok sever. Kitapları raftan indirmeye bayılır, çekmecelerin içini boşaltır, çiçekleri devirir, topraklarını yere saçar, elindekileri tuvalete savurur. Kesinlikle tercih ettiği oyuncakları kendi iÇin çok önemlidir. Bebeğinizin üzerini giydirdiğiniz zaman size yardımcı olur. İlgi ve arkadaşlık kurmayı ister. Bebeğinizde 10. ay itibariyle meydana gelen genel değişiklikler diğer insanları taklit eden özellik belirtir. Bebeğiniz sizin ses tonunuzu, sizin mimiklerinizi, sizin tepkilerinizi tekrarlar. Sizden gördüklerini oluşturmak için gayret sarf eder, kendini sizin beslediğiniz gibi beslemeye çalışacaktır. Müzik ve danstan dinlemekten çok hoşlanır. Duyduğu müziğe göre hareket eder, kendi kendine mırıldanır. Olayları daha iyi anlar. Giyindiğinde dışarı çıkılacağını anlar, yemek hazırlama seslerinden sofraya oturacağını da anlamaktadır. Sizin onayınızı almak için yapması gerekenlerle kendi yapmak istediklerini tartar. 

10 Aylık Bebek Gelişimi, Beslenme ve Bakım

Bebeğinizi 10 Aylık olduğunda artık aile sofrasına oturtun. Meyveleri soyup yemesi ve kemirmesi için verin. İri tanecikli yiyeceklere alıştırın. İnsanlarla daha sık bir araya gelerek yabancılık çekmesini engelleyin. Banyoda kendini yıkamasına müsaade edin. Banyo sonrasında kurulanması için havlu verin ve kedini kurulasın. Her aşamada ona yardımcı olmalısınız. Uyku zamanında sıkıntı yapıyorsa eğer zorlayarak uyutmayın. Fakat belirlenen kurallar küçük yaşta netlik kazanır. Ona her şeyin zamanı olduğunu anlatmanız gerekir. Bebeğinizi zorlamayın fakat her konuda taviz de vermeyin.

]]>
Bebek Yağı https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebek-yagi.html Fri, 23 Nov 2018 21:42:31 +0000 Bebek Yağı, mineral yağdan üretilen bir kozmetik malzemesidir. Bebek yağının içerdiği mineral yağı bitkisel kaynaklı değildir. Mineral yağı petrolden elde edilir ve sentetik bir madde özelliği taşır. Bu madde bedenimize tama Bebek Yağı, mineral yağdan üretilen bir kozmetik malzemesidir. Bebek yağının içerdiği mineral yağı bitkisel kaynaklı değildir. Mineral yağı petrolden elde edilir ve sentetik bir madde özelliği taşır. Bu madde bedenimize tamamen yabancı bir maddedir. Bunların sonucu olarak bebek yağı da ham petrolden ve gazdan elde edilen bir ürün olma özelliği taşımaktadır.
 
Bebek yağlarına ilave olarak vazelin, bebek losyonu ve bebek şampuanları da mineral yağdan yapılmaktadır. Piyasada reklamı yapılan bu ürünlerin cilde iyi geldiği, cildi nemlendirdiği ve bebekler için olmazsa olmazlardanmış gibi lanse edildiği görülmektedir. Çünkü bu ürünleri üretmek hem ucuz hem de kolay olmaktadır. Üreticisine ve satıcısına yüksek kar getirdiğinden reklamı iyi yapılmaktadır.

Mineral yağ içeren bu ürünler cilde sürüldüğünde cildi ince bir tabaka biçiminde kaplamaktadır. Emilmesi zor olduğundan cilt yağlı kalmaktadır. Bu tarz ürünleri kullananlar cildin çok iyi nemlendiğini zannetmektedir. Ama ne yazık ki gözenekler tıkandığından üstte bir tabaka kalmıştır. Bu tıkanma nedeniyle de cilt toksinleri atamamaktadır.

Bebek Yağı
Cildimiz terleme vasıtasıyla toksinleri dışarı atmakta ve bedenimiz için bir detoks gerçekleştirmektedir. Eğer gözenekler tıkanır ve terlemenin önüne geçilirse toksinlerin vücuttan atılması zorlaşmaktadır. Ciltte ince bir tabaka halinde kalan bebek yağı ve benzeri ürünler uzun süre sonunda vücut tarafından emildiğinde ise mineral yağı karaciğere geçip parçalanmakta ve bağırsaklara geçmektedir. Burada bağırsaklarda bulunan yağda çözülmesi vitaminleri absorbe etmesi işlemi gerçekleşmektedir. Kısaca mineral yağı vücuda girdiğinde vitaminlerin işlevini azaltmakta ve hatta yok edebilmektedir.

Bunu dışında mineral yağ vücudumuzun sinir sistemine, akciğerlere ve birçok organına zarar verebilmektedir. Bu maddenin erken yaşlanmaya sebebiyet verdiği de bilinmektedir. Bebek yağının yerine sızma zeytinyağı ve hindistan cevizi yağı kullanılabilmektedir. Bu yağların içerisine bir iki damla organik yağ damlatılabilir. Lavanta yağı da iyi bir alternatif olabilmektedir.
]]>
10 Aylık Bebek Beslenmesi https://www.bebekbakimi.gen.tr/10-aylik-bebek-beslenmesi.html Sat, 24 Nov 2018 13:15:23 +0000 10 aylık bebek beslenmesi, bebekler anne sütü alıyorsa emzirmeye devam etmelisiniz. Uzmanlar eğer mümkünse bebeklerin 2 yaşına kadar emzirilmesini uygun görmektedir. Tabi bunun yanında ek gıdalarda verilmelidir. Bu ayd 10 aylık bebek beslenmesi, bebekler anne sütü alıyorsa emzirmeye devam etmelisiniz. Uzmanlar eğer mümkünse bebeklerin 2 yaşına kadar emzirilmesini uygun görmektedir. Tabi bunun yanında ek gıdalarda verilmelidir. Bu ayda bebeklerin dişleri çıktığı için, biraz katı besinleri yemekte zorlanmazlar. Aile ile birlikte yemeklerden yemeye başlayabilirler. Bu ayda bebeklere kaşık kullanımını benimsetmelisiniz. Artık yemeklerini dökmeden kendileri yemeye bile başlayabilirler.

10 aylık bebekler için örnek beslenme menüsü

Sabahları anne sütü alıyorlarsa, emzirmeniz yerinde olur

Kahvaltı için, 1 çay bardağı kendinizin hazırladığı taze meyve suyu, tuzsuz ya da tuzu alınmış beyaz peynir, 1 adet yumurta sarısı, 1 tatlı kaşığı pekmez ya da reçel, yanında 3-4 adet bebek bisküvisi verilebilir.

Öğle yemeğinde ise, anne sütü ile sebze püresi verebilirsiniz. Sebze püresi yağsız etli ya da kıymalı olabilir.

İkindide bebeğinize 1 kase yoğurtla, 4-5 adet bebek bisküvisi ile meyve püresi verebilirsiniz.

Akşam yemeğinde de anne sütü ile muhallebi verilebilir.

Gece yatmadan önce yine anne sütü verebilirsiniz.

10 aylık bebek beslenmesi nasıl olmalı

Bebeğiniz bu ayda değişik lezzetleri tadabilir. Besinleri rahatça çiğneyebilir ve yutabilir. Daha önce yediği bir meyvenin bile tadını bilir. Yani bu ayda bebeğinizin damak tadı gelişmiş olacak. Bu nedenle bebeğinize besinler tek olarak vererek, tadını öğrenmesini sağlamalısınız. Daha önceden yaptığınız gibi meyveleri yoğurtla ya da başka bir besinle karıştırmayın. Bazı besinleri de sulandırarak ya da başka besinlerle karıştırıp vermeniz gerekebilir.  Bu onun sağlığı için faydalı olacaktır.

10 Aylık Bebek Beslenmesi

10 aylık olan bebek evde pişirilmiş yemekleri yiyebilir. Zaten bebekler bu ayda evde sizin yediklerinizden yemek ister. Kendine sizi örnek almak ister. Fakat onun yediklerine tuz ve baharat ilave etmeyin. Bebeğiniz sizin yediğinizden yediğini düşünecektir.

Bu ayda bebekler ailesiyle yemek yiyebilir. Bu nedenle düzenli yemek yemesi için, mutlaka yemek saati belirli olmalı. Bu aydan itibaren yemekler düzene sokulmalıdır. Bebeğiniz artık bu alışkanlığı kazanmalıdır.

10 aydan itibaren bebeklere verilen besinler artık temel besinlerdir. Bunları ek gıda olarak kabul etmeyin. Daha önceki aylarda anne sütünü tamamlayıcı besinler alıyorlardı. Artık yediği besinler daha ağırlıkta olmalı. Yemeklerini kendi yemeye başlamalı, onu kısıtlamadan yemesini sağlamalısınız. Dilediği gibi özgürce yemek yemelidir.

10 aylık bebek beslenmesinde dikkat edilmesi gerekenler

Bebeğiniz için hazırladığınız meyve püresine ya da meyve suyunun içine şeker ilave etmemelisiniz. Daha 1 yaşını doldurmadığı için sütte vermemelisiniz. Sütü vermek istediğinizde mutlaka sulandırın. Çünkü süt bu yaşlarda kansızlık, kabızlık ve alerji gibi etkilere neden olabilir. Yine alerji yapabilecek bal, yumurta akı gibi besinlerde verilmemelidir. Verdiğiniz besinleri tabakta kaşıkla, sulu olanları da bardakta vermelisiniz. Artık biberon kullanmayı ve bebeğinize emzik vermeyi bırakın. Verilecek sebze ve meyveler mevsiminde olmalı, tazelerinden seçilmeli ve doğal olmalıdır. Ancak gaz yapan soğan, pırasa, lahana gibi besinleri fazla vermemelisiniz.

]]>
5 Aylık Bebek https://www.bebekbakimi.gen.tr/5-aylik-bebek.html Sun, 25 Nov 2018 04:12:04 +0000 5 aylık bebek, artık ailenin içinde biraz daha hareketli hale gelecektir. Etrafındaki nesnelere uzanacak, bunları isteyerek eline almak için çabalayacaktır. Eline aldıklarını ağzına götürecektir. Bu nedenle biraz da 5 aylık bebek, artık ailenin içinde biraz daha hareketli hale gelecektir. Etrafındaki nesnelere uzanacak, bunları isteyerek eline almak için çabalayacaktır. Eline aldıklarını ağzına götürecektir. Bu nedenle biraz daha dikkatli olmak zorundasınız. Çevresinde ona zarar verebilecek her şeyi kaldırın. Özellikle küçük parçalar tehlikeli olabilir. Artık her şeyi tanımaya başlayacak. Oyuncaklarını hiç unutmayacak. Kendini bile aynada görse, yüzünde hafif bir gülümsemeyle kendini tanıdığını gösterecektir.

Bebeğiniz 5 aylık olduğunda tek heceli olan sesleri söylemeye başlayacak. Artık sese daha fazla duyarlı hale gelecek. Siz fısıldasanız bile buna tepki vermeye başlayacak. Küçük eşyalar bile gözünden kaçmayacak. Yattığı yerde dönecek, ayağa kaldırdığınızda yere basmaya başlayacak. Hareketli bir döneme girdiği için, bebeğinize bir yer minderi hazırlayın. Burada istediği gibi oynasın. Zararı olmayacak oyuncaklarını da yanına koyun. Onun için bir oyun alanı yaratın.

5 aylık bebek annesini biberonuyla gördüğünde beslenme zamanının geldiğini hemen anlayabilir. Bunu hareketleriyle göstererek, mutlu olduğunu ifade edebilir. Sadece anne sütü emen bebeklerde annesini gördüğünde aynı hareketleri yapar. Çünkü artık bebeğiniz duygularını daha kolay ifade etmeye başlar. Hem sevgisini, hem de kızgınlığını rahatlıkla anlatabilir. Üstelik bu ayda yabancı olan kişileri de daha iyi tanır ve tepki vermeye başlar.

Duyularının yanında bebeğinizin iletişim becerileri de gelişmeye başlamıştır. Çevresine sürekli yeni seslerle katılmaya çalışır. Kendisine kolay gelen heceleri tekrarlar. Su içerken bile ağzında köpürterek, kendini yanındakileri eğlendirmeyi sever. Artık oyun yapmaya da başlamıştır. Aguları eksik olmaz. Bu bebeğinizin konuşmaya çalışmasıdır. Bundan sonra sevdiği şeylere karşı kahkahayla gülmeye başlar. Hafifçe gıdıkladığınızda bile katıla katıla güler. Sizde onunla bir gülerseniz, bu onun için bir oyun haline gelir. 

5 Aylık Bebek

5 aylık bebeklerde oturma

Bu ayda bebekler oturmaktan hoşlanır. Tabi oturma pozisyonuna dikkat etmelisiniz. Sırtını biraz desteklerseniz, bebeğinizde elleriyle destek yapacaktır. Bu oturma sürelerini biraz kısa tutmalısınız. 6 ayın sonuna doğru daha rahat oturacaktır. Gün geçtikçe gelişen, güçlenen bebeğinizin gelişimine siz bile şaşıracaksınız. Oturduğunda bebeğinizi yastıklarla destekleyin. Çünkü istediği bir şeye uzanmak isterse bulunduğu yerde yuvarlanabilir.

5 aylık bebeklerde ek gıdaya başlanmalı mı

Aileler bebeklerine ek gıda vermek için istekli olsalar da, uzmanlar 6 ayın sonuna kadar ek gıdaya geçilmesini önermez. Anne sütü emiyorsa, bunun verilmesi, anne sütü almıyorsa formül süt verilmesini önerirler. Bebeklerde bazen ek gıdayı istemez. Ancak bazı bebekler besinlere karşı ilgi gösterebilir. Fakat siz doktorunuzun önerdiği gibi 6 aylık oluncaya kadar bebeğinize anne sütü vermeye devam edin.

5 aylık bebeğin gelişimi, oyun oynaması

Bebeğiniz için dişlerini kaşıyacak oyuncaklar alabilirsiniz. Bu onlar için faydalı olur. Rahatlıkla döndüğü için, onu yalnız bırakmamaya çalışın. Nesnelere ilgisi arttığından, oyuncakları farklı renklerde ve dokularda alınabilir. Oyun alanında oynarken ne kadar çabaladığını göreceksiniz. Bunlara uzanacak, heyecanlı zamanlar geçirecektir. Bebeğinizle aynanın karşısında zaman geçirebilirsiniz. Bu onun kendisini tanımasını sağlar. Buna tepki vererek güler, hoşuna gider. 5 aylık bebek müzik dinlemekten de hoşlanır. Ancak onu televizyon karşısında bırakmayın. Bebeğinizin aşı takviminde bu ay için aşısı yok. Fakat doktoruna aylık rutin kontrol için gidebilirsiniz.

]]>
8 Aylık Bebek https://www.bebekbakimi.gen.tr/8-aylik-bebek.html Sun, 25 Nov 2018 11:21:25 +0000 8 aylık bebek, artık ailenin içinde belirgin şekilde yer almaya başlar. Her türlü isteğini ağlamadan anlatabilir. Biliyorsunuz daha önceki aylarda derdini anlatmak için ağlamayı tercih ederdi. Artık susarsa bardağı 8 aylık bebek, artık ailenin içinde belirgin şekilde yer almaya başlar. Her türlü isteğini ağlamadan anlatabilir. Biliyorsunuz daha önceki aylarda derdini anlatmak için ağlamayı tercih ederdi. Artık susarsa bardağı gördüğünde sevinç gösterisi yapar, karnı acıktığında siz yemeği hazırlarken heyecanını hemen gösterir. Artık onun dilinden sizde anlamaya başlarsınız. Ancak yalnız kalmaktan endişe eder. Yanından ayrıldığınızda hemen huzursuzluğunu anlayabilirsiniz. Kendisine yabancı olanlara karşı daha farklı davranır, bu kişileri hemen anlar. Tepkisinden sizde bunu anlarsınız.

Anne sütünü hala emen bebekler besinlerinin yarısını sütten alır. Eğer annenin sütü yeterliyse, daha fazlasını bile alabilir. 8 aylık bebeklerde artık göz rengi de belirginleşir. Çevresindeki eşyaları keşfetmeyi sever. Eşyaları eline almayı, sallamayı, onlarla ses çıkarmayı, ağzına koymayı daha sık yapar. Artık bebeğinizin çıkardığı seslerde daha belirgindir. Yaptığı mimiklerde öyle. Etrafındaki kişilerin seslerini ve yaptığı mimikleri taklit etmeyi sever. Siz öksürdüğünüzde bebeğinizde öksürür, ardından güler. Sizlerin ilgisini çekmek için çığlıklar atar, kahkaha ile güler. Artık çevresini iyice tanımaya başlar.

8 aylık bebek artık daha hareketli olmaya başlamıştır. Aynı elleri gibi vücudunun diğer yerlerini de hareket ettirmeye başlar. Vücudunu tanımak ona ilgi çekici gelir. Oyuncaklarını, eşyaları daha iyi kavrar, ellerini daha iyi kullanamaya başlar. Parmaklarını kullanmaya da başlar. Baş parmağını, işaret parmağını bilinçli olarak kullanır. Bunlarla eşyaları iter, çeker, oynamaya başlar. Bu bebeğinizin araştırma yeteneğinin geliştiğinin göstergesidir. Bazen eşyaları parmağıyla işaret ederek göstermeye başlar. Bu dönemde sizin desteğinize ihtiyacı olur. Ona istediği uygun eşyaları vermeli, bunların isimlerini öğretmeye başlamalısınız. Tekrar ederek zaman içinde eşyaların isimlerini bebeğiniz öğrenecektir. Bunu kendi dikkati sayesinde kolayca yapacaktır. İstediği eşyalara dokunmasına yardımcı olabilirsiniz. İster emeklesin, ister yerde yuvarlansın, isterse sizin yardımınızla eşyalara ulaşsın. Fakat bunu bir şekilde yapmasına siz destek olacaksınız.

8 Aylık Bebek

8 aylık bebekte emekleme ve yürüme

Bu ayda bebekler destek almadan oturabilir. Kendisi tutunarak ayağa kalkabilir, bir yerden destek alarak ayakta kalmaya çalışır. Eğer bebeğinizin kollarının altından tutarsanız kendisi adım atmaya çalışır. Bebeklerin bir kısmı 8 aylık olduğunda sıralamaya başlar, bazıları da henüz bunu yapmaz. Ancak emekleme bebeğiniz için daha kolay yapılacak bir harekettir. Çevreyi keşfetme isteğiyle emeklemeyi daha sık yapar. Böyle merdiveni bile tırmanabilir.

Bebeğinizin yürümesine destek olmak için, tutunup iteceği tekerlik oyuncaklardan alabilirsiniz. Ancak bu konuda doktorunuza danışmalısınız. Bazen yürüteç denilen bu oyuncaklar bebeğiniz için zararlı olabilir. Birde bebeğiniz için uygun bir ayakkabı konusunda doktorunuza danışın. Ayaklarının yeterince güçlenmesi bakımından evde çıplak ayakla dolaşmasına da izin verin. Artık evde keşfe çıkmak için bebeğiniz daha sabırsız olabilir. Ancak onun için güvenliğe dikkat edin. Özellikle merdivenlere, sivri eşyalara yani zararlı olabilecek her şeye dikkat etmelisiniz. Prizlerde bile güvenliği özen gösterin. Artık evin içinde size daha fazla iş düşecek.

8 aylık bebeğin desteklenmesi için ne yapılabilir

Bu ayda bebeğiniz için çeşitli şeyler yapabilirsiniz. Mesela bardağı tutmasına yardımcı olmak için kulplu bardaklar alabilir, oyuncaklarını eşyaları öğrenecek şekilde eğitici olanlardan seçebilirsiniz. Ona vakit geçireceği basit oyunlar öğretebilirsiniz. Hem eğlenir, hem de öğrenir. Bebekler bu ayda fotoğraftan kendini bile tanıyabilir. Birlikte fotoğraflara bakarak eğlenebilirsiniz. Bu ayda bebeklerde uyku sorunu olabilir. Geceleri zamansız uyanabilir, ağlama krizine girebilir. Daha sonra yeniden uyur ya da ağlayarak sizi de huzursuz]]> 14 Aylık Bebek https://www.bebekbakimi.gen.tr/14-aylik-bebek.html Sun, 25 Nov 2018 22:36:21 +0000 14 Aylık Bebek, artık bebeğiniz size daha hareketli ve daha az iştahlı gelebilir. Bununla birlikte bebeğinizi zayıflamış olarak görebilirsiniz. Bu ay itibari ile normal bir durumdur. Bu dönemde bebek kendi başına yemek yemek istey 14 Aylık Bebek, artık bebeğiniz size daha hareketli ve daha az iştahlı gelebilir. Bununla birlikte bebeğinizi zayıflamış olarak görebilirsiniz. Bu ay itibari ile normal bir durumdur. Bu dönemde bebek kendi başına yemek yemek isteyecektir. Ellerini keşfederek sürekli ellerini kullanır. Bu ayda korku duygusu gelişir ve pek çok şeyden korkar. Özellikle saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi gibi. Banyoyu artık oyun haline getirmenizde fayda olacaktır zira banyodan hoşlanmamaya başlayabilir. Banyoda yapacağınız oyunlar ve oyuncaklar ile onun için keyifli bir banyo yapabilirsiniz. 14-15. aylarda azı dişi çıkarma dönemine girebilir veya 19. aya kadar bu süreç devam edebilir. Diş çıkarma çocuğunuz için sıkıntılı bir dönem olabileceği için bu dönemde ebeveynlerin daha duyarlı ve bebeğinize daha anlayışlı olmanız gerekmektedir. Bu sıkıntıları gidermek için sizde bebeğinize yardım edebilirsiniz, örneğin ona soğuk diş kaşıyıcılar verebilir diş kaşıyıcı bisküvilerle yardımcı olabilirsiniz. Bu ay bebeğinize oyun şeklinde organlarını öğretebilir, kağıt ve kalem vererek bunları elinde tutmasını sağlayabilirsiniz. Ona uygun çatal kaşık alıp kendi başına bunları kullanarak yemek yemesi için onu teşvik edebilirsiniz. Şuana kadar kitap okumamışsanız artık bu dönemde ona kitap okuyabilirsiniz. Kitap resimleri dikkatini çekebilir beraber kitap sayfalarını çevirebilirsiniz. Size yardımcı olduğunu hissetmesi bebeğinize mutluluk verecek ve başarı hissi duyacaktır. 


14 Aylık Bebek
14 Aylık Bebek, bebeğiniz bu aylarda ilk defa hayır demeye başlayabilir. Bunun nedeni  bağımsızlığını ilan etmek ve bir birey olarak kendini göstermek istediğindendir. Bu durum geçici bir durumdur o yüzden fazla büyütmemeniz gerekmektedir. Ebeveynlerin bebeklerine verdikleri tepkilerde model olacağı için tepkilerimizi ona göre belirlemeliyiz. Bu ayda herhangi bir aşı bulunmamaktadır. Bebeğiniz bu aydan önce yürümeye başlamamış ise yürümeye başlayacaktır. Evinizi bebeğinize göre dizayn etmekte fayda vardır. Çünkü bebeğiniz yürüdüğü için evdeki tehlikelerle karşı karşıya kalabilir. Sizi taklit etmeye başlayacaktır. Giydirdiğiniz çorap veya ayakkabısını geri çıkartabilir. Bunu bir oyun halinde yapar. Evde ilgilendiği şeyleri işaret ederek almak istediğini belli eder. Jest ve mimikleri hala yoktur ama emirleri yerine getirir. Bebeğiniz yabancı kişilerle iletişime girmek istemeye bilir ve yabancılardan kaçarak onlardan korkabilir. Yabancılarla iletişime girmesi için ısrarcı olmak yerine destekleyici olarak ona yardımcı olabilirsiniz. Bu ayda artık  iki aşamalı soruları ve istekleri yerine getirebilecek beceriye ulaşmıştır. Örneğin odana git ve bana topunu getir dediğinizde bunu anlar.  Kendi yaşıtları ile hala iletişime girmeden oyunlar oynamaktadır. Bu yaştaki bebekler hala yaşıtları ile benzerlik gösteren oyunlara girmezler. Çünkü o hala sosyalleşmenin farkında değildir.  Bu dönemdeki çocuklar akranlarının kendisi gibi olduğunu hala bilmemekte ben merkezli düşünmektedir. Bu da davranışlarına yansımaktadır. Bunu kendinize fazla dert etmemeniz gerekmektedir. Çünkü bu bir dönemdir ve bebeğiniz büyürken bu davranışları da değişecektir.
]]>
Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebek-gelisimi.html Mon, 26 Nov 2018 12:49:29 +0000 Bebek Gelişimi, Yeni doğan bebekler ilk önce ev halkı için ve özellikle anne için yeni bir yaşam başlangıcı olmaktadır. Bebeklerin ilk günlerde genel itibariyle uyuması, meme emmesi, kaka yapmadı ve çiş yapması dışında fa Bebek Gelişimi, Yeni doğan bebekler ilk önce ev halkı için ve özellikle anne için yeni bir yaşam başlangıcı olmaktadır. Bebeklerin ilk günlerde genel itibariyle uyuması, meme emmesi, kaka yapmadı ve çiş yapması dışında fazla bir eylemi olmamaktadır. Sadece yeni tanıştığı bu dünyayı keşfetmeye başlarlar ve bundan dolayı yeni olan yaşamayı öğrenmeye çalışmaktadırlar. Dünyayı ilk önce gözleriyle keşfederler, sonra elleriyle keşfederler, sonra bacaklarıyla kaşfetmeye başlamaktadır. İlk günlerde sadece varlığıyla hayatınızda var olduğunu düşünmüş olduğunuz bebeğiniz, ailenize katılmasıyla beraber aslında siz anne babaları fazlasıyla etkilemektedir. Bebeğiniz doğduğu andan itibaren çaresizlik içerisinde sizin ilginize, sizin bilginize ve sevginize muhtaç olmaktadır. Size bağımlı ve muhtaç olan bebeğiniz her şeyiyle kendine özgü özellikleriyle ve davranışlarıyla beslenmesi, uyuması, ağlaması kendine özgü olmaktadır.

1 Aylık Bebeklerde Gelişim

Bebekler ilk ay itibariyle ağızlarını açarlar, emzik ararlar, emme ve yutma hareketleri gerçekleştirirler. Ellerini yumruk yapıp ağzına doğru götürmek için çaba sarf ederler. Uyanık oldukları zaman sizin yüzünüze bakar ve sesinizi dinlemeye yeltenirler. Bebekler oynadıkları zaman ayakları ve ellerine dayanıp itebilir. Sırt üstünden yana doğru dönmeye çalışırlar ve sizin parmağınızı emmeye çalışırlar. Acıktıkları zaman, huzursuz olduklarında ve sıkıntılı oldukları zaman ağlayarak ilişki kurmaya çalışırlar. Günün büyük bir kısmını uyuyarak geçirirler, birkaç saatte bir uyanıp beslenmeye çalışmaktadırlar. Oturur durumdayken baş kısmını ara sıra dik tutarlar. Yüzü koyun yatırılınca başını titreterek kaldırabilirler. Bebekler avuç içerisine koyulan parmağı sıkı sıkı tutarlar. Çıngırak ve zil sesine ilgi oluştururlar ve hemen tepki verirler. Bakışlarını yanına gelen kişiye yöneltirler.

Bebek Gelişimi

1 Aylık Bebeklerde Gerçekleşen Değişiklikler

Göz kasları gelişme gösterdikçe göz hareketlerini daha kontrollü yapmaya başlamaktadırlar. Göz kasları hala tam olarak gelişmediğinden dolayı zaman zaman göz kaymaları gerçekleşebilir. Bebeğin kişiliği gelişme gösterir, bu nedenden dolayı da bazı bebekler huysuz ve çok gürültülü olduklarında diğer bebekler sakin ve sessiz olabilirler. İlk ayın sonuna doğru, sizin konuşmalarınıza karşılık verirler, sesinize ve dokunmanıza yanıt olarak gülümsemeye başlarlar. Bu bebeğinizin sosyalleşmeye başlaması anlamını taşımaktadır. Bebeklerin beslenecekleri saatler gittikçe daha düzenli hale gelir. Bebeğinizin yüz ifadelerini ve onun çıkarmış olduğu sesleri taklit etmeniz gerekir. Bebeğinizin kulağına hafif bir ses tonuyla konuşarak müzik söyleyebilirsiniz. Basit ninniler söyleyerek, tekerlemeler ve halk türküleri bebeğiniz için dinlendirici ve sakinleştirici etki oluşturacaktır. Bebeğinizin baş kısmını destekleyerek omzunuzda taşıyabilirsiniz böylece çevreyi görmesini ve kendini eğlendirmesini sağlarsınız. 20-30 cm. mesafeden bebeğinize resimler gösterebilirsiniz ve bebeğinize basit şekilli olan parlak renkli yada siyah beyaz şekiller, oyuncaklar gösterebilirsiniz. Yatağının kenarlarına küçük olan hareketli, parlak olan hayvan figürleri, ayna ve çıngıraklar asmanız bebeğinizin ilgisini çekecektir.

Bebek gelişimi sağlıklı olması için mümkün oldukça bebeğinize sadece anne sütü vermeniz gerekir. Eğer bebeğinize herhangi bir nedenden dolayı anne sütü veremiyorsanız veya sütünüzün yetmediğini düşünüyorsanız eğer doktorunuzun önermiş olduğu hazır mamaları vermelisiniz. Bu dönem içerisinde mecbur olmadıkça inek sütü kullanmamak gerekir. Bebeğinizin beslenmeye başlamadan rahat ve huzurlu olmasını sağlamalısınız. Bebeğinizin altı kirliyse eğer bebeği emzirmeden önce altını değiştirmeniz gerekir. Bebeğinizin uyanık olduğuna ve beslenmeye hazır olduğuna emin olmanız gerekir. Bebeğinizi emzirdikten sonra mutlaka gazını çıkarmalısınız.

]]>
2 Aylık Bebek https://www.bebekbakimi.gen.tr/2-aylik-bebek.html Mon, 26 Nov 2018 14:06:32 +0000 2 aylık bebek, Bebeğiniz doğdu ilk ayını atlattı ve artık 2 aylık oldu. Bebeğinizin ikinci ayında size sürprizler yapıp, gülüşünüze size cevap verecektir. Kendisine yardım edecek kişilere ellerini açmaya başlayacak v 2 aylık bebek, Bebeğiniz doğdu ilk ayını atlattı ve artık 2 aylık oldu. Bebeğinizin ikinci ayında size sürprizler yapıp, gülüşünüze size cevap verecektir. Kendisine yardım edecek kişilere ellerini açmaya başlayacak ve bakışlarını odaklamayı öğrenmeye başlar. İşte bu ayda bebek emerken annesiyle sağlam ilişki kurmaya başlanır. Kısa zaman içinde duyma, görme ve gülmeye başlar.

Uyum dönemi dediğimiz birinci ayını atlatan bebeğin ikinci ayında en büyük yardımcısı insan yüzü olacaktır. Bebeğinizle ilgilenirken, altını değiştirirken, emzirirken yüzünüzü yakın tutup onunla konuşmaya mimiklerinizle eğlendirmeye çalışın size aynı şekilde cevap verince şaşırmayın ve siz devamlı yaptıkça verdiği tepkiyi görünce sevineceksiniz. Bebeğinizle bakışmalar devam ettikçe onun gözleri yavaş yavaş hareket edecek ve başıyla birlikte gözleri de hareket ettirecektir. Özellikle siyah ve beyaz gibi zıt renkler ilgisini çekecek odasındaki olan nesnelere ilgi duymaya başlayacak. Sizinle bakışırken hareket eden bir nesne gördüğü zaman kafasını çevirebilir. Çünkü hareketlere karşı duyarlı olacak ikinci ayında.

Bebeğin bu ikinci ayında size güven duyduğunun işaretlerini almaya başlayacaksınız. Sizi gördüğünde gülmeye, bazı mimik hareketlerini bilinçli bir şekilde yaptığını fark edeceksiniz. Size uykusunda bile gülmeye başladığını gösterecek ve bu sizi çok mutlu edecektir. Üzüldüğünde ise mimik hareketleriyle size anlatacaktır. Sizinde bu aylarda ev işlerini yaparken kanguru yardımıyla yanınızda taşırsanız bebeğinizi gündelik hayata taşımış ve sizin nefes alışverişiniz onun için çok faydalı olduğunu unutmayın.

2 Aylık Bebek
Bu aydan sonra size verilen ve bundan sonra geçerli olan bir tek kural var sizin ruh halinizi bebeğe yansıyacak, siz ne kadar rahat olursanız o da rahat olacaktır. Bunu kesinlikle unutmayın. Onun keyifli anlarında yüzünüzü yaklaştırıp mimikler yapıp ve ellerinizi çırpın ve arada sırada ayağa kalkıp sizi takip edip etmediğine bakın. Siz böyle hareketler yaptığınızda ellerini birleştirdiğini göreceksiniz. Ağlama dışında farklı sesler de çıkaracaktır. Anneliğin ilginç bir yanı zamanlarda ortaya çıkmaktadır. Başka çocukların seslerinden anlayamadığınız sesleri kendi çocuğunuzda anlayacak ve onun ihtiyacına cevap vereceksiniz. 2 aylık bebek günde 16 saat uyuyabilir. Bilhassa geceleri uyurken aşırı gürültüden kaçının daha iyi uyumasını sağlayarak uyku düzenini oturtmasını sağlamış oluruz.

Bu dönemde bebeğinizde değişik hareketler görmeye başlayacaksınız. Uyuma sırasında değişik pozisyonlara girebilmektedir. Meme emerken bile diğer memeye geçmek isteyebilir. Sizin verdiğiniz seslere karşılık sesler vermeye ve hatta agulamalara başlar. Böylece karşılıklı bir sohbet dönemi başlayacağının işaretidir. Bebeğinizle doğal konuşmaya çalışın. Ne kadar doğal konuşursanız ileride konuşma biçimi o kadar doğru olacaktır. Yine aynı şekilde onunla konuşurken yüzüne eğilerek ona ismiyle seslenmeye çalışın. Anne geldi, baba geldi gibi kelimeler kullanarak kendinizi tanıtın. Canım, bitanem ve bebeğim gibi kelimeleri sık sık kullanın. Konuşmalarınızı hareketlerinizle anlatın ve yemek yerken elinizle gösterin. Altını temizlerken yada beslerken sürekli konuşarak onunla sohbet edin. Bunları bu aydan itibaren devamlı yapabilirsiniz. Evde müzik çalmak onun dikkatini çekecektir. Çok gürültülü müzikler hariç hafif ağırlıkta müzikler dinletebilirsiniz. Bazı bebekler süpürge sesi gibi seslere de tepki vermektedirler. Bazı müzikler hırçınlaştırabilir rahatsız edebilir bazıları ise, sakinleştirebilir. Bebeğiniz ikinci ayında değişikliklere bürünmeye ve ilgi göstermeye başlayacağı bir aydır.

Özetleyecek olursak bebeğinizle bu aydan itibaren ilişki kurmaya, onunla sohbet etmeye, müzik dinletmeye, yaptığınız hareketlerle onun ilgisini çekmeye çalışmalı ve ona size karşı duyacağı güven duygusunu geliştirmeye çalışacaksınız. Duyduğ]]> 20 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/20-aylik-bebek-gelisimi.html Tue, 27 Nov 2018 08:31:11 +0000 20 Aylık Bebek Gelişimi, Bebeğiniz bu aylarda, kolay işlerde size yardım etmek ister. Mutfakta veya evin içinde yaptığınız işlere dahil olmak ve yardımcı olmak ister. Kirli çamaşırları sepete, oradan da makineye doldurur v 20 Aylık Bebek Gelişimi, Bebeğiniz bu aylarda, kolay işlerde size yardım etmek ister. Mutfakta veya evin içinde yaptığınız işlere dahil olmak ve yardımcı olmak ister. Kirli çamaşırları sepete, oradan da makineye doldurur ve hatta sizi taklit ederek düğmeye bile basabilir. Çok rahatlıkla koşar ve merdiven çıkar. Merdiven çıkmayı çok sever fakat inerken yardımınıza ihtiyaç duyacaktır. Arkadaşlarına vurabilir. Bu genellikle merak duygusundan kaynaklanır; “ona vurursam ne olur” sorusunun cevabını deneyerek öğrenir. Bu ayda öfke patlamaları normaldir. Bebeğiniz her şey hakkında kendine ait fikirlere sahip olmaya başlamıştır.

Paylaşmayı Öğretmek

Paylaşmak öğrenilmesi oldukça zor bir şeydir. Çocukların üç yaşına girene kadar paylaşmasını çok zor öğrenir, ancak temellerini şimdiden atabilirsiniz. Çocuklar paylaşmayı, uzun bir ara paylaşma tecrübeleri edinerek öğrenirler. Hangisi benim, hangisi senin, hangisi babasının, hangisi annesinin, eğer evde köpek besliyorsanız, hangisi köpeğin olduğu hakkında konuşmanızda fayda vardır. Paylaşma davranışını göstermek de yararlıdır. Örneğin bir elmayı ikiye bölünüz.''Benim bir elmam var ve ben onu seninle paylaşmak istiyorum'' diyebilirsiniz.

20 Aylık Bebek Gelişimi
Evinizde başka bir çocuk var ise, çocuğunuz paylaşmayı daha hızlı öğrenecektir. Sadece ona ait olan ve paylaşması gerekmeyen bazı şeyleri olmasına özen gösterin. Çocuğunuz paylaşmayı öğrenmek için sizin yardımınıza çok ihtiyaç duyacaktır. Sabırlı olun ve çocuğunuz biraz daha büyüyünceye kadar gerçek bir paylaşmı görmeyebilirsiniz. 

20 Aylık Bebeğinizin Gelişimini Nasıl Yardımcı Olunur

Evde yaptıklarınızı taklit etme isteğine karşı çıkmayın. Ona kolay görevler verin ve sınırlar koyun. Dolaptan getirebileceği bir şeyi getirmesini isteyin. Makinelerin düğmesine sadece sizin basacağınızı öğretin.  

Bazı anneler, bu aylarda kardeş düşünmeye başlayabilirler. Böyle bir düşünceniz varsa, bebeğinizi kardeşe  hazırlamak için, ona anlatmanız doğru olur. 

Gece uykularında emziği bırakmayı öğretmeye deneyebilirsiniz. Biberon içinse; gündüz su, meyve suyu ve sütü genelde bardakla verin ve biberon ile içtiği oranı sınırlandırarak başlayın. Biberonu sadece mama sandalyesinde kullanmasına izin vermek gibi yöntemler kullanabilirsiniz. 

Bebeğiniz araştırmayı sever. Dışarıda olduğunuz sürece, güvenliğini sağladığınız müddetçe merak ettikleri ile dilediği kadar ilgilenmesine izin verin. Bırakın herhangi bir çiçeği dakikalarca incelesin, bir taşta otursun, kedileri veya köpekleri sevsin. Dünyayı bu şekilde öğrenecektir. 

Bebeğinizle Nasıl Oynayabilirsiniz

Bu aylarda bebeğinizi parmak boyaları ile tanıştırabilirsiniz. Bu iş için mama sandalyesini kullanabilirsiniz. Ona bir kâğıt verin ve boyalarını açın ve özgürce denemesine tadını çıkarmasına  izin verin. Teker teker renklerle oynaması, onun için öğretici ve eğlenceli geçecektir. 

Nesne devamlılığını geliştirmek için, sakla bul oyunlarına devam edin. Elinize herhangi bir şeyi alın ve arkanıza götürerek sorun; “top nerede” veya hangi elinizde olduğunu bulmayı öğretin.

]]>
Anne Karnında 6 Aylık Bebek https://www.bebekbakimi.gen.tr/anne-karninda-6-aylik-bebek.html Tue, 27 Nov 2018 21:06:59 +0000 Anne karnında 6 aylık bebek, hamileliğin altıncı ayında yani 21,5 ile 26 haftalar arasındayız bu dönemlerde belirgin olarak anne adaylarında tansiyon düşme eğilimi meydana gelir, özellikle yaz aylarında daha belirgin o Anne karnında 6 aylık bebek, hamileliğin altıncı ayında yani 21,5 ile 26 haftalar arasındayız bu dönemlerde belirgin olarak anne adaylarında tansiyon düşme eğilimi meydana gelir, özellikle yaz aylarında daha belirgin olur. Bunun iki göstergesi daha dorusu uzmanlar bu dönemde anne adaylarının birincisi istirat etmesini önerir ve ikincisi anne karnında bebeğe daha fazla kan gitmesini amaçlarlar. Bu yüzden anne adayları bu dönemlerde tansiyonun düşmesini bir hastalık olarak değil belirti olarak görmesi lazım. Tansiyonun düşmesi ile bebeğe hiç bir zarar gelmez.

Bu durumlarda anne adayının yapması gereken sırt üstü uzanarak ayaklarını yüksekte tutması tansiyonun normale geleceğini görecektir.

Bu ay içerisinde 24 ile 28 haftalar arasında anneye, şeker yükleme testi denilen bir tedavi uygulanır, (halk arasında şeker tarama testi) diyede bilinir.
Yapılan test sırasında anne adayına önce 50 gr glikoz içirilir. Bir saat sonra kan glikoz değeri kontrol edilir. test sonuçlarının tespiti sırasında glikoz seviyesi 140 mg/dl altında olduğunda anne adayının gebelik şekeri olmadığı sonucuna ulaşılır. Eğer 140mg/dl üzerinde bir sonuç çıkarsa 100 gr glikoz testinin yeniden yapılması gerekir. 3 saat süren yüklemenin sonucundan, annenin gebelik şekeri olup olmadığı kesin sonuçlanır. Bu süreçte anne adaylarının aşırı fiziksel hareketlerden kaçınmalı, herhangi bir şey yememesi daha doğru sonuçlanmasında etkilidir.

Anne Karnında 6 Aylık Bebek
Anne adayının gebelikten önce şeker hastalığı olup, olmadığı çok önemlidir. Gebelik döneminde yapılan glikoz testi anne adayının şeker hastalığı olup olmadığını öğrenmek amacı ile yapılır. Eğer anne adayı şeker hastalığı taşıyor ise bu durum hem anne adayı, hemde bebek için risk taşır. Bunlar annen adayının gebelik zehirlenmesi, yüksek tansiyon, erken doğum vede düşük gibi sorunlar görülmektedir.

Gebelik döneminde glikoz testinin sonucu ortaya çıkan şeker hastalığı, anne adaylarının kan şeker seviyelerini kontrol altında tutulması, oluşabilecek riskleri azaltır. Şeker hastalığı görünen anne adaylarında bebekte oluşabilecek riskler şöyle sıralayabiliriz.
 • Doğumdan sonra bebekte hipoglisemi (kan şekerinin düşmesi), hipokalsemi, polisitemi, hiperbiluribinem yani sarılık.
 • Bebeğin olması gerekenden küçük olması.
 • Bebekte solunum yetmezliği.
 • Doğum sırasında akciğerinin fazla gelişmemesi.
 • Böbrek anomalileri olması.
 • Beyin ve santral sinir sistemi normalden uzaklaşması yada sapması.
 • Kulak anomalilerin olması
Bu dönemde bebekte kulak kemikleri çekiç, örs ve üzenge adını verdiğimiz, orta kulak kemikleri hızlı bir şekilde gelişmeye başlıyor. Bundan yola çıkarak bebeğin artık işitme duygusunun geliştiğini söyleyebiliriz, bu zamanlarda bebek anne, baba ve çevresindeki yüksek frekanstaki sesleri  duyabilir anlamına gelir. Bu dönemden sonra anne adayları yüksek sesli ortamlardan kaçınmaları önerilir. Bu dönemde bebekler oldukça hareketlidir, özellikle hıçkırık, sağa sola dönmeleri yavaş yavaş anne adayları tarafından hissedilir.
]]>
11 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/11-aylik-bebek-gelisimi.html Wed, 28 Nov 2018 05:51:11 +0000 11 aylık bebek gelişimi, artık bu aydan  sonra çocuklarda sıralamaya, ufak oyunlar oynama onların hoşuna gidecektir. Bebekler bu dönemde her yaptığınızı taktir eder, artık günlük işlerde bunun bir parçası olur. Artık kendi 11 aylık bebek gelişimi, artık bu aydan  sonra çocuklarda sıralamaya, ufak oyunlar oynama onların hoşuna gidecektir. Bebekler bu dönemde her yaptığınızı taktir eder, artık günlük işlerde bunun bir parçası olur. Artık kendi çapında düzene girmeye başlar, oyuncaklarını raflara koyması yada raflardan oyuncaklarını almaya çalışır. Kesin  komutları algılar ve yapmaması gerektiğini anlar. Bu dönemlerde sizinle birlikte kitaplara bakar görsel olguların tümü dikkatini çeker resimler, televizyon, gazete gibi. Sevdiğiniz oyuncağı elinden aldığınızda sinirlenir ve itiraz eder. Taktik yolu ile öğrenir. Mesela elindeki eşyaları size uzatır, yada oyuncağı ile televizyonu açıyormuş gibi yapar. 11 aylık bebek annesi yada babası ile vakit geçirmekten ve onlarla oynamaktan çok hoşlanır. Örneğin sakla bul oyun tarzından  hoşlanır. Kapalı yada ters çevrilmiş kabın içindeki oyuncağı bulur. 

Çocuklarda oyun gelişim üzerinden çok etkilidir. Çocuklar birbirleri  ile oynamadıkları halde yan yana oturarak, birbirlerinin oyuncaklarla ilişkisini inceler, bunları kendi kendilerine kelimelere dökerek diğerlerinin düşüncelerinden öğrenirler. Onların hassas oyunlarındaki dengeyi gözlerken bir oyuncağın kavgasız paylaşılmasını sağlamaktır. Günlük hayattaki eşyalar da ilgisini çeker. Kırılmayacak şişeler, kavanozlar ve kapaklar ile oyun oynaya bilirsiniz. Büyük, canlı renkteki ve hareketli dergiler veya kitaplar alabilirsiniz. Büyük, canlı renkli resimler dikkatini çeker. ''Köpek nerede İşte buradaymış. Peki ya top'' gibi sorular sorularak daha hızlı öğrenmesini destekler. Çok hareketli çocuklar bile ebeveynlerin kucaklarında kitaptaki resimlere ilgi duyar. Çocukların kitap okuma yöntemleri farklıdır bunlar kitabın sayfalarını karıştırmak, işaret parmakları ile işaret etmek, sayfaların kenarlarını katlamak, hatta ısırma şeklide olabilir. Kitap okuma esnasında çocukların ilgisi çeken yerler de çocuklar masallardan hoşlanacak ve sizden defalarca okunmasını bile isteyeceklerdir. Bu gibi durumlarda bir sayfada durur yada bir kelimeyi işaret ederlerse kelimeyi yavaş yavaş söyleyin. Kitap okumakla hem dil yeteneğini hem de kavrama yeteneğini geliştirir.

11 Aylık Bebek Gelişimi
11 aylık bebek gelişimine katkıda bulunmak ebeveynler için şöyle sıralanabilir, beslenme esnasında aile sofrasına oturttun. Küçük porsiyonlar halinde yeni yiyecekler deneyin.  Kendi beslenmesine izin verin, gerektiğinde yardım edin. Her gün  pütür oranını arttırın. Eğer artık pütürlü mama yemek istemiyorsa meyve tüketmesine izin verin. meyve pürelerini çok ezmeden yenilmesine dikkat edin.

Bazı bebekler yürümeye onuncu ay gibi erken başlarken bazıları neredeyse 16-18 aya kadar gecikebilir. Bebeklerde yürüme bir bakıma ihtiyaç meselesidir. Örneğin erken yaşta emekleyen vede hızlı emekleyen bebeklerde daha geç yürüme görülmüştür. Bunun sebebi istediği yere emekleyerek rahat bir şekilde ulaşabilmesidir.
]]>
4 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/4-aylik-bebek-gelisimi.html Thu, 29 Nov 2018 04:38:32 +0000 4 Aylık Bebek Gelişimi, bebeğiniz artık 4 aylık ve artık dış dünya ile iletişimi başladı muhtemelen bu ay bebeğinizde oluşacak değişimler sizinde dikkatinizi çekmeye başlayacak. Bebeğiniz artık daha çok ses çıkarmaya ba 4 Aylık Bebek Gelişimi, bebeğiniz artık 4 aylık ve artık dış dünya ile iletişimi başladı muhtemelen bu ay bebeğinizde oluşacak değişimler sizinde dikkatinizi çekmeye başlayacak. Bebeğiniz artık daha çok ses çıkarmaya başlar ve sesli kahkahalar atar. Çevredeki seslere tepkiler verirler ve sesin geldiği yöne bakabilirler. Avucuna koyacağınız herhangi bir nesneyi tutabilir. Objeye uzanabilir, yattığı yerde dönebilir, şayet destek verirseniz oturabilir, başını artık tamamen dik tutmaya başlamıştır. Ağzını şapırdatarak değişik sesler çıkarabilir, yüzüne değişik ifadeler takınabilir. Evdeki farklı kişileri tanır onlara sıcak tebessümler edebilir, oyunlardan ve oyuncakları sever. Gece boyunca hiç uyanmadan uyuyabilir. 

4 Aylık Bebek Gelişiminde  bebeğinizin vücudunda olabilecek değişimler ise, ilk dişini çıkarabilir bu süreç hem bebek için hem anne için oldukça zorlayıcı süreçlerdendir. Bu dönemde bebekte bir takım huzursuzluklar görülür, annenin bebeğine rahatlatıcı tavrı da bebeği olumlu etkiler. Bu dönemde görmesi tamamlanmıştır. Artık renkleri tamamı ile görür çevresindeki nesneleri ve kişileri ayırt edebilir. Duyması da tam olarak gelişmiştir çevredeki sesleri tam olarak duyar ve tepki verir kendisi de anlamsız sesler çıkarır. El parmak koordinasyonu gelişir yapmak istediği parmak hareketler ini yapmaya başlar. Artık bebeğiniz oyun oynamaya başlayacak zamana gelmiştir ona tutabileceği kavraya bileceği şeyler verebilirsiniz. Oyun için birazcık daha zaman ayırabilirsiniz. Bebeğinizin olumlu davranışlarını onaylayıp onu överek, kucaklayarak övebilirsiniz. Bebek beslenmesinde bu aylarda ek gıdalara başlayarak devam edebilirsiniz. Her gıdaya tek tek başlanmalı ve azar azar verilmelidir. Kesinlikle bebeğe bu konuda ısrarcı olunmamalıdır. 

4 Aylık Bebek Gelişimi
4 Aylık Bebek Gelişiminde bakımında tehlike oluşturabilecek oyuncak ve materyallere dikkat edilmesi gerekmektedir. Bebeğiniz emzik kullanıyor ise bunun hijyenine önem göstermek gerekmektedir. Diş çıkartmaya başladı ise diş kaşıyıcılar ın hijyenine özen gösterilmesi gerekmektedir. Bu ay 2.karma aşısı ve normal kontrolleri için doktoruna götürebilirsiniz.   
]]>
16 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/16-aylik-bebek-gelisimi.html Thu, 29 Nov 2018 05:59:31 +0000 16 aylık bebek gelişimi, artık bebeğiniz çevresindeki olaylara karşı kendi isteğiyle tepki verebilir. Seslerden rahatsız olabilir, bundan hoşlanmaz ya da kokabilir. Bu durumda bebeğinize yardımcı olmalısınız. Korkt 16 aylık bebek gelişimi, artık bebeğiniz çevresindeki olaylara karşı kendi isteğiyle tepki verebilir. Seslerden rahatsız olabilir, bundan hoşlanmaz ya da kokabilir. Bu durumda bebeğinize yardımcı olmalısınız. Korktuğu sese karşı verebileceği tepkileri ona siz öğretmelisiniz. Kulaklarını kapatmasını ve böyle korunabileceğini gösterin ona. Bundan nasıl korunacağını öğrenmesi gerekir. Artık bebeğinizin algısı sürekli gelişmektedir. Eline geçen kalemleri ağzına sokmaz, bunlarla resim yapabileceğini bile öğrenebilir.

16 aylık bebek uyku düzeni

Bu döneme kadar genellikle kısa süreli sabah uykusu olan, uzun bir öğle uykusuna yatan bebeğiniz, muhtemelen sadece uzun bir öğle uykusuna çevirecek. Ancak bu düzen kuruluncaya kadar sabahları biraz dikkatli olmanızı öneririz. Bu süreçte evde vakit geçirerek bebeğinizin uyum sağlamasına yardımcı olabilirsiniz. Ay sonuna kadar yeni düzeni oturmuş olur.

Bebeğiniz için kurallar koyun

Bu aydaki bebekler genellikle annelerinin sınırlarını zorlamayı alışkanlık haline getirebilir. Sizin koyacağınız kuralları delmeye çalışır. Mesela dokunma dediğiniz eşyalara dokunma isteyebilir. Sizin yapmanız gereken tutarlı olmaktır. Bu şekilde bebeğiniz size güvenmeyi öğrenir. Siz yapmasını istemediğiniz davranışlar karşısında bebeğinize gülerseniz, ona karışık bir mesaj verebilirsiniz. Bebeğiniz nasıl hareket edeceği konusunda karasız kalabilir.

Sizin koyduğunuz kuralları çiğneyen bebeğinize bağırmamaya çalışın. Bu durumlarda sadece bunu yapmaması gerektiğini söylemeniz gerekir. Merak etmeyin bebeğiniz sizi anlayacak. Ne yapması gerektiğini deneyerek öğrenmiş olacak. Koyacağınız kurallar bebeğin sorumlu bir birey olmasına yardımcı olacak. Ailede en önemli unsur kurallardır.

16 Aylık Bebek Gelişimi

16 aylık bebeklerde artık onları yönlendirecek, kısıtlayacak kelimeler kullanılabilir. Mantıklı kurallar koyarak, bunları uygulamaya çalışın. Bebeğiniz bunlara uymasa bile, uyması için ona yardımcı olun. Tekrar etmekten sıkılmayın, ancak onu cezalandırma yoluna da gitmeyin. Bunun yerine yönlendirme ve eğitme çabasında olun.

Bu dönemde bebeğiniz mama sandalyesinde, araç koltuğunda oturmayı istemeyebilir. Çünkü etrafı keşfetmeyi, koşmayı, hoplamayı daha cazip bulur. Bu nedenle onlara oturmayı sevecek şekilde hareket edin. Gerekirse kitap okuyun, masal anlatın, oyuncaklarla ilgisini bu yöne çekin.

16 aylık bebekler anneye düşkün olur

Genellikle bebekle ilgilenen annedir. Bu yüzden onun gözünde annesinin yeri başkadır. Ona yemek yediren, uyutan, masal anlatan, banyo yaptıran her zaman annesidir. Bu nedenle sizi zorlasa da, bebeğinizin size düşkün olmasına alışmalısınız. Fakat bu baba açısından pek kabul görmeyebilir. Devamlı annesini tercih eden bebeğiniz, babanın sınırlarını zorlayabilir. Bu açıdan babanın da bebeğin bakımında etkin rol almasını tavsiye ederiz. Siz bazı görevleri eşinize bırakabilirsiniz. Evde olduğu zamanlarda eşiniz bebeğin bakımında size yardımcı olmalı. Hem bu sizin işinize yarayacak, biraz dinlenmiş olacaksınız. 

16 aylık bebek gelişiminin desteklenmesi

Bebeklerin hızlı bir gelişim sürecinde olması nedeniyle, onlara biraz destek olmanız yararlı olacaktır. Yaşamında düzeni kurmalarına siz yardımcı olun. Normal düzeni bozmamaya çalışın. Uyku saatlerini, yemek düzenini aksatmayın. Herhangi bir nedenle bunları yerine getiremezseniz, bunu bebeğinize açıklamaya çalışın. Artık sizi anlayabilecek kadar büyüdü.

Bu ayda henüz televizyon izlemesi için küçük olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yerine geliştireceğiniz aktiviteler ile onun zamanını değerlendirebilirsiniz. Evde dişlerini fırçalamasına yardımcı olun. Ancak diş macununu yutmamayı öğrenmesi gerekir. Bunu öğreninceye kadar sadece ılık suyla dişlerini fırçalasın. Ona beğeneceği diş fırçasını alarak, dişlerini fırçalamayı cazip hale getirin. Hatta onunla birlikte sizde diş fırçal]]> 9 Aylık Bebek https://www.bebekbakimi.gen.tr/9-aylik-bebek.html Fri, 30 Nov 2018 02:54:24 +0000 9 aylık bebek gelişimi, dokuz aylık bir bebek bu ayda rahatça emekler ve tutunarak ayağa kalkar bazı bebekler emeklemeyebilir bunda endişelenecek bir durum yoktur nesneleri artık kolaylık ile kavrayabilir oyuncaklar içerisinde seçim 9 aylık bebek gelişimi, dokuz aylık bir bebek bu ayda rahatça emekler ve tutunarak ayağa kalkar bazı bebekler emeklemeyebilir bunda endişelenecek bir durum yoktur nesneleri artık kolaylık ile kavrayabilir oyuncaklar içerisinde seçim yapabilir baş ve işaret parmağını kullanarak nesneleri alabilir bardağı tutarak su içmeye çalışır yavaş yavaş hecelemeye heceleyerek konuşmaya başlar çıkarılan sesleri ard arda defalarca tekrarlar tanımadığı insanları görünce ağlar sevindiği zaman ellerini çırpar annesinden ayrıldığı zaman ağlar bu nedenle uzun süre ayrı kalmak zorlaşabilir bebek ile seyahat zorlaşır kendi ev ortamına alıştığı için başka yerlerde huzursuz olabilir ortamı yadırgar. Alışık olmadığı durumlar karşısında şaşırır ve annesine bakar istediği amaca ulaşmak için çeşitli denemeler yapar oyuncaklarının terlerini bilir gözü önünde kaybolan bir nesneyi arar nesne devamlılığını öğrenir. Dokuzuncu ayda bebekler tutunarak ayağa kalkmayı ve tırmanmayı öğrenir.


9 Aylık Bebek
9 aylık bebek gelişimi, artık bebeğinizin tercih ettiği bir besin listesi oluşabilir neyi beğenip beğenmediğinin farkına varır. Bazen çok acıkıp hızlıca yerken bazen zorla yedirmek zorunda kalabilirsiniz. Yiyecekleri hissetmek için parmaklarını hatta tüm elini kullanabilir eli ile yiyecekleri ağzına götürür bebek farklı tatlara alıştıkça meme emmek istemeyebilir bardak ile su içmesine izin vermeniz gereken bir dönemdir başta dökse de sonradan alışacaktır renkli ve büyük parçalı oyuncaklar alabilirsiniz küçük parçaları yutabileceği için dikkatli olmalısınız. Siz mutfakta çalışırken bebeğiniz de sizinle zaman geçirmek isteyebilir bunun için ona fırsat verin eline plastik kaplar verebilirsiniz onlar ile oynamak hoşuna gidecektir. Fakat mutfakta bebeğiniz varken fırın kapaklarını kilitlemeli kesici aletleri ortadan kaldırmalısınız 
]]>
15 Aylık Bebek Beslenmesi https://www.bebekbakimi.gen.tr/15-aylik-bebek-beslenmesi.html Sat, 01 Dec 2018 01:59:37 +0000 15 Aylık bebek beslenmesi oldukça önemlidir. Çünkü bu ayda bebeklerin yeme hızı yavaşlayabilir. Yürümeyi öğrenmeye başladığı bu ayda keşfedecek birçok şeyin farkına varır. Bebeğin algılarının artması onu heyecanland 15 Aylık bebek beslenmesi oldukça önemlidir. Çünkü bu ayda bebeklerin yeme hızı yavaşlayabilir. Yürümeyi öğrenmeye başladığı bu ayda keşfedecek birçok şeyin farkına varır. Bebeğin algılarının artması onu heyecanlandıran şeylerin farkına varmasına ve dikkatinin dağılmasına neden olur. Bu nedenle yeme hızı ve miktarı azalır. Bebeğinizin yürümeye başladığı bu ayda onu mama sandalyesinde tutmak da oldukça zorlaşacaktır. Bebeğin bu kadar hızlı büyümesi ve gelişmesi bazen anneleri bebeğin yeterli beslenip beslenmediği konusunda endişelendirebiliyor. Bebeklerin tam fiziksel ve zihinsel gelişimini yaşadığı 15. ayda beslenmeye çok dikkat edilmesi gereklidir. Sizinle birlikte sofradaki her yiyeceğin tadına bakmak isteyecek olan bebekler için bu ay keşif zamanıdır. Bebekte yiyeceklere karşı alerjik reaksiyonlar yoksa her yemekten azar azar verebilirsiniz. Sindirim sorunları ve alerjik durumlar 15. ayda artık azaldığı için yemekleri daha rahatlıkla yiyebilir. Azı dişlerinin çıkmaya başlamasıyla birlikte yemekleri daha kolay yiyebilecek olan bebekler öğrenme hızına göre kendi yemeklerini de kendileri yiyebilirler. Azı dişlerinin çıkması yemekleri iyice çiğnemesini sağlar.

15 Aylık Bebek Beslenmesi
Bebeğinize sabah kalkınca 150 ml kadar ister anne sütü ya da inek sütü verebilirsiniz. Otlu peynirli omlet, domates ve buğday ekmeği verebilirsiniz. Besleyici değeri yüksek olan sebzeli tavuk çorbası verilebilir. Sebze soslu tam makarna yiyebilir. Ayrıca ara öğünlerde fındık, ceviz gibi kuruyemişler küçük paralar haline getirilerek verilebilir. Meyve ve yoğurt yemesi de oldukça önemlidir. Sabah kalkınca ve akşam yatarken anne sütü ya da inek sütü verilmesi uzun süre bebeğinizi tok tutacaktır. Ayrıca yulaflı, kuru kayısılı cevizli muhallebi, mevsim balığı, sebzeler, peynir, yeşil mercimek yemeği, kıymalı sebzeli makarna ve pekmezli muhallebi gibi bebeğin seveceği yiyeceklerde verilebilir. 

Oyun oynama ve arkadaş edinme çağı olan bu dönemde bebeğinizi sofraya oturabilmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Ayrıca aşırı televizyon izlemek bebeklerin ilerde obezite olmasına neden olacağı için dikkatli olmak gereklidir. Tüylü ve dikenli yaprakları olan sebzeler, sütlü ya da öz suyu olan meyve tohumlarını gıda zehirlenmesine neden olacağı için verilmemelidir.
]]>
8 Aylık Bebek Beslenmesi https://www.bebekbakimi.gen.tr/8-aylik-bebek-beslenmesi.html Sat, 01 Dec 2018 10:57:30 +0000 8 aylık bebek beslenmesinde, önceki aylarda başlayan ek gıdanın yanı sıra anne sütüne de  yarı oranda devam edilir. 8 aylıkken  parmağıyla işaret etmeye başlayan bebeklerin eline  parmak kalınlığında besinler 8 aylık bebek beslenmesinde, önceki aylarda başlayan ek gıdanın yanı sıra anne sütüne de  yarı oranda devam edilir. 8 aylıkken  parmağıyla işaret etmeye başlayan bebeklerin eline  parmak kalınlığında besinler verilebilir. Çene yapısı sağlamlaşmaya başladığından rendelemek yerine meyveleri parçalar halinde yemesi sağlanır. Ek gıdaların çeşitleri yavaş yavaş arttırılarak, günlük aile sofralarında olan yiyecekler bebeklerin yiyebilecekleri şekilde verilir. Sebzeler bir çatal yardımıyla ezilerek, makarnalar, dolma içleri ve pilavlar yoğurtla karıştırılıp verilir. Eğer bebeğiniz  yeni bir tada karşı koyuyorsa onu belli aralıklarla vermek gerekir. Yeni besinler denenirken bir alerji gösterip göstermediği takip edilir. Alerjik reaksiyonlar karşısında uzun bir müddet o yiyeceğe ara verilir. Doğal antibiyotik olan sarımsak ve soğan da fazla olmamak şartıyla  besinlere karıştırılır. 8. ayın sonuna doğru  balık tüketimine başlanabilir. A ve D vitaminde zengin olan balık, göz sağlığında ve kemik gelişiminde de etkilidir. Bebeklerde ki balık tüketiminde büyük ve orta balıkların haşlaması tercih edilmelidir. Çorbaların içine konularak bebeklerin gerekli vitamini alması sağlanabilir.

1 yaşına kadar bebeklere hangi gıdalar verilmez

Kalpte ritm bozukluğuna sebebiyet verme riski açısından 1 yaşına kadar bebeklere  bal verilmemelidir. Balık dışında herhangi bir deniz ürünü de alerjik durumlara sebebiyet verebilir. Bebek kahvaltılarının başında gelen yumurtanın beyazı da alerjik durumlardan dolayı verilmemelidir. Hazır gıda ve meyve sularından annelerin katı suretle kaçınmaları lazımdır. İçeriğinde katkı maddesi olan besinler, salam sosis gibi işlenmiş olan gıdalar da 1 yaşını doldurmamış bebeklerden uzak tutulmalıdır. Kola gibi asitli içeceklere de hiç bir zaman alışmaması sağlanmalıdır.

8 Aylık Bebek Beslenmesi

8 aylık bebekler için  uygun menü çeşitleri:

Kahvaltı:  Yarım dilim tam buğdaylı ekmek, 1 dilim az tuzlu beyaz peynir, bir tatlı kaşığı lor peynir.

Öğlen: Yarım kase mercimek çorbası, veya 2 kaşık etli sebze yemeği, 2 yemek kaşığı evde mayalanmış yoğurt.

İkindi:  Şeftali gibi, armut gibi mevsimine uygun bir adet meyve.

Akşam: 2 kaşık zeytinyağlı bir sebze yemeği, kılçıkları tamamen temizlenmiş ufak ufak parçalar halinde balık yahut bir adet köfte.

Ek gıda tarifleri:

Tarhana çorbası: 1 tatlı kaşığı acısız tarhana bir bardak suda eritilir ve pişirilir. Çorba ocaktan alındıktan sonra içerisine 1 tatlı kaşığı zeytin yağı eklenip karıştırılır.

Mercimek çorbası: 1 yemek kaşığı mercimek yıkanır ve bir bardak suda haşlanır. İyice yumuşayan mercimekler ezilir. altı kapatıldıktan sonra 1 tatlı kaşığı zeytin yağı ilave edilir.

Yayla çorbası: 1 yemek kaşığı pirinç yıkanır ve 1 bardak su da haşlanır. 1 tatlı kaşığı un, 2 yemek kaşığı yoğurtla karıştırılıp haşlanan pirince eklenir. Biraz daha kaynatılıp ocaktan alınır. 1 tatlı zeytin yağı eklenir.

Ek gıda tariflerinden de anlaşıldığı gibi 8 aylık bebeklerin gıdalarında  yağ dahil kızartmaya hiç bir şekilde yer verilmemelidir. Anne sütü de alan bebekler kilosuna ve iştahına göre yeme miktarları değişebilir. Fakat  bu aydan sonra anne sütünün besinlerden daha fazla verilmemesine özen gösterilmelidir

]]>
7 Aylık Bebek https://www.bebekbakimi.gen.tr/7-aylik-bebek.html Sun, 02 Dec 2018 05:55:48 +0000 7 Aylık bebek, Bebeğimiz artık yedi aylık oldu ve bu ay sizi ve kendisini sevindirecek önemli gelişme olacak. Bu ay bebeğiniz emeklemeye başlayacak. Tabi ona bu konuda yardımcı ve destek siz olacaksınız. Ona emeklemesi için id 7 Aylık bebek, Bebeğimiz artık yedi aylık oldu ve bu ay sizi ve kendisini sevindirecek önemli gelişme olacak. Bu ay bebeğiniz emeklemeye başlayacak. Tabi ona bu konuda yardımcı ve destek siz olacaksınız. Ona emeklemesi için idmanları siz yaptıracak o kendini geliştirecektir. İlk önce bebeğiniz yerde iken en sevdiği bir oyuncağı biraz ilerisine bırakın ve onu alması için ısrar edin. Daha sonra kendisi çaba gösterecektir. Bebeklerin emekleme yöntmleri vardır ve bebekten bebeğe değişir. Dört elle, popo üstünde, karın üstünde yada kendine özgü başka bir şekilde de emekleyebilir. Emekleme olayı tamamen kasların gelişimine bağlı olarak değişir.

Bebekler yine bu aylarda çok meraklı olur, sosyal olaylara katılmaya çalışır, sesleri ona söylenen kelimeleri taklit etmeye çalışırlar. Bunlara bağlı olarak düşünme yeteneği de gelişir. Ancak korku duygusu bazen ağır basar ve hareketlerini dengeleyebilir. Artık elindeki oyuncaklarla oynarken bile rahatça oturabilir. Ellerini serbest bırakması önemlidir ama yine de gözünüz üzerinde olsun. Otururken bile dengesini şaşırıp yere düşebilir. Elinde bir oyuncak varken başka bir oyuncak uzatın. Böylelikle uzattığınız oyuncağa hamle yaparken parmaklarını kullanmayı da öğrenecektir. Yeni gördüğü her cisme bu şekilde yaklaşır vurarak, tadarak, koklayarak yeni nesneleri tanımayı öğrenir. Yine bu aylarda bebeğinize özellikle resimli kitaplar gösterin ve hatta kitabı yanına bırakın ve bebeği izleyin. Bebeğiniz kitapla nasıl ilgileneceğini en çok hangi elini kullanacağını bu yollarla öğrenebilirsiniz.

7 Aylık Bebek

Bebeğiniz parmaklarını kullanmayı öğrenmekle birlikte çok iyi karıştırıcı olacaktır. Bu bir yönden iyi ama diğer taraftan sakıncalıdır. Devamlı göz önünde tutmalı ve sürekli takip edilmelidir. Çekmeceleri karıştırmak en sevdiği oyunlardan birisi olabilir. Evin tehlikeli sayılacak yerleri güvenli hale getirmeniz gerekir. Ellerini sıkıştırmayacak kendini tehlikeye atmayacak şekilde yanında siz bulunarak ona evi öğretmeye çalışın.

Bebeğinizle birlikte oyunlar oynayın kucaklayıp onunla dans edin ve onunla yumuşak ses tonuyla konuşarak ilgi ve alakanızı üstünde tutarak sevginizi aşılayın. Siz bu şekilde davrandıkça siz onun seslerini daha iyi duyacaksınız ve hatta kendi sesini bile sevmeye başlayacak kendi bildiğine göre hece ve kelimeler oluşturup ses çıkarmayı sevecektir. Oyunlar bebekler için en iyi öğrenme yoludur. İmkanınız varsa bebeğiniz için bir odayı tehlikeli eşyalardan arındırıp odada oyuncaklarıyla baş başa bırakıp uzaktan izleyin her gün bu şekilde 1 saat kendine zaman ayırın. Oynadığı oyuncaklar ses çıkartan oyuncaklar olmasına özen gösterin. Değişik hayvan türlerinden oyuncaklarda onun eğlenmesi ve öğrenmesi için iyi oyuncaklardır.

Bebeğiniz yabancılardan korkmaya başlayacaktır. Onu yabancı kişilerin hemen kucağına vermeyip ilk önce tanıştırır gibi yavaş yavaş onu tanıtmalısınız. Kimi ebeveynler yabancı birine verip oradan da ayrılıyor. Bunu kesinlikle yapmayın. Bu davranış bebeğinizin güven duygusuna zarar verebilir. Bebeklerin yedinci ayında korku duygusu yerleşir. Bu normal bir durumdur. Hatta bu zamanlarda bebeğiniz en sevdiği seslerden vaya en sevdiği müziklerden korkabilir. Bu durumlarda bebeğinizi kucağınıza alıp onu sakinleştirmeye çalışın ve korktuğu sesten yada ortamdan onu çıkartın. Onu bir bakıcı yada anneanneye bırakacağınız zaman ağlamaya başlar, bu normaldir. Böyle yapacağınız zaman bebeğin yanından ayrılırken el sallamayı ona döneceğinizi söylemeyi ihmal etmeyin. Gece yatırırken de aynı davranışları sergileyin.

Zamanla gördüğünüz gibi bebeğiniz çok değişecek yeni oyunlar öğrenecek, bu öğrendiği oyunlarla eğlenerek öğrenecektir. Bebeğinize yeni bir şeyler öğrenmesi için ona zaman ayırın ve zamana bırakın.

]]>
1 Aylık Bebek https://www.bebekbakimi.gen.tr/1-aylik-bebek.html Mon, 03 Dec 2018 02:37:58 +0000 1 aylık bebek,  ilk aylarda her ne kadar sizi tanımasa da ve seslere tepki vermese de ileri ki aylarda size daha hızlı tepki verir. Bu dönemde bebeğinizle konuşmanız, ona şarkı söylemeniz ve bolca temas etmeniz gerekir. 1 aylık bebek,  ilk aylarda her ne kadar sizi tanımasa da ve seslere tepki vermese de ileri ki aylarda size daha hızlı tepki verir. Bu dönemde bebeğinizle konuşmanız, ona şarkı söylemeniz ve bolca temas etmeniz gerekir. Ayrıca mutlaka onunla yüzyüze durmalı ve onun gözlerine bakmalısınız. Yeni doğan bebeklerde şişlik ve lekeler olur. Bu sorunlar ilk ay içinde geçer ve bebeğinizin teni normalleşir. Bebeğinizin bir süre gözleri açılmayabilir. Arada rastgele açsa da zamanla uzun süreler gözlerini açmaya başlar. Yeni doğanların görme kabiliyeti günden güne gelişir. İlk başta bebeyinizin ilgisini çekecek nesneler parlak ve renklidir. Yeni doğan bebeğin görüş açısı 15-30 cm aralığındadır. Daha uzaktaki nesneler onlara bulanık görülür. Ama zamanla bebeklerin görüş açısı ve netliği arttıkça farklı objelere de tepki verecektir. Öte yandan bebeğinizin işitme duyusu gayet iyidir. Bu yüzden sizi tanıması için bolca sözlü ve sesli iletişim kurmamız gerekir. Bebeklerin güzel gelişmesi ve büyümesi için gün aşırı yıkamak gerekir ve aşılarını kesinlikle ihmal etmemeniz gerekir. 

1 aylık bebek Beslenmesi 

Yeni doğmuş bebekler için en faydalı besin anne sütüdür. Yeni doğan bebeğin, 24 saat içinde 8-12 defa yani 2-3 saatte bir beslenmek isteyebilir. Ama bu sıklık gittikçe azalır. Meme temizliği için sadece su kullanın. Bebeği kucakta size dönük olacak şekilde tutun. Meme ucunu değil, çevresindeki koyu renkli bölüm de bebeğinizin ağzının içinde olmalıdır. Aksi halde emme, meme başında çatlaklara yol açar ve canınız yanar. 

1 Aylık Bebek
1 aylık bebek Uyku düzeni 

Bebekler genellikle 15-18 saatini uykuda geçirirler. 4 saatte 30 dakika kadar uyanık olabilir. Gece ve gündüz farkını bilmezler. Bebeğinizi uyurken yan veya sırtüstü yatırın. Gece ve gündüzün farkını anlaması için ona destek olun. Gündüz uyanık olduğunda onunla oynayın, onunla konuşun, uyarı vermeye çalışın. Geceleri mümkün olduğunca sessiz olun. Bebeğinizi fazla uyarmayın, onunla oynamayın. 

1 aylık bebek fiziksel gelişimi 

Kol, bacak ve el hareketleri reflekslerden oluşur. Elleri genellikle yumruk şeklindedir. Nesnelere bakar ve onları almaya çalışmaz. Oyuncağı ya da çıngırağı kavrayabilir ancak çok fazla elinde tutamaz ve düşürürler. Bebek motor reflekslerin sebebi henüz bilinmez ama bu durum geçicidir. Ayak tabanına dokunduğunuzda parmakların perde gibi açılması ve benzer refleksler zamanla kaybolacaktır. Sağlıklı bir bebekte olması gayet normaldir. Yeni doğan bebekler fiziksel temastan çok hoşlanırlar. Ayrıca sıkı ve dar ortamları da çok severler. Bunun sebebi anne karnındaki ortamın huzur dolu olmasıdır ve kundak gibi sıkı ortamlar bebeğe anne karnındaymış gibi hissettirir. Bu yüzden onu sık sık kucağınıza alın. 1 aylık bebek tensel temasa karşı çok hassastır ve ona dokunmanız hem sizi daha erken tanımasına hem de mutlu olmasına sebep olur. 

1 aylık bebek sosyal gelişimi  

Önce göz teması kurmaya başlar. İnsan sesi duyduğunda tepki verebilir. Birine sıkıca tutunabilir ve karşısındakinin yüzünü incelerken sessizleşir. Annesinin sesini ve kokusunu tanır. Bunlar zamanla gelişir. Bebeğinizin doğduğu ilk hafta tepki vermesini beklemeyin. Merak etmeyin sizi zamanla tanıyacaktır. 
]]>
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebegin-cinsiyeti-ne-zaman-belli-olur.html Mon, 03 Dec 2018 12:34:10 +0000 Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur, Hamilelik sürecinde bebeğin cinsiyetini belirlemek için ultrason muayenesi uygulanır. Bir bebeğin cinsiyeti daha gebelik oluştuğu andan beri genetik olarak bellidir ancak bunun dışar Bebeğin cinsiyeti ne zaman belli olur, Hamilelik sürecinde bebeğin cinsiyetini belirlemek için ultrason muayenesi uygulanır. Bir bebeğin cinsiyeti daha gebelik oluştuğu andan beri genetik olarak bellidir ancak bunun dışarıdan gözle yada ultrasonla görüntülenerek belli olması için bebeğin belli bir büyüklüğe ulaşması lazım. Ultrason ile bebeğin cinsiyeti en erken 3. ay bittiminde yani 13. hafta civarında anlaşılsa da bu her zaman mümkün değildir genellikle 16-18 haftalarda daha net görünür. 20. haftaya yaklaştıkça cinsiyet en net şekilde belirlenir. Çok az da olsa cinsiyet tespitinde yanılmalar olabiliryor, 1 ay sonraki ultrason incelemesinde cinsiyet farklı görülebilir. Bu durum genellikle erkek bebeğin penisinin görülememesi durumunda olur. Yani bebeğin cinsiyeti erkek olarak tespit edilmişse yanılma pek olmaz çünkü penis izlenmiştir. Ancak kız diye denilen bebeklerde yanılma daha çok görülür çünkü penisin görülememesi kız olduğu yanılgısını oluşturabilir.
Bebeğin Cinsiyeti Ne Zaman Belli Olur
Ultrasonografi dışında gebelik periyodunda amnosentez (anne karnından amnion suyu alınması) veya, koryon villus biyopsisi, kordosentez gibi yöntemler ile  yapılan kromozomal incelemelerde de bebeğin cinsiyeti kesin olarak izlenir. Bu incelemelerde dişi (XX) yada  erkek (XY) kromozomal yapısı izlenir.

Bu uygulamaların dışında evde cinsiyet belirleme testleri üretilmiştir. Bu testler %80 oranında doğrudur cinsiyeti belirleyebilse de bazı sakıncalarından dolayı tavsiye edilmemektedir ve bazı ülkelerde yasaklanmıştır.]]>
17 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/17-aylik-bebek-gelisimi.html Mon, 03 Dec 2018 13:39:29 +0000 17 Aylık bebek gelişimi, Bebeğiniz artık 17 aylık ve daha kapsamlı bir döneme girmektedir. Bu dönemde bebeğiniz çevresinde olup bitenleri çözmeye başlamıştır. Artık yaramazlık aşamasına geçmiştir. Sizin harek 17 Aylık bebek gelişimi, Bebeğiniz artık 17 aylık ve daha kapsamlı bir döneme girmektedir. Bu dönemde bebeğiniz çevresinde olup bitenleri çözmeye başlamıştır. Artık yaramazlık aşamasına geçmiştir. Sizin hareketlerinizi taklit etmekte ve birey olmayı benimsemeye başlamış durumdadır. Bağımsız olmak için davranışlar da bulunmaya, kendi bezini ve üzerindeki eşyaları çıkartmaya başlamıştır.

Artık yaramazlık dönemi başlamıştır. Evi çok iyi şekilde ezberleyip, nerede dolap var nerede çekmece var ise oraları bulup ve açma kabiliyetini kazanmakta merak duygusu ile karıştırma davranışı ile evde huzur kaçıracak hareketleri istemeden de olsa yapmaya başlayacaktır. 17 aylık bebekler de çığlık olayı vardır ve sebepsiz olup çok sinir bozucu hallere girerek deli gibi yerlere atılır. Uzmanlar tarafından bu ilgi çekmek için yapılan davranış olarak yorumlanmıştır. İşte bu dönemler de sizin maharetinizi ortaya çıkararak yaptığı davranışın yanlış olduğunu sakince konuşarak çığlık atmaması konusunda doğru davranışı öğretebilirsiniz.

Yine bu dönemde bebekleriniz bir nesne, bu oyuncak olabilir ve o nesneye bağımlılık gösterebilir. Örnek vermek gerekirse çok sevdiği bir oyuncağı yanından ayırmaz, yemek yerken, yatarken daima yanında bulundurarak duygusal bağlılık gösterir. Bebeğinizin yanından kesinlikle oyuncağı uzaklaştırmayın, aksi halde bebeğiniz mutsuz olacaktır.

Bebeğiniz beslenmesini öğün olarak artırılmalı düzenli bir şekilde her gün aynı saatte beslemeye dikkat etmeli ve böylece beslenme alışkanlığını kazandırmada yardımcı olmalısınız. Sabah kahvaltılarına dikkat etmeli sağlam bir kahvaltı ile gün içerisinde harcayacağı enerjiyi bu öğünde karşılamalıdır. Zaten midesi küçük olan bebeğinizin sık sık acıkacak ve yemeğe ihtiyaç duyacaktır.

Bunların dışında evinizde bebeğe tehlike yaratabilecek basamak, merdiven, tırmanabilir dolap gibi eşyalara dikkat etmeli karşı korumalar almalısınız. Artık bebeğiniz buralara tırmanma merdiven çıkma gibi yeni kazanımları göstermeye başlayacaklardır. 

17 Aylık Bebek Gelişimi

Bebeğinizin 17 aylık gelişimini desteklemek için;

 • Bebeğinize sakinleştirici müzikler dinletmeye başladığınızda o müziğe eşlik ettiğini bazı hareketleriyle göreceksiniz.
 • Bol resimli kitaplar okumaya dikkat etmelidir. Resimler bebeğin hayal dünyasını geliştireceğini unutmamalıyız.
 • Bebeğe karşı yapılan hareketler onların psikolojilerini çok etkileyen dönemlere girmektesiniz. Kesinlikle sert tonla ve yüksek sesle konuşmamaya özen göstermelisiniz. Yaptığımız davranışlara dikkat etmeliyiz.
 • Bez kullanımı devam etmekte ve yavaş yavaş eğitim vermeye başlamalısınız.
 • Ona beslenme konusu dahil inatlaşma çabasına girmemek lazım. 17 aylık dönemde inat davranışları başlamakta ve bebek bunu yemekle bağdaştırarak aç olsa bile size inat olsun diye yemek yemez. Böyle durumlarda inada girmeyerek kendisinin yemek yemesini beklemeli zorlamadan beslenmesini beklemeliyiz.
 • Bebeğiniz öğrenim ve eğitim döneminde olduğu için kendinden büyük olan yetişkinlere saygılı davranılması, yaşça olan arkadaşlarıyla vakit geçirmeyi düzenli şekilde oyun oynamayı öğretmeniz gereken zamandasınız. bu eğitimi sakin bir şekilde verirseniz sizi dinleyecek ve gelişimine olumlu bir şekilde katkıda bulunacaksınız.
 • Bebeğiniz yanınızda iken kendi hareketlerinizi de uygun tutmalı, çünkü bu dönem bebeğin taklit dönemi olduğunu unutmamalısınız.
]]>
7 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/7-aylik-bebek-gelisimi.html Tue, 04 Dec 2018 06:40:30 +0000 7 Aylık bebek gelişimi, Bebeğiniz artık 7 aylık. Yeni yeni belirgin özellikler kazanmaya başlayacaktır. Bu özelliklerden en önemlisi bebeğiniz desteksiz  bir şekilde oturmaya başlamış ve kendi etrafında dönmeye başl
7 Aylık bebek gelişimi, Bebeğiniz artık 7 aylık. Yeni yeni belirgin özellikler kazanmaya başlayacaktır. Bu özelliklerden en önemlisi bebeğiniz desteksiz  bir şekilde oturmaya başlamış ve kendi etrafında dönmeye başlamıştır. Yemekte iken mama sandalyesinde çok rahat oturmaya başlayacaktır. Bazı bebekler dönemez veya oturmaz endişe etmenize gerek yok zamanla kas grupları gelişecektir. Eğer 8.ay sonunda da desteksiz oturamıyorsa bebeğin doktoruna başvurmalısınız.

Bu dönemde belirgin özelliklerden biride emekleme çabaları başlamasıdır. Yüz üstü bıraktığınız da bebeğiniz kollarından destek almaya ve yavaş yavaş emeklemeye başlayacaktır. Bu dönemin sonlarına doğru emekleyerek evin içinde yer değiştirmeye başlayacaktır. Evi öğrenerek iyi bir gözlemci gibi etrafındakileri taklit etmeye ve 1 yaşındaki bebeklere uygun oyuncaklarla oyun oynama eğilimindedirler. Sizinle oyun oynamak isteyecek bunu da hareketleriyle size anlatacaktır. Sizinde bu dönemde yapmanız gereken bol resimli kitapları ona gösterin bu onun ilgisini çekecektir.

7 Aylık bebeğin dikkat çeken en önemli belirgin özelliği adını söylediğinizde tepki vermesidir. Artık adını biliyordur ve söylediğinizde size dönüp bakacaktır. Bilhassa anneye olan bağlılık artacak onu devamlı yanında olmasını isteyecek annenin sözünü dinleyecektir. Örneğin sobaya yaklaştığında sert bir şekilde hayır sözcüğüne tepkisi o sobaya yaklaşmamak olacaktır.

Bebeğiniz bu dönemde hareketlenmeye başladığı için onun sevdiği oyuncakları, kolaylıkla ulaşabilecek yerlere bırakmanız bebeğin kendine zarar vermesiniz engellemeniz lazımdır. Bebeğin güvenliğini sağlamak için mobilya ve eşyaların sivri ve sert yerlerini sünger,bez gibi eşyalarla koruma oluşturun. Merdivenlerin ve kapıların önüne setler koymalıyız.

7 Aylık Bebek Gelişimi
Bebeği bu dönemler suya alıştırmalıyız. Öncelikle yüzünü sık sık yıkamalıdır. Bebeğe banyo yaptırırken banyo oyuncakları almalı banyoda iken, oyunlar oynamalı onu banyoya alıştırmalıyız. Banyoda sorunsuz yıkanabilmesi  için yetişkin küvetlerinde yıkamalı geniş bir alanda yıkama ile boğulma tehlikesinin önüne geçmiş oluruz.

Bu dönemde bebeğinizle gelişim oyunları oynayabilirsiniz. Saklambaç onu çok sevindirecek bir oyun olabilir. Bebeğiniz kendisine hayvan sesleri taklit edilmesi onu güldürecektir. Hatta kucağınıza alıp şarkı dinleterek veya söyleyerek dans ederseniz çok eğlenecektir.

7 Aylık dönemin sonunda bebeğiniz diş çıkarabilir. Bazı bebeklerde ise diş çıkmayabilir. Bu durumda endişe etmemek gerekmekte diş çıkarmalar 10-12 aylara kadar sürebilmektedir.
]]>
Bebek Aşı Takvimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebek-asi-takvimi.html Wed, 05 Dec 2018 02:13:22 +0000 Bebek aşı takvimi, bebeklerin çeşitli hastalıklardan korunması için uyulması gereken bir süreçtir. Aileler bu konuda biraz hassas olmalıdır. Aşılar vücutta mikropların neden olduğu bazı hastalıklara karşı koru Bebek aşı takvimi, bebeklerin çeşitli hastalıklardan korunması için uyulması gereken bir süreçtir. Aileler bu konuda biraz hassas olmalıdır. Aşılar vücutta mikropların neden olduğu bazı hastalıklara karşı korunma sağlar. Bu yüzden bebeklerin bağışıklık sistemini destekleyecek aşıların yapılması gerekir.

Bebeklere tavsiye edilen primer aşı takvimi

Doğumdan sonra Hepatit B aşısı

1. ayda Hepatit B aşısı tekrar

2. ayda DBT - IPV - HIB aşısı

3. ayda BCG aşısı

4. ayda DBT - IPV - HIB aşısı

6. ayda DBT - IPV - HIB aşısı ile Hepatit B aşısı

12. ayda MMR kızamık, kızamıkçık ve kabakulak aşısı

14. ayda Hepatit A aşısı

15. ayda Su çiçeği aşısı

18. ayda DBT - IPV - HIB aşısı

20. ayda Hepatit A aşısı

4-6 yaşında DBT - IPV ile MMR aşısı, doktorun tavsiyesi olursa su çiçeği aşısı

Her yıl influenza yani grip aşısı yapılmalıdır

Bebeklere aşı takviminde yapılan aşılar

BCG Verem aşısı: Bebeklere ilk 3 ayın içinde, ilkokul döneminde 2 doz şeklinde yapılmalıdır

DBT - IPV - HIB Beşli karma aşı: Aşı 5 hastalığa karşı geliştirilmiş olup, boğmaca, difteri, çocuk felci, tetanos ve menenjit hastalıklarına karşı koruyucudur. Bu aşının bebeklere 2, 4, 6 ve 18 aylıkken uygulanması gerekir. 5-6 yaşlarında ise, boğmaca, difteri, tetanos üçlü aşı ile çocuk felci aşısı yapılmış olan bebeklerde tekli HIB aşısı uygulanmalıdır.

MMR Kızamık, kızamıkçık, kabakulak aşısı: Bebeklere 12. ayda tek dozda uygulanan aşı, 5-6 yaşlarında yine tek doz uygulanır. 9. ayda kızamık aşısı yapılmayan bebeklere ise, 15. aylıkken tek doz, 5-6 yaşındayken yine tek doz yapılır. Hastalıkların birinin geçirilmiş olması, aşının uygulanmasına engel teşkil etmez.

Su çiçeği aşısı: 1 yaşını geçen ve önceden su çiçeği geçirmemiş olan bebeklere yapılan bir aşıdır. Bu hastalığı geçirmeyen bebeklerin okul öncesinde mutlaka aşılanmış olması gerekir. Hem hastalığın oluşmasını engelleyen, hem de ciltte yara gibi komplikasyonlara engel olan etkisi vardır. Bunun yanında ileri yaşlardaki zona hastalığına karşı koruyuculuk sağlar.

Bebek Aşı Takvimi

Hepatit A aşısı: 14 aylık bebeklere tek dozda uygulanan aşı, 6 ay ara verilerek yeniden tekrarlanır. 2 dozluk aşı hastalığı geçirmemiş olanlara yapılabilir.

Hepatit B aşısı: Doğumda yapılan aşının 2. dozu 1 ay sonra, 3. dozu da 6 ay sonra yapılır. 3 dozdan sonra aşı koruyucu etkisini gösterebilir. Bu sayede yaşam boyu korunma sağlanır.

Zatürre aşısı (Pnömokok aşısı): Son zamanlarda doğumdan 2 ay sonra, 1-2 ay ara verilerek 3 doz şeklinde uygulanır. Bu şekilde olmazsa, 12-15 aylar arasında tek doz aşılama yapılır.

Rota virüs aşısı: Aşının ilk dozunun ilk 3 ayda yapılması gerekir. Daha sonra 1 ay ara verilerek 2. doz, yine en z 1 arayla 3. doz yapılır. Doktor önerisi olursa, bu aşı bebek aşı takvimi içinde olmalıdır. Bebekleri zehirli ishal denen rahatsızlığa karşı korur. Aşılanan bebekler ishali hafif düzeyde atlatır. Rota virüsü bebeklerdeki ishalin en önemli sebebidir. Bundan korunma sağlamak için, bebeklerin ilk 6 ay içinde aşılanması gerekir.

]]>
Ay Ay Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/ay-ay-bebek-gelisimi.html Wed, 05 Dec 2018 20:28:48 +0000 Ay ay bebek gelişimi, uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra dünyaya yeni gözlerini açmış olan bebek günde 15-18 saat arasında uyur ve hareketleri sadece refleksten ibarettir. Bebek doğduktan sonra her geçen gün hareketle Ay ay bebek gelişimi, uzun ve yorucu bir yolculuktan sonra dünyaya yeni gözlerini açmış olan bebek günde 15-18 saat arasında uyur ve hareketleri sadece refleksten ibarettir. Bebek doğduktan sonra her geçen gün hareketlerinde değişimler fark edilebilir.

1. Ay Bebek Gelişimi: Yeni doğan bir bebeğin görüş açısı yalnızca 15-30 santim ile sınırlıdır. Bu ölçülerden uzakta bulunan nesneleri ilk aylarında bebekler bulanık görür. İlk ayda bebeğin duyma kabiliyeti ilginç olsa da çok kuvvetlidir. Bebek için ilk aylarda en önemli besin kaynağı anne sütüdür. 1 günde bebek 8-12 defa beslenmek isteyebilir. Ancak bu oranlar her bebek için farklı olabilir. Yaklaşık günün 15 saatini uykuda geçirir ve her 4 saatte bir yarım saat uyanık kalabilir. İlk ayda bebek gece ve gündüzü ayırt edemez. Elleri yumruk şeklinde olur.

2. Ay Bebek Gelişimi: Bebek hızla büyümeye devam ediyor. Beslenme alışkanlığında artış yaşanıyor olabilir. Eğer düzenli kilo alıyorsa her beslenmek istediğinde bebek anne sütü ile buluşturulabilir. Bu dönemde alması gereken tek gıda anne sütüdür ve başka bir besin verilmemelidir. 2. Ayına ulaşan bebek gün içinde daha fazla uyanık kalabilir ve geceleri geçen aya nazaran daha derin uyuyabilir. Bu dönemde gündüz ve geceyi ayırt edebilir. 2. ayda yaptığı hareketler daha bilinçlidir. Çok kısa bir süre olsa da başını dik tutabilir. El ve kol hareketlerinde artık daha aktiftir.

3. Ay Bebek Gelişimi: Bu ayda bebeğinizin heyecanına, sevincine ve nasıl iletişim kurduğuna şahitlik edebilirsiniz. Alması gereken tek besin yine bu ayda da yalnızca anne sütüdür. Eğer anne sütü konusunda yetersizlik yaşanıyorsa doktora danışılarak bebeğin ayına uygun mama verilebilir. Geçen aya nazaran daha az uyusa da günlük 10 saatini uykuda geçirebilir. Kol ve dirseklerinden yardım alarak çok uzun olmasa da kendini kaldırabilir. Destek verildiği takdirde kısa süre kucakta oturabilir. Ufak nesneleri ile kavrayabilir ve çok kısa olsa da tutabilir.

Ay Ay Bebek Gelişimi

4. Ay Bebek Gelişimi: 4. Ayda da gelişimi normal gidiyorsa hala yalnızca anne sütü ile beslenmelidir. Ancak kilo alımı yavaşsa doktor katı gıdalara geçişi önerebilir. Bu ay belki de gece boyu hiç uyanmadan ya da 1-2 defa uyanarak geceyi tamamlayabilir. Gündüzleri 3-4 saatini uykuda geçirebilir. Sırtüstü yatarken yüzüstü, yüzüstü yatarken sırtüstü dönebilir. Destekli bir şekilde oturabilir ve başını tutabilir. Yere düşen nesnelere tepki verebilir. Her bebek için geçerli olmasa da bu ayda diş çıkarmaya başlayabilir.

5. Ay Bebek Gelişimi: Bu ay eğer bebeğe katı gıda verilmeye başlanmışsa eskisinden daha az emmek isteyebilir. Ancak gelişimi normalse henüz ek gıdaya başlanmamalı ve anne sütüne devam edilmelidir. Bu ay sabahları erkenden uyanarak, yatağında belli bir süre kendi kendine oynayabilir. Diş çıkarmaya başlamışsa sancılı bir dönem geçirebilir. Dişe bağlı ateş, geceleri sık uyanma ve huzursuzluk yaşayabilir. Bu dönemde destekli şekilde oturabilir, ayaklarını ağzına kadar götürebilir, nesneleri kolayca kavrayarak ağzına götürebilir.

6.Ay Bebek Gelişimi: Bu ayda artık bebek için ek gıdaya geçiş dönemi başlamıştır. Ek gıdaya başlandığında artık eskisinden daha az anne sütüne ihtiyaç duyar. Bebeğe 1 aşına kadar inek sütü verilmemeli, hazırlanan mamalar süt ve su karışımından yapılmalıdır. Artık bebek bu ay kendisi biberonu tutabilir.  6. Ayına ulaşan bebek yaklaşık 10-12 saat gece, 2-3 saat kadar da gündüz uyur. Diş çıkarıyorsa geceleri huysuz olabilir. Bu ay anne için sabır gerektiren aylardan biridir. Sırt üstü pozisyonda bacaklarını hareket ettirerek emeklemeye başlayabilir.

7. Ay Bebek Gelişimi: 7. ayına ulaşan bebeğin gelişimi normal seyrediyorsa anne sütüne devam edilmeli, farklı tatlarla buluşturulmalıdır. Bisküvi, ekmek kabuğu gibi gıdaları elinde tutarak yiyebilir. Gece boyu hiç uyanmayabilir. G]]> Bebek Bakımı https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebek-bakimi.html Wed, 05 Dec 2018 20:48:59 +0000 Bebek Bakımı, Yeni anne olan bayanların bebek doğduktan sonra bakımını nasıl yapacaklarına hususunda kafalarında birçok soru işareti olmaktadır. Bu hususta kişilerin bilgilenme gerekmektedir. Yeni anne olmuş kişiler özellikl Bebek Bakımı, Yeni anne olan bayanların bebek doğduktan sonra bakımını nasıl yapacaklarına hususunda kafalarında birçok soru işareti olmaktadır. Bu hususta kişilerin bilgilenme gerekmektedir. Yeni anne olmuş kişiler özellikle de ilk defa doğum yapan annelerin aklına en çok takılmış olan soruların yanıtlarını makalemizde bulacaksınız.


Yeni doğan bebeği emzirme nasıl olmalıdır

Yeni doğan bebeği ilk haftalar içerisinde emzirme işlemi düzensiz olarak yapılmaktadır ve bebek her istediğinde emzirme işlemi yapılır. Emzirme yapılırken her iki göğsü eşit sürelerde emzirtmek uygun olacaktır. Fakat m bu her zaman gerçekleşecek diye bir şey söz konusu değildir. Bebek bir seferde tek göğsü erdiğinde bir sonraki sefer ise diğer göğsü emmesi gerekmektedir. İlk 10 dakikadan sonra gelen süt daha yağlı olacaktır ve bebekte doygunluk hissi oluşturur. Bir göğsü emmesi bebeğin emmesi bu nedenle yeterli olur. Yeni doğan bebek günlük yaklaşık olarak 8-10 kere emmesi ve ilk 6 ay gece beslenmesi gerekmektedir. Emzirilen bebeğe su vermek gerekli olmamaktadır. Meyve püresi ve pirinçli mama gibi ek besin gıdaları bebeğe 6 aydan sonra verilir.

Bebek Bakımı Bebeğin Dışkı ve İdrar Aralığı 

Bebeğinizin ilk ayında dışkı sayısı fazla olmaktadır. Bu sayı günde 6 ile 8 kez arasında değişir. Anne sütüyle beslenen bebeklerde dışkı cıvık olmaktadır. Dışkı ilk günler yeşilimsi olur, daha sonra altın sarısı bir renk oluşturur. Mamayla beslenen bebeklerin dışkıları daha kıvamlı olur ve dışkı sıklığı daha az olur. Bu bebeklerde kabızlık meydana gelebilir. Yeni doğan bebek günde en az 6 ile 8 kez idrar yapması gerekmektedir. Bu oluşum beslenmenin yeterli olduğunu göstermektedir. Bir iki ay sonra ki süreçte bebek 3 günde bir de dışkı yapabilir ve bu oluşum da normaldir. Bebek bakımında bebeğin altını değiştirme sık sık yapılması gereken bir işlemdir. Beslenme öncesinde altı kirliyse eğer yada bebek huzursuzsa bebeğinizin altını değiştirmelisiniz. Beslenmeyle barsak hareketleri hızlanır ve bu nedenle beslenme sonrasında bebeğinizin altını değiştirmeniz gerekir. Bebeğin altını ıslak pamuk yardımıyla silebilirsiniz, çok kirliyse eğer bebeğin altını yıkayabilirsiniz. Hazır silme bezlerini kullanmak sizin için dağa pratik olacaktır. Bebeğin cildi oldukça hassastır. Islak olan yada kirli bez uzun süre zarfında bebeğin altında kalırsa eğer pişik etkisi oluşturur. Bu durumda bebek cildine uygun pişik kremi kullanımı sağlanmalıdır. Unututmamalıdır ki kız bebeklerin altları önden arkaya doğru temizlenmesi gereklidir.

Bebek BakımıBebek bakımı yapılırken yeni doğan bebeklerde göbek bakımı yapmak gerekecektir. Göbeğin ve göbek çevresinin temiz ve kuru kalması gerekmektedir. Göbek bağını bebeklerde kullanmayın. Günlük 2 yada 3 kez göbek kordonunu en alt kısmından, alkollü pamuk yardımıyla silmek gerekir. Göbeği bezin dışında bırakmaya dikkat etmek gerekmektedir. Bebeğin göbeği 6 ile 14 gün içerisinde düşecektir. Göbek düştükten sonra yerinde hafif bir kanama olması sıkıntı oluşturmaz. Bu durumda alkolle göbek silinebilir. Yeni doğan bebeğin banyosu ne zaman yaptırılır diyecek olursak eğer bebeğin göbeği düştükten 1 gün sonra banyo yaptırması uygun olacaktır. Bebeğin göbeği düşene kadar cildi yumuşak bir bezle bebek cildini uygun bir sabunla silinmeli ve daha sonra saf suyla durulanmalıdır. Fakat bebeğin ağzını, çenesini ve genital bölgesini sürekli olarak ıslak olan, sabunsuz, yumuşak bir bezle silmek gerekir. Banyolarında içme suyu kullanmanız gerekmemektedir. Fakat bebeğin cildinde yara oluşmuşsa yada bebek ameliyat geçirdiyse kaynamış veya ılıtılmış olan su kullanmanız gerekir. Bu hususta doktor tavsiyesini dikkate alın.]]>
Bebek Aldırma https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebek-aldirma.html Thu, 06 Dec 2018 15:24:37 +0000 Bebek aldırma, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla yapılan ve kürtaj, küretaj gibi isimlerle de anılan bir gebeliğin tahliyesi operasyonudur. Kürtaj halk arasında bebek aldırma diye anılır. Fakat bunun Bebek aldırma, istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması amacıyla yapılan ve kürtaj, küretaj gibi isimlerle de anılan bir gebeliğin tahliyesi operasyonudur. Kürtaj halk arasında bebek aldırma diye anılır. Fakat bunun bir aile planlaması olarak kabul edilmemesi gerekir. Çiftler modern aile planlaması yöntemlerini kullanmalarına rağmen, istenmeyen bir gebelikle karşılaşırlarsa, bebek aldırma yani kürtaj yöntemine başvurmalıdır. Bu en son çare olarak düşünülmelidir. Bu operasyonla kadının rahminin içi temizlenir.

Bebek aldırma (Kürtaj) hangi aya kadar yapılabilir

Ülkemizde 1983 yılından itibaren geçerli yasaya göre, herhangi bir tıbbi gerekçe olmadan isteğe bağlı bebek aldırma, en fazla 10. gebelik haftasına kadar yapılabilmektedir. Kadının gebelik hesabındaki gibi son adet tarihinin ilk gününden başlayarak ve yapılan ultrason ölçümleriyle kontrol edilerek 10 haftayı geçmeyen gebelikler kürtajla sonlandırılabilir. Bu durumda gebelik yaklaşık 2,5 aylık olur. Ancak 10 haftayı 1 gün dahi geçen gebelikler yasal olarak kürtajla sonlandırılamaz. Fakat kadının ve bebeğin sağlığını tehlikeye atacak herhangi bir sorun varsa, bebeğin ciddi bir anomali riski bulunuyorsa 10 haftadan daha büyük bebek aldırma kürtajla ya da ilaç kullanılarak düşük yaptırma yoluyla gebelik sonlandırılabilir. Bunun kararı doktorlardan oluşan heyet tarafından verilir.

Bebek aldırma gebeliğin kaçıncı haftasında yapılır

Bebek aldırma tıbbi açıdan gebeliğin her haftasında yapılabilir. Yani gerekli tıbbi ekipmanlar olduğu sürece, ilk haftalardan ileri haftalara kadar kürtaj uygulanabilir. Fakat gebelik haftası ne kadar küçük olursa, buna bağlı ortaya çıkabilecek risklerde azalır. Genellikle gebeliğin 5. ve 6. haftalarında kürtaj yapılması tercih edilir.

Bebek Aldırma

Bebek aldırma hangi koşullar altında, kimler tarafından yapılabilir

Bu konu 1983 yılında kabul edilen yasayla belirlenmiştir. Buna göre gebeliğin 10. haftasına kadar yasal olarak yapılan bebek aldırma işlemi, kadın hastalıkları ve doğum uzmanları tarafından istek üzerine yapılabilir. Bunun yanında yasayla Bakanlığın kurslarından yeterlik belgesi alan pratisyen hekimlerde kadın hastalıkları ve doğum uzmanı denetiminde rahim tahliyesi yapabilir. Fakat bunlar sadece isteğe bağlı olan 10 haftaya kadar olan gebeliklere uygulanabilir.

Bebek aldırma gebelik 10 haftadan büyük olursa yapılabilir mi

10 haftayı geçen gebeliklerde isteğe göre bebek aldırma işlemi yapılamaz. Bunun yapılabilesi için, kanunda yazılı hastalıkların söz konusu olması ve bunların gerekçeli bir raporla tespit edilmesi gerekir. Böyle bir sebeple yapılabilecek bebek aldırma işleminde yasayla herhangi bir üst sınır belirtilmemiştir. Yasada sayılan kürtaj nedenleri arasında rahim hasarları, lösemi, pıhtılaşma sorunları, Hemolitik sarılık, böbrek hastalıkları, kronik akciğer hastalıkları, kalp yetmezliği, gebeliğin ilerlemesini etkileyecek sindirim sistemi hastalıkları, kalojen doku hastalıkları, nörolojik hastalıklar, çeşitli enfeksiyon hastalıkları, kronik şizofreni, down sendromu, bebeklerin sakat doğmasına neden olabilecek hastalıklar gibi sorunlar bulunur.

]]>
6 Aylık Bebek Beslenmesi https://www.bebekbakimi.gen.tr/6-aylik-bebek-beslenmesi.html Thu, 06 Dec 2018 22:39:25 +0000 6 Aylık Bebek Beslenmesi: İlk 6 aylık dönemin sonrasında, 6. ay bitiminde anne sütüne ek olarak bazı besinler bebeğe alıştırılmaya başlanmalıdır. Çoğalan enerji ihtiyacı, vitamin ve mineral ihtiyaçları bu dönemin art 6 Aylık Bebek Beslenmesi: İlk 6 aylık dönemin sonrasında, 6. ay bitiminde anne sütüne ek olarak bazı besinler bebeğe alıştırılmaya başlanmalıdır. Çoğalan enerji ihtiyacı, vitamin ve mineral ihtiyaçları bu dönemin artık başladığının sinyallerini verir.

6. aydan önce başlanan gıdalar ile birlikte bebekte anne sütünün azaldığının göstergesidir. Bu durum bebekte protein açığı başlatır ve büyüme gelişmede gerilik meydana gelebilir. Yapılan araştırmalar, erken dönemde ek besinlere başlandığında bebekte alerjik rahatsızlıkların görülme sıklığının çoğaldığını göstermektedir. Aynı zamanda erken dönemde başlanan ek gıdalar bebekte ishal, kabızlık ve gaz sancıları oluşturabilir.
 

Beslenmeyi tamamen bebeğin sindirim ve metabolik görevlerinin gelişimine etkisi bulunmaktadır. Ek besinlere geçiş döneminde yutma refleksi henüz gelişmediğinden kaşıkla verilenleri ağızdan çıkarma başlayabilir. Besin değerleri yüksek gıdalardan başlanmalı, anne sütü de ir iki yaşına kadar devam kesinlikle bırakılmadan devam edilmelidir.

Son  yıllarda  ek  gıdaları 6-12 ay arası kademli  olarak  arttırılarak,  buna  oranla anne sütünün azaltılması gerekmektedir.  Buna  oranla 6-8 ay  arası  günlük  enerjinin  %70-80’i  anne  sütünden  gelmeli, ek  gıdaya  geçişte  aşağıdaki  besin türlerinden her gün iki  tanesi seçilerek  verilmeli. 8 aydan  önce  4  öğün+kahvaltıya  başlanmalıdır.  Eğer  anne sütü  yok  yada  yeterli  değilse,  o zaman alıştıktan  sonra aşağıdaki  tüm  besin  çeşitlerine başlanabilir.

Sebze Püreleri

Mevsimine uygun sebzelerin yer aldığı püreler tüketilebilir. Çoğunlukla  ilk  başlanan sebzeler,  patates,  havuçtur, daha sonra kabak eklenebilir,  ıspanak  ve  pazı  gibi  yeşil yapraklı sebzeler verilebilir,  mevsimindeyse tanelerini  çıkararak yeşil fasulye eklenebilir. Bununla beraber yine protein oranı yüksek tarhana veya yayla çorbası da tercih edilebilir.  Tuz ilave katılmamalıdır. Tat ve  enerji  vermesi ve  kabızlığı  önlemesi  açısından  1  tatlı  kaşığı  zeytin  yağı  kullanılabilir.

6 Aylık Bebek Beslenmesi

Muhallebi
Bu  ayda  verilebilecek  en  sade  ve  bebeğinize en faydalı ek gıdalardan birisi de sütlü pirinçli muhallebidir. Burada süt  kelimesi  yanıltmasın,  muhallebi  inek  sütü yapılmamalı,  bebeğin  yaşına  uygun  formül  süt  ile verilmelidir. Bunun  için  hazır  kaşık  mamalarını kullanabilirsiniz, aşağıdaki  tarife  göre  evde  kendiniz  de yapabilirsiniz,  gün  içinde  veya  akşam  1  öğün olarak  yedirebilirsiniz.

Muhallebi Tarifi:

Besinler:

 • 1 su bardağı su kadar (100 ml)
 • 1/2 silme yemek kaşığı kadar (5 gr) pirinç unu
 • 3 ölçek kadar hazır  mama(formül  süt)

Yapılışı:

Pirinç unu bir miktar su ile seyreltilir. Kalan su ilave eklenir. Hafif ateşte karıştırılarak kıvam alması sağlanır.  Ocaktan indikten toz mama eklenir.


Meyve Püresi

Mevsimine uygun gaz yapma oranı düşük meyvelerin (elma, armut, ayva, kayısı) suyu ise diğer bir ara öğün seçeneği olarak tüketilebilir. Meyveleri çatalla ezerek yada cam bir rende yardımıyla rendelendikten sonra  püre yapılır. Aralarda başlangıçta 2-3 çorba kaşığı olarak verilerek yeme kapasitesi arttığında kademeli olarak çoğaltılabilir.

Yoğurt

İlk ek besin olarak yoğurt verilebilir, ancak mümkün olduğu kadar annenin evde mayaladığı bir yoğurt verilmelidir. Mayalama sırasında günlük pastörize süt kullanımı oldukça önem taşımaktadır. Başlangıçta 1-2 çorba kaşığı kullanılmalı, alerji problemi oluşturmadığı zaman 5 günden sonra ne kadar yiyebiliyorsa o kadar verilmelidir.

Mama ile yoğurt  tarifi:

 • 100 ml yapılmış 2 numara devam maması
 • 1 çay kaşığı kadar yoğurt
<]]>
Bebek https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebek.html Fri, 07 Dec 2018 05:36:23 +0000 Bebek, insanlığın oluşumunun anne karnından sonraki ilk evresidir. Bebeğin oluşumu kadınların yumurta hücresi ile erkeklerin sperm hücrelerinin sağlıklı bir şekilde birleşmesi ve zigot oluşumunu başlaması ile oluşur ve sağ Bebek, insanlığın oluşumunun anne karnından sonraki ilk evresidir. Bebeğin oluşumu kadınların yumurta hücresi ile erkeklerin sperm hücrelerinin sağlıklı bir şekilde birleşmesi ve zigot oluşumunu başlaması ile oluşur ve sağlıklı bir şekilde gelişim sağlanırsa yaklaşık dokuz ay sonra bebek dünyaya gelir. Bu süre bebeğin gelişimine göre veya risk faktörlerine göre değişebilir. Yeni dünyaya gelen bebek yamuk bir kafa yapısına şişkin gözlere basık bir buruna ve derisinde peynirimsi bir maddeye rastlanabilir alnında hafif kızarıklıklar olabilir fakat bunlar kısa bir süre sonra geçecektir yeni doğan bebekler ilk aşamada gözlerini de tam açamayabilir bir iki gün kadar süre ile bu durum devam eder fakat kısa süre sonra bebek uzun süre gözlerini açık tutabilecektir. Yeni doğan bebekler tam olarak başını tutamaya bilirler  dik bir şekilde tuttuğunuzda başı öne veya arkaya doğru gidebilir bu nedenle dikkatli bir şekilde kavrayarak kucağınıza almalısınız. Bebekler yeni doğduklarında emme tutma meme arama kollarını açabilme gibi reflekslere sahip olarak doğarlar.

Bebek, bir aylık olduğu  zaman artık otuz santim kadar mesafeyi rahatlıkla seçebilir uzakta olan cisimler eşyalar ve kişiler bulanık görünür. Hareket eden nesneleri kısa bir süre takip edebilir.Günde ortalama on yedi yirmi saat kadar uyur. Zamanla uyanık kaldığı sürede artar.Yeri değiştiği zaman bunu fark edebilir. Bulunduğu ortamda sıcaklık değişimi olursa bundan rahatsız olur. Kucağa alındığı zaman bir sıkıntısı yoksa rahatlıkla susar annenin kokusunu ve sesini tanır emme refleksi çok güçlüdür. Yavaş yavaş beslenme ve uyku düzeni oluşmaya başlar. İkinci ayına girince bilinçli olarak gülmeye başlar ilginizi fark eder eline bir şey verdiğinizde tutmaya çalışır. Sesleri daha iyi dinler ve anlamaya çalışır duyu organları gelişir sese yönelebilir. Artık başını tutabilir sesler çıkarmaya başlayacaktır. Bebekler üçüncü ayına girdiğinde artık sesler çıkarmaya başlar kendiliğinden sesli olarak güler. Elinde bir şeyler tutar kısa süreliğine de olsa.
Bebek
Dördüncü aya girince artık nesnelere kendisi uzanabilir. Seslere tepki verir bu zamana kadar olan gaz sıkıntıları sona erer dönmeye başlar beşinci ayında ayna da kendi görüntüsünü tanımaya başlar ifade yeteneği gelişir yavaş yavaş ek gıdaya geçilebilir altıncı aya girince artık destekli oturabilir belli belirsiz bir şekilde baba diyebilir dişleri kaşınmaya başlar diş çıkarma bebekten bebeğe değişebilir altıncı aydan başlar on dördüncü aya kadar süre içerisinde ilk dişini çıkarır. Bebekler kadar aileleri içinde zor bir dönemdir diş çıkarma süreci. Bebek yedi ve sekizinci ayda artık daha çabuk kavrar cisimleri emeklemeye başlar ve desteksiz oturur tutunarak yürümeye çalışır. Dokuzuncu aya girince ise heceleyerek konuşmaya başlar. Onuncu ayda yatarken tek başına kalkıp oturur tutunarak ayağa kalkar yürümeye ise on ikinci ayda başlar bu bazı bebeklerde daha uzun sürebilir.
]]>
Bebek Çorbaları https://www.bebekbakimi.gen.tr/bebek-corbalari.html Fri, 07 Dec 2018 19:30:54 +0000 Bebek çorbaları, bebekler belli bir aydan sonra ek besine geçmektedir. Doktorlar es besine geçme olarak 6. Ayı uygun görmektedir. Bu aydan sonra bebeklere meyve, yoğurt ve çorba gibi besinler verilmektedir. Çorba, özellikle be Bebek çorbaları, bebekler belli bir aydan sonra ek besine geçmektedir. Doktorlar es besine geçme olarak 6. Ayı uygun görmektedir. Bu aydan sonra bebeklere meyve, yoğurt ve çorba gibi besinler verilmektedir. Çorba, özellikle bebeğin karnını doyuracak ve ona ihtiyacı olan besini verecek kapasite de olmalıdır. Bebekler için faydalı çorbalar hazırlamak onların gelişimi açısından oldukça önem sağlamaktadır. Siz de bebeğinize fayda sağlayacak çorba tarifleri arıyorsanız yazımızın devamını okumanızı öneririz. 

Tavuklu Balkabağı Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 büyük dilim balkabağı
 • 1 tane havuç
 • 1 tane orta boy patates
 • 1 tane ufak kuru soğan
 • 1 yemek kaşığı tavuk kıyması
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
 • 1 yemek kaşığı tel şehriye
 • 1 fiske tuz (1 yaş üzeri)

Hazırlanışı

Tavuklu balkabağı çorbası için verilen sebzeleri güzel bir şekilde yıkayın ve kabuklarını soyun. Ardından sebzeleri minik olacak şekilde doğrayın ve zeytinyağı ilave dilmiş tencerenin içerisine alın. Malzemeleri yağın içerisinde bir güzel harmanlayın ve üzerine sıcak su ilavesi yapıp kaynatın. Sebzeler yumuşayınca mikser veya blenderdan geçirip inceltin. Sebzeler pürüzsüz bir tane gelinde içerisine tel şehriyeyi ilave dip pişmesi için ocağın altını açın. Ayrı bir tavanın içerisine az miktar sıvıyağ ilavesi yapın ve tavuk kıymasını güzel bir şekilde kavurun. Pişmiş olan kıymayı çorbanın içerisine ilave edip bir taşım kaynatın. Bütün malzemeleri birkaç taşım daha kaynatıp ocağın altını kapatın. Sıcak olan çorbayı servis tabağına alın ve biraz ılık hale geldikten sonra sunum yapın.

Bebek Çorbaları

Levrek Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 tane levrek
 • 1 tane domates
 • 1 tane havuç
 • 1 tane kabak
 • 1 tatlı kaşığı domates salçası
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Levreği yıkayıp temizledikten sonra çorba tenceresinin içerisine alın ve üzerini geçecek kadar su ilavesi yapın. Yaklaşık 10 dakika kadar levreği kaynar su ile haşlayın. Haşlanmış ve yumuşamış olan levreği suyun içerisinden alın ve minik parçalar halinde doğrayın. Levreğin piştiği suyun içerisine bir tane havucu yıkayıp rendeleyin, üzerine aynı şekilde domatesi ve kabağı da ilave edip sebzeleri haşlamaya bırakın. Bu aşama da patatesin kabuklarını soyup yıkayın ev tencerenin içerisine salça ile beraber ilave edin. birkaç taşım malzemeleri ocağın üzerinde haşlayın ev sebzeler yumuşadıktan sonra blender ile geçirin. Arzu ederseniz balığı da blenderdan geçirebilirsiniz. Lakin bebeğiniz taneli besinleri tüketebiliyorsa balığı minik küplere ayırıp çorbaya ilave edebilirsiniz. Çorba tenceresinin içerisine levrek balığını ilave ettikten sonra bir taşım kaynatın ve servis tabağına çorbanızı alın. İlk sıcaklığı çıktıktan sonra bebeğinize verebilirsiniz.

Pırasalı Sebze Çorbası İçin Gerekli Malzemeler

 • 1 tane ufak boy patates
 • 1 sap pırasa
 • 1 tane havuç
 • 1 tatlı kaşığı kıyma
 • 1 tatlı kaşığı pirinç
 • 1 yemek kaşığı zeytinyağı

Hazırlanışı

Zeytinyağını tencerenin içerisine ilave edin ve ocağın altını kısık ateşte açıp yağı ısıtın. Isınmış olan zeytinyağının içerisine rendelenmiş kıymayı ilave edip kavurun. Ardından sebzeleri yıkayıp rendeleyin ve tencerenin içerisine alıp kavurmaya devam edin. Kavrulan sebzelerin içerisine bir sap pırasayı ince şekilde doğrayıp boşaltın ve malzemelerin üzerini geçecek kadar sıcak su ilavesi yapın. Bu şekilde birkaç dakika haşlayın ve üzerine yıkanmış pirinç ilavesi yapın. Pirinçler ve sebzeler yeteri yumuşaklığa geldiğinde çorbayı robottan geçirin. Hazır hale gelmiş olan çorbayı servis tabağına alıp sunum yapın.

Piri]]> 1 Aylık Bebek Gelişimi https://www.bebekbakimi.gen.tr/1-aylik-bebek-gelisimi.html Sat, 08 Dec 2018 08:19:02 +0000 1 Aylık bebek gelişimi ile ilgili makaleyi sunuyoruz. Bebeğinizi yamuk bir kafa, şiş gözler, yassılaşmış burun, şiş cinsel organlar, deride peynir-krem benzeri bir madde ve alnında ve kaşlarında kırmızı beneklerle göreb 1 Aylık bebek gelişimi ile ilgili makaleyi sunuyoruz. Bebeğinizi yamuk bir kafa, şiş gözler, yassılaşmış burun, şiş cinsel organlar, deride peynir-krem benzeri bir madde ve alnında ve kaşlarında kırmızı beneklerle görebilirsiniz. Endişelenmeyin, bu özellikler kısa zamanda geçecektir.


Araştırmalara gereğince gebelikte annelerinin sesini dinleyen doğan bebeklerin annenin sesinin geldiği yöne doğru yöneldiklerini göstermiştir. Bebeğinizle konuşmaya ve melodi söylemeye devam edin. Arada kısa zaman açabilse dahi ilk bir kaç gün bebeklerin gözleri kapalı olabilmektedir. Fakat kısa zaman ardından gözlerini daha uzunca sürelerle açık tutacaktır. Onun çevredeki yüksek kontrastlı düzen ve şekillerle görüntü olarak giderek daha çok miktarda ilgilendiğini fark etmek sizi heyecanlandıracaktır. Yeni doğan bebeğin kol-bacakları kıvrık olarak durmaktadır. Gövdesinden tutularak yüzükoyun kaldırılınca baş öne düşer. Yüzükoyun yatınca başını bir yandan bir tarafa doğru çevirebilir, fakat eşyayı göremez. İşitmesi iyidir. Bebekler yaşamalarına destekçi birtakım esirgeyici reflekslerle doğarlar. Bu refleksler, kafasını çevirerek annesinin memesini arayabilir, aniden kollarını açabilir, avuç içerisine elinizi koyduğunuzda kavramasıdır. Tüm bu refleks hareketleri sizleri bularak sıkı bir şekilde tutmasını sağlayan bebeğin içgüdülü mekanizmalarıdır. Havada ayak üstü tutulunca yürüme hareketleri de yapabilir buna adımlama refleksi denir.

1 Aylık Bebek Gelişimi
1 Aylık Bebeğiniz Şunları Yapabilir
 • Bu ay bebeğiniz; ortalama 15-30 cm mesafeyi görür. Uzaktaki birey ve cisimler onun amaçlı halen bulanıktır.
 • Ortalama 17-20 saat kadar uyur 2-3 saat kadarını uyanık ve sakince geçirirler. Uyanık olduğu süre zaman geçtikçe artacaktır.
 • Yakınında olan yüzlere bakar ve kısa bir süre ilgilenir. Davranış olarak hareketli cisimleri gözleri ile kısa mesafeden takip ederek izleyebilir. Yerinin değiştirildiğini anlayabilir. Hararet değişiminden huzursuz olabilir.
1 Aylık Bebek Emzirme ve Uyku Düzeni
 • Kucağa alındığında susar. Annesinin kokusunu ve sesini tanır. Emme dürtüsü ile beslenir. Emme refleksi çok fazla güçlüdür. Göğse konulduğunda, anne memelerini bulur ve emmeye başlar.
 • Başını kontrol edemez. Yüzükoyun yatırıldığında kafasını kaldırmaya çalışır.
 • Tüm ihtiyaçlarını ağlayarak belirtir. Beslenmek ve uyku düzeni oluşmaya başlar. İhtiyaçları itinalı olarak ve vaktiyle giderilirse, kendisini daha sevinçli hisseder ve dünyaya entegrasyon sağlaması daha basit olabilir.
1 Aylık Bebeğin Gelişmesini Desteklemek İçin Neler Yapılmalıdır
 • Bebeğiniz sevginizi hissediyor ve ilginize gereksinim duyuyor. Kucağınıza aldığınızda şımaracağını düşünmeyin. Onu sıkça kucağınıza alın. Dokunulmaya karşın hassastır ve çok fazla sever. Kucağa alınmak, okşanmak ve sevginizi ifade etmek onun güven duygusunun gelişmesini sağlar. Kucağa alınmasının sonucu olarak bebek doğumun sonrasında birkaç hafta içerisinde bakışlarını yüze odaklamayı başarabilir.
 • Uyurken istemsiz refleksleriyle kendisini uyandırabilir. Onu hafifçe, kundak yapmadan, gevşek bir biçimde sarabilirsiniz.
 • Onunla konuşmanız ve melodi söylemeniz sakinleşmesini sağlar. Beş duyusu her gün biraz daha gelişiyor. Gülümseyen yüzler, hoş sesler ilgisini çeker. Bu dönemde banyo yapmak dahi onun dünyayı keşfetmesini sağlar.
 • Tutarken avucunuzla başını güçlendirin ve bunu mutlaka uygulayın
 • Yüzünüzü görebilmesi amaçlı kendinize yaklaştırın.
 • Ana kucağına takacağınız renkli ve parlak oyuncaklar ilgisini cezbe der ve gelişmesine katkı yapar.
1 Aylık Bebeğin Aşı Takvimi

Hepatit B: 0 ve 1. ayda 2 doz
]]>